Morfologia krwi to jedno z badań, jakie pacjenci wykonują nad wyraz często. Według słów specjalistów szacuje się, że badanie krwi należy wykonywać przynajmniej raz lub nawet dwa razy do roku. Taka systematyczność pozwoli na szybkie wyłapanie chorób, które będzie można leczyć. Takim przykładem może być chociażby białaczka. Co jeszcze należy wiedzieć na temat morfologii krwi? Oto niezbędne informacje.
Skierowanie na badanie
Który lekarz może wystawić skierowanie na badania? Praktycznie każdy. Począwszy od internisty po lekarzy różnych specjalności – w tym chociażby onkologa, neurologa, dermatologa, itd. Panie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że skierowanie na morfologię krwi otrzymywać będą regularnie od lekarza prowadzącego ciąże – ginekologa. Tylko sumienne monitorowanie swojego stanu (a dokładnie stanu krwi) pomoże wychwycić szybko ewentualne nieprawidłowości.
Ile jest ważne skierowanie na badania krwi? Trzy miesiące. Nie jest więc powiedziane, że na badanie trzeba iść od razu, zaraz po wyjściu z gabinetu lekarskiego. Można się z tym wstrzymać – tym bardziej, jeżeli kolejna wizyta zaplanowana jest w czasie późniejszym. Ewentualnie można poprosić o przedłużenie terminu skierowania. Musi to być jednak uzgodnione z osobą, która takie skierowanie wystawiła.
Przygotowanie do badania
Skoro już wiadomo jaki jest termin ważności skierowania, czas na to, aby się do niego przygotować. Niby jest to badanie doskonale znane, które nie wymaga specjalnego przygotowania, ale… . Ale no właśnie z uwagą należy podejść do tego tematu, aby mieć pewność, że wyniki wskażą stan faktyczny. Po pierwsze – przynajmniej trzy przed badaniem nie powinno spożywać się alkoholu. Napoje wyskokowe sprawią, że w krwi zwiększa się ilość erytrocytów. Ma to bezpośredni wpływ na MCV. Odradza się również uprawianie intensywnego wysiłku fizycznego. Może się bowiem okazać, że przez to w badaniu krwi występuje zwiększona ilość leukocytów.
Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że do badania krwi należy przystąpić na czczo. Szacuje się, że nie powinno się nic spożywać nawet do 12 godzin przed pobraniem próbki krwi. Jeżeli badanie ma nastąpić z samego rana, ostatni zalecany posiłek, należy zjeść dzień wcześniej ok. godziny 18.
Uwaga! Zaleca się picie jedynie wody niegazowanej przed badaniem. Co więcej, nie można jeść, ale z powodzeniem można wypić szklankę wody niegazowanej nawet do trzydziestu minut przed pobraniem krwi. Przynajmniej nikt nie będzie narzekał na to, że chce mu się pić. Należy tylko zwrócić uwagę na to, co się pije.
Wskazania do badania krwi
Jak już było powiedziane – morfologię krwi warto wykonać m.in. raz do roku. Tym bardziej, że wiele chorób pojawia się zupełnie nieoczekiwanie, powodując spustoszenie w organizmie – chociaż nikt może się tego nie spodziewać. Wśród wskazań do wykonania tego typu badań należy zaliczyć:
- częste infekcje – może się bowiem okazać, że organizm próbuje zwalczyć wirusy, jakie znajdują się w układzie immunologicznym; podczas badania krwi może się okazać, że ma się do czynienia ze zwiększoną liczbą białych krwinek;
- ciąża – nawet, jeżeli kobieta czuje się bardzo dobrze, szacuje się, że tego typu pytanie powinno być wykonywane przynajmniej pięć razy w ciągu dziewięciu miesięcy;
- chroniczne zmęczenie – może to wskazywać na niedokrwistość lub nadkrwistość, w szczególności, jeżeli weźmie się jeszcze pod uwagę takie objawy, jak bladość skóry, bóle głowy, stawów czy mięśni;
- częste pojawianie się siniaków, zbyt wolne gojenie się ran – tego typu wskazania mogą dotyczyć zaburzenia związane z krzepnięciem krwi, a niekiedy nawet z białaczką.
Choroby krwi
Dlaczego morfologia krwi jest tak ważna? Ponieważ może się okazać, że dzięki temu można zidentyfikować takie choroby, jak leukopenia, leukocytoza, erytrocytoza, erytropenia, trombocytoza, trombocypenia (małopłytkowość). Nie ma co zwlekać z wykonaniem badania krwi. Warto zadbać o swoje zdrowie. Tym bardziej, że w obecnych czasach oferowane są również różne metody leczenia schorzeń związanych z krwią.
Źródło tekstu: https://ellie.pl/ile-jest-wazne-skierowanie-na-badania-krwi/