Kto powinien zapłacić za obrączki ślubne?

Zakup obrączek ślubnych to jeden z obowiązków, które para młoda musi dopełnić przed dniem zaślubin. W większości przypadków powstaje jednak pytanie, kto powinien kupić obrączki ślubne, a więc kto za nie płaci? Odpowiedź na nie nie jest prosta, bowiem wszystko zależy od podejścia do tematu i ogólnego podziału kosztów, jaki zostaje przyjęty przez narzeczonych.

Kto płaci za obrączki ślubne? Tradycja vs. nowoczesność

Na początek warto zastanowić się nad podejściem pary młodej do kwestii podziału kosztów. W tradycyjnym ujęciu za ślub oraz wesele płacili rodzice przyszłych małżonków. Tak było jeszcze kilkanaście lat temu, a wynikało to głównie z faktu, iż ślub brały osoby młode, nieposiadające dużych oszczędności. Wtedy też koszty były niejako dzielone pomiędzy dwie rodziny – każda strona płaciła za swoich gości, natomiast pozostałe wydatki stanowiły przedmiot osobnych dyskusji. Wtedy za zakup obrączek odpowiedzialna była rodzina pana młodego, co nie oznacza oczywiście, że mieli ostateczny wpływ na to, jaki dokładnie model wybiorą przyszli małżonkowie.

Dziś jednak czasy się zmieniły i państwo młodzi najczęściej sami płacą za swój ślub oraz wesele. Nie stanowi to większego problemu, jeśli przed uroczystością została ustalona między nimi wspólność majątkowa, co oznacza, że razem podejmują się pokrycia bieżących wydatków. Niemniej jednak coraz częściej młodzi decydują się na zarządzanie domowym budżetem samodzielnie. Oznacza to, że niektóre wydatki pokrywane są ze wspólnej puli, inne zaś pozostają przedmiotem osobnych decyzji. Każda ze stron ma swoje pieniądze, którymi może dysponować w dowolny sposób. Jak więc rozwiązać problem w kontekście wydatków weselnych, a szczególnie dotyczący tego, kto kupuje obrączki ślubne?

Obrączki ślubne – kto kupuje, a kto płaci?

Obrączki ślubne kupuje dziś para młoda – to nie ulega wątpliwości, nawet jeśli ostatecznie płacą za nie rodzice jednej ze stron (co dziś już nie zdarza się zbyt często). To para młoda decyduje, czy wybierze obrączki ślubne z białego złota, srebra bądź z grawerem. Rozwiązanie problemu zakupu elementów symbolizujących zawarcie małżeństwa nie musi oznaczać rozwiązania kwestii tego, kto za nie zapłaci. W praktyce bowiem bywa z tym różnie. Eksperci twierdzą, że skoro tradycyjnie za obrączki ślubne płaciła rodzina pana młodego, to dziś ich zakup powinien sfinansować pan młody. Wydaje się, że takie rozwiązanie byłoby połączeniem tradycji z nowoczesnością, a zarazem rozwiązaniem sporu. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach do wydatków ślubnych i weselnych podchodzi się na różne sposoby. Niektóre pary młode decydują się pokryć wszelkie wydatki po połowie. Oznaczałoby to, że za obrączki ślubne przyszli małżonkowie zapłacą oboje.

Bez względu na to, kto ostatecznie pokryje większą lub mniejszą część kosztów, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Chodzi bowiem o to, że w wyborze obrączek ślubnych trzeba pójść na kompromis, bowiem niewiele par potrafi jednomyślnie podjąć decyzję odnośnie tego, jakie modele wybrać. Czasami dochodzi do sytuacji, w której panna młoda decyduje się na inną obrączkę, niż pan młody. Wbrew pozorom nie jest to wcale rzadkością. Można by się zastanawiać, kto wtedy zapłaci za obrączki ślubne? Warto mieć wtedy na uwadze, że sam fakt dokonywania płatności nie może mieć wpływu na to, że finansujący będzie miał decydujące zdanie, wybierając obrączki ślubne. Bez względu na to, kto pokryje ten wydatek, ostateczne zdanie należy zawsze do pary młodej.

Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach odbiega się już od tradycyjnej formy finansowania wesela i zaślubin. Powinni mieć to na uwadze w szczególności rodzice, którzy chcieliby kupić obrączki ślubne bądź pokryć innego rodzaju wydatki. Choć jeszcze kilkanaście lat temu taki model był niezwykle popularny, to dziś para młoda sama decyduje się na pokrycie bieżących wydatków związanych z organizacją imprezy. Pieniądze, które normalnie byłyby przeznaczone na zakup obrączek, można przekazać przyszłym małżonkom w formie prezentu ślubnego bądź w inny sposób. Sprawdź najlepszego jubilera w Krakowie.

Informacja prawna