Olejki eteryczne dla dzieci – o czym warto pamiętać?

Rosnące zainteresowanie olejkami eterycznymi może tylko cieszyć. W wielu przypadkach te naturalne środki mogą pomóc pozbyć się wielu dolegliwości. Oprócz pięknego zapachu to także cenne źródło substancji wspomagających nasz organizm. Jeśli chcesz przekonać do nich także dzieci, sprawdź nasze podpowiedzi.

Nie każdy olejek jest dla dziecka

Olejki eteryczne są świetne, natomiast nie wszystkie dzieci je kochają. Spora część maluchów ma problem szczególnie z tymi olejkami o mocnym zielnym aromacie. Chodzi tutaj o takie olejki jak eukaliptusowy, z oregano, a także takie jak kadzidło. Podobnie sprawa może się mieć także z czystym olejkiem rozmarynowym lub tymiankowym.

Czy to oznacza, że nie możesz ich w ogóle stosować? Rozwiązaniem może się okazać sięgnięcie po mieszanki, w których wykorzystane są na przykład olejki cytrusowe. Te z kolei dzieci kochają, bo mają bardzo ciekawy i przyjemny, owocowy zapach. Świetnie działają w połączeniu z innymi olejkami, same mają wiele cennych właściwości, osłabiają przy tym nieco ten mocny zielny zapach i dzięki temu pozwalają oswajać dziecko z zapachami także innych olejków.

Olejki dla dzieci na przeziębienie

Po olejki eteryczne w przypadku dzieci sięga się przede wszystkim przy okazji walki z nawracającymi infekcjami. O ile doskonale wiadomo, że absolutnym must have jest w tym przypadku olejek eukaliptusowy, o tyle można też zakładać, że jego mocny zapach dziecko zniechęci. Lepiej w takiej sytuacji sięgnąć o znacznie przyjemniejszą zapachowo alternatywę, czyli olejek tymiankowy biały. Tego typu olejki eteryczne dla dzieci można stosować przy  przeziębieniu, walce z chorobą górnych dróg oddechowych.

Jego przyjemny, słodki zapach sprawia, że najmłodsi chętnie godzą się na korzystanie z niego. Na problemy z oddychaniem sprawdzić się mogą także mieszanki w formie olejku do smarowania (tutaj zawsze trzeba pamiętać o rozcieńczeniu w oleju bazowym) czy soli do kąpieli. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład kompozycja olejku tymiankowego, z oregano, z cedru himalajskiego, copaiba, pomarańczowego, rozmarynowego. Posmaruj nią stópki i klatkę piersiową i przekonaj się, jak szybko dziecko zaczyna lepiej oddychać i lepiej spać.

Na sen

A jeśli już o spaniu mowa. Kto nie mierzył się z problemem usypiania chorego lub marudnego dziecka? Wiele dzieci ma problem z usypianiem, a także spokojnym snem w nocy. Można im jednak szybko i skutecznie pomóc. Warto w takim przypadku sięgnąć po olejek z lawendy, rumianku rzymskiego, wetiwery czy mandarynki. Tutaj po raz kolejny niezastąpione będą mieszanki, lecz także pojedyncze olejki. Można je dyfuzować, można skropić nimi poduszkę dziecka, można posmarować stópki i miejsce za uchem. Rumianek rzymski pomoże także na ząbkowanie. Kiedy się tylko zaczyna, koniecznie wyposaż się w to domowe lekarstwo.

Na apetyt

Olejki eteryczne budują odporność, pomagają walczyć z przeziębieniem, dodają energii lub potrafią wyciszyć. Pomagają czasem także pobudzić do pracy kubki smakowe. Taki jest między innymi olejek mandarynkowy, który przyczynia się do intensywniejszej pracy ślinianek i sprawia, że nawet największy niejadek jakoś mniej się buntuje.

Informacja prawna