Letarg jest pojęciem śmierci pozornej, czyli głębokiego i podobnego do śpiączki snu, który niestety często bywa następstwem upośledzenia funkcjonowania podstawowych dla życia narządów. To pojęcie charakteryzuje się pozornym zanikiem pracy serca, zerowymi reakcjami na bodźce zewnętrzne, a także utratą oddechu. Letarg to bardzo poważny stan, który naturalnie zagraża życiu.
Jak rozróżnić śmierć od letargu?
To właśnie lekarz posiada najróżniejsze sposoby, aby odróżnić prawdziwą śmierć od tej pozornej. O niepewnych oznakach zgonu zazwyczaj mówi się, kiedy skóra jest blada, ciało wyziębione, a pomimo jeszcze wyczuwalnego oddechu, nie można wyczuć pulsu. Objawy te także występują w przypadku rzeczywistej śmierci biologicznej. Pewnymi oznakami zgonu są jednak plamy opadowe, stężenie pośmiertne, czyli sztywność ciała oraz skóry, a także przybranie przez nią żółtobrunatnego koloru.
Przyczyny letargu
Udar mózgowy, czyli apopleksja
Uszkodzenie ośrodka oddechowego wskutek apopleksji, zazwyczaj odpowiada za powodowanie objawów bliźniaczo podobnych do letargu.
Utonięcia
Topielcom woda dostaje się do obszarów gardła, a to powoduje skurczenie się mięśni szyjnych. Oddech zamiera, następnie serce przestaje pracować, ponieważ nie otrzymuje dobrej ilości tlenu.
Oziębienie organizmu
Do praktycznie całkowitego zaniku objawów dotyczących życia dochodzi także w przypadku poważnego wyziębienia ciała. Wtedy przez jakiś czas organizm może o dziwo przeżyć, a korzystając z minimalnych ilości substancji niezbędnych do właściwego funkcjonowania.
Utrata krwi
Oczywista utrata sporej ilości krwi może przyczynić się do zatrzymania prawidłowej pracy krwiobiegu, co objawia się zakłóceniami pracy serca oraz oddechu.
Narkotyki
Znaczące ilości narkotyków takich jak heroina i haszysz, może spowodować porażenie ośrodka oddechowego w mózgu. Wtedy to transport niezbędnego tlenu do serca jest zakłócony, pojawiają się poważne problemy z krążeniem oraz występują wszystkie objawy letargu.
Porażenie prądem
Jeśli dany organizm zostanie trafiony piorunem lub ulegnie porażeniu prądem, pojawią się u niego niebezpieczne dla życia zaburzenia rytmu serca. A określa się je fachowo jako migotanie komór. Tętno jest wtedy nie do wyczucia, a w przeciągu kilku lub kilkunastu sekund ustaje także oddech.
Atak drgawkowy
Niezwykle silne napady epileptyczne, czy też drgawki innego rodzaju najczęściej powodują letarg.
Zatrucia
Bardzo typowe jest występowanie letargu, zaraz po zatruciu się chloroformem, wilczymi jagodami, środkami nasennymi, czy cyjanowodorem.
Pobudka w grobie
W przeszłości było wiele przypadków, iż osoby, które zanurzone w letargu uznawane były za zmarłe. Wtedy to wszystkie przygotowania co do pogrzebu, a nawet grzebanie dochodziło do skutku. Na całe szczęście, we współczesnych czasach jest to wręcz niemożliwe, ze względu na dokładne lekarskie oględziny zwłok razem z dwudniowym terminem, który przestrzegany jest restrykcyjnie, przed wydaniem ciała. Warto dodać, że istnieją przypadki przebudzenia się zwłok w kostnicy.
Śmierć pozorna, czy rzeczywista?
Śmierć to proces, którego poszczególne etapy, jak i trwanie powoduje, że nie zawsze z całą pewnością można stwierdzić faktyczny zgon. Nawet w warunkach, które umożliwiają dokładny pomiar funkcji ciała, mogą pojawić się wątpliwości, czy rzeczywiście ma się do czynienia ze śmiercią rzeczywistą, a nie z pozorną, czy kliniczną. Ma to ogromne znaczenie, jeśli nie tylko chodzi o ratowanie życia, a również, kiedy ma się zamiar wykorzystać dane narządy do przeszczepu. Gdy komórki mózgowe powoli obumierają w następstwie zatrzymania krążenia, czy urazu, można wykluczyć śmierć kliniczną. Naturalnie przeszczep powinien zostać dokonany przed ustaniem pracy pozostałych narządów.
Czy powrót do życia po letargu jest możliwy?
W przypadku letargu oczywiste jest, że nie widać żadnych oznak życia, pomimo że ciało jest minimalnie ukrwione, a słaby oddech ma swoje miejsce. Już te minimalne czynności są wystarczające do zaopatrzenia komórek nerwowych w podstawowym stopniu. Jeżeli osobom znajdującym się w letargu zostanie przywrócony oddech w pełni, ten stan często nie przyniesie za sobą żadnych konsekwencji.
Czy letarg występuje u noworodków?
Tak, letarg pojawia się także u tak małych dzieci. Zbyt wolny oddech sprawia, że krew nie jest wystarczająco utleniona. Taki grożący uduszeniu się stan nosi swoją fachową nazwę, którą jest asphyxia. Ważne jest to, że zaburzenia krążenia niestety mogą zagrozić życiu noworodka.
Zwykłą ludzką powinnością jest udzielenie pomocy osobie, która nie daje żadnych oznak życia. Oczywiście zalecana jest metoda usta-usta oraz szybkie wezwanie pogotowia. Danych co do wybudzania się w trumnie jest naprawdę mało, ponieważ rzadko kiedy osoba, która otworzyła oczy w takim miejscu, może jeszcze z niego wyjść. Istnieje nawet specjalny termin na określenie strachu przed pobudką w trumnie, a jest to tafofobia. Z całą pewnością wszyscy ją posiadają.