Mrówki w ogrodzie – jakie szkody mogą wyrządzić i jak z nimi walczyć?

Owady zaliczane do rzędu błonkówek tworzą swoje gniazda w wielu otwartych przestrzeniach przylegających do domowych budynków. Zbyt duże gromady mrówek mogą powodować liczne szkody. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z tymi insektami.

Szkody powstałe na skutek działania insektów

Owady spełniają określone funkcje w środowisku zewnętrznym. Tworzone przez nie podziemne tunele zapewniają odpowiednie napowietrzenie i spulchnienie gleby. Pokarmem mrówek są inne owady utrudniające prawidłowy rozwój roślin. Całkowita eliminacja organizmów nie jest więc dobrym rozwiązaniem.  Mrówki odpowiadają bowiem za czystość środowiska. Zjadają one martwe owady, pozostałości organiczne i niewielką padlinę. Wydzielane przez mrówki substancje zawierają azot oraz fosfor. Składniki te stanowią ważne elementy prawidłowego rozwoju roślin domowych. Owady wspomagają ponadto rozsiewanie wielu kwiatów, na przykład fiołków. Jeśli jednak mrówek w ogrodzie jest zbyt wiele, mogą one powodować różnorodne szkody. Ich niekorzystne oddziaływanie może przyczyniać się przykładowo do uszkodzenia drewnianych elementów domu, gdyż to właśnie tam budują swoje gniazda. Mrówki mogą również szkodzić uprawom owoców i warzyw, przesuszając glebę, a także niszcząc korzenie, bulwy i kłącza roślin.

Sposoby na pozbycie się mrówek

Przerzedzenie skupisk owadów nie wymaga stosowania drogich preparatów. Najskuteczniejszym sposobem jest zalanie mrowiska i otaczającej go powierzchni wrzątkiem. W miejsca skupiające owady można również wysypać mąkę kukurydzianą. Po spożyciu produktu mrówki pęcznieją i umierają. Owady uwielbiają również miód. Wystawienie talerzyka z produktem spowoduje przyklejenie się mrówek do jego powierzchni. Owady pozbawione możliwości ucieczki zginą. Jeśli mrówki koncentrują się wokół roślin domowych, warto rozsypać dookoła kwiatów cynamon. Stworzy on wówczas skuteczną barierę przed atakami owadów.

Mrówki w ogrodzie nie są dużym zagrożeniem. Warto jednak pamiętać, by do ich likwidacji wykorzystywać sprawdzone metody. Jeśli liczba mrówek nie jest zbyt duża, nie należy podejmować prób ich usunięcia. Mrówki spełniają bowiem istotne funkcje w przyrodzie.

Informacja prawna