Makijaż permanentny to sposób na uzyskanie trwałego makijażu na co najmniej kilka lat. Zabieg ten polega na wprowadzaniu barwnika płytko pod skórę, dlatego też efekty zabiegu utrzymują się przez 1,5-2 lat. W celu zachowania trwałości makijażu, należy uzupełniać go barwnikiem raz do roku. Makijaż pernamentny nie może być jednak wykonywany w każdej sytuacji – warto poznać przeciwwskazania do zabiegu.
Kiedy nie powinno się wykonywać makijażu permanentnego?
Każde wykonanie zabiegu makijażu permanentnego musi być poprzedzone konsultacją z linergistką. Wówczas można stwierdzić, czy klientka salonu kosmetycznego powinna zdecydować się na makijaż. Wśród przeciwwskazań do wykonania makijażu permanentnego należą różnego rodzaju przeziębienia i stany zapalne w obrębie organizmu – nawet zwykły katar czy aktywna opryszczka powinny odsunąć wykonanie makijażu permanentnego na późniejszy czas. Makijaż permanentny nie powinien być wykonany u osób, które cierpią na cukrzycę oraz nowotwory. Wówczas zwiększa się ryzyko infekcji oraz trudniejszego gojenia rany. Zabieg jest możliwy do wykonania dopiero po wcześniejsze konsultacji pacjenta z lekarzem.
Ciąża i karmienie piersią
Kobiety ciężarne i karmiące piersią mogą wykonać makijaż permanentny dopiero po narodzinach dziecka lub zakończeniu laktacji. Podczas wykonywania zabiegu wykorzystuje się znieczulenie, barwniki oraz inne preparaty, które mogą nie być obojętne dla zdrowia dziecka i nie jest również zbadane, czy mogą przenikać do mleka matki. Dobrze więc odłożyć wykonanie zabiegu, szczególnie że nie ma on wskazań medycznych, a estetyczne.
Opalenizna
Okazuje się, że żaden specjalistyczny gabinet kosmetyczny nie wykona zabiegu makijażu permanentnego na mocno opalonej skórze. Przed zdecydowaniem się na makijaż należy unikać solarium czy przebywania na ostrym słońcu. Koloryt skóry nie będzie bowiem naturalny i również efekt makijażu permanentnego może przez to nie być zadowalający. Jeśli makijaż okaże się zbyt mocny to ciężko będzie wprowadzić późniejsze poprawki, kiedy opalenizna zniknie.