Moda cyfrowa – czym są wirtualne ubrania?

Wiele osób nie ma pojęcia, czym jest moda cyfrowa. W czasach pandemii wykreowano zupełnie inny strój biznesowy – wszystko za sprawą pracy zdalnej oraz spotkań online. Nie zawsze można uniknąć włączenia kamerki. Wszystko wskazuje na to, że za pewien czas wystarczy jedno kliknięcie myszki, aby zmienić wizerunek. Na rynku pojawiły się przedsiębiorstwa oferujące wirtualne ubrania. Technologia AR umożliwia wdrażanie interesujących, a zarazem praktycznych rozwiązań. Pewne jest to, że w najbliższych latach rynek fashion nieco się zmieni.

Czym jest moda cyfrowa?

Moda cyfrowa to nic innego, jak wirtualne ubrania. Dzięki nim możemy w ciągu kilku sekund zmienić wizerunek. Nie ma konieczności spędzania długich godzin przed lustrem. Elektroniczna odzież ma formę nakładek, które następnie dopasowywane są do sylwetki modela. Ubrania i akcesoria tworzone są w programach graficznych. Oznacza to, że klient nie kupuje danego produktu w formie fizycznej. Będzie mógł z niego korzystać wyłącznie w świecie cyfrowym.

Wiadomym jest, że przeciętny człowiek nie potrzebuje wirtualnych ubrań. Należy jednak wiedzieć, że wielu twórców internetowych wypożycza odzież wyłącznie do zdjęć. Stanowią one element kampanii marketingowej. Odzież w formie nakładek pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas. Jest to także wariant ekologiczny. Nie trzeba gromadzić w swojej garderobie niepotrzebnych przedmiotów, które zostaną oddane lub wyrzucone.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z dobrodziejstw mody cyfrowej będą korzystać nie tylko influencerzy. ale również osoby pracujące zdalnie. Nie ma sensu inwestować w ubrania formalne, które służą wyłącznie do tego, aby wziąć udział w internetowym zebraniu.

Jak są tworzone wirtualne ubrania?

Cyfrowe ubrania tworzone są dzięki technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości). Można je również wygenerować przy użyciu sztucznej inteligencji. W ten sposób wykonywane są nakładki, które umożliwiają wirtualne przymierzanie odzieży i dodatków. To prosty sposób, aby sprawdzić, czy dany element garderoby pasuje do naszego typu urody. Zakupy online stały się codziennością, jednak wiele osób nie lubi składać zamówienia „w ciemno”. To właśnie dlatego coraz więcej marek oferuje przymierzalnie internetowe – należy jednak wziąć pod uwagę, że SI nie zapewnia jeszcze maksymalnej dokładności, a więc otrzymany obraz ma charakter poglądowy.

Warto zaznaczyć, że nowoczesne technologie są stale rozwijane. Oznacza to, że za kilkadziesiąt lat niemal każdy będzie mógł skorzystać z wirtualnych ubrań. Połączenie sztucznej inteligencji oraz rozszerzonej rzeczywistości zapewnia pożądane efekty. Odzież i dodatki można dopasować do modela, dzięki czemu prezentują się one naturalnie, a zarazem realistycznie.

Czy moda cyfrowa zastąpi tradycyjną?

Nic nie wskazuje na to, aby moda cyfrowa wyparła tradycyjną, ponieważ życie nie toczy się w świecie wirtualnym. Na chwilę obecną ubrania elektroniczne stanowią towar luksusowy. Ze względu na wysokie ceny na ich zakup mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Wraz z upływem lat podejście do wizerunku w sieci ulegnie zmianie. Cyfrowe ubrania wzbudzają szczególne zainteresowanie projektantów, influencerów oraz sprzedawców internetowych. Faktem jest, że ich rozpowszechnienie może znacząco ułatwić realizację celów biznesowych.

Wirtualne przymierzalnie mogą zwiększyć komfort codziennych zakupów. Konsument nie musi zastanawiać się, jak będzie prezentować się w danej kreacji. Czasami wystarczy jedynie umieścić ubranie w okolicy twarzy, aby sprawdzić, czy pasuje ono do karnacji, koloru włosów lub oczu. Nakładki cyfrowe ułatwią sprawę, a zarazem uchronią przed nieudaną inwestycją i przyczynią się do zmniejszenia liczby zwrotów. Omawiane udogodnienie jest aktualnie oferowane jedynie przez luksusowe marki, jednak w przyszłości z pewnością się to zmieni.

Cyfrowa moda a praca zdalna

Moda cyfrowa wzbudza ogromne emocje wśród osób pracujących zdalnie. Wiadomym jest, że nawet w wirtualnym biurze trzeba dobrze się prezentować. Wiele osób traci mnóstwo czasu i pieniędzy na kompletowanie garderoby, która jest wykorzystywana jedynie podczas krótkich spotkań online. Odzież w formie nakładki mogłaby znacząco zwiększyć komfort codziennego życia, a także produktywność zespołu. Pracownik szykujący się do ważnej narady nie myślałby o tym, co na siebie włożyć. Wystarczyłoby jedno kliknięcie, aby wyglądać adekwatnie do okazji.

Faktem jest, że moda cyfrowa to nie lada wyzwanie. Niezwykle trudno jest osiągnąć naturalny efekt. Modelowanie tkanin wymaga eksperckiej wiedzy na temat właściwości poszczególnych materiałów. Ponadto, algorytmy generujące ubrania wirtualne musiałyby działać bezbłędnie i niezawodnie, tak aby uniknąć kłopotliwych wpadek.

Kurs 3D Design in Fashion w MSKPU

MSKPU oferuje profesjonalny kurs 3D Design in Fashion, który skupia się na modzie cyfrowej. Nauka trwa przez 10 miesięcy, a zajęcia weekendowe (online) odbywają się raz na dwa tygodnie. To prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą poznać nowoczesne technologie, a także nauczyć się obsługi specjalistycznych programów graficznych.

Informacja prawna