5 pytań, które należy sobie zadać przed zakupem płyty indukcyjnej

Kiedy padnie decyzja o zakupie płyty indukcyjnej, nie można wybrać przypadkowego modelu. Taki sprzęt zwykle montowany jest po to, by służył przez wiele lat i pozwalał na codzienne, nawet intensywne gotowanie. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić przed kupnem kuchenki na indukcję, a upatrzoną wersję warto sprawdzić pod wieloma względami. Na co więc zwrócić uwagę przed ostatecznym zakupem płyty indukcyjnej?

Czy jest to sprzęt dobrej jakości?

Wybrany model indukcyjnej płyty grzewczej z pewnością trzeba sprawdzić pod kątem jego jakości. Powinien to być sprzęt wykonany tylko z najlepszej jakości materiałów, które są trwałe i odporne na przykład na uszkodzenia mechaniczne. Również cały system elektryczny musi być sprawny i bezpieczny, by nie dochodziło na przykład do zwarcia podczas użytkowania płyty. Kuchenka indukcyjna powinna też ostać wykończona z dbałością o każdy detal, by była zarówno sprawna, jak i estetyczna. Dlatego warto wybierać sprzęt od znanych i zaufanych producentów, a sprawdzi się w tym zakresie na przykład płyta indukcyjna Amica, pochodząca od marki od lat cenionej na rynku AGD.

Czy płyta indukcyjna jest bezpieczna w codziennym użytkowaniu?

Wielu zastanawia się, czy wytwarzane przez kuchenki indukcyjne pole magnetyczne jest bezpieczne w przypadku częstego korzystania. Jednak tego typu sprzęt jest produkowany wedle ściśle określonych norm i przechodzi szereg testów, by gwarantować użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to konsultacje lekarskie przed zakupem, jeżeli któryś z domowników korzysta na przykład z rozrusznika serca, ponieważ płyta może czasem zakłócać jego pracę. Poza tym aspektem, płyta jest bezpieczna nawet kiedy w domu są dzieci – powierzchnia kuchenki niemal od razu po wyłączeniu ochładza się, a ryzyko poparzeń jest bliskie zeru.

Czy płyta indukcyjna posiada funkcje, które będą potrzebne?

Przed zakupem konkretnego modelu kuchenki indukcyjnej warto się upewnić, że została wyposażona w funkcje, jakie później będą potrzebne podczas gotowania. Często niezbędny jest na przykład minutnik, który pozwala w szczególności zabieganym kucharzom na sprawne gotowanie. Ogromnym ułatwieniem życia jest też funkcja roztapiania produktów spożywczych, jak na przykład masło, bez ich przypalenia. Model, który wyposażono w takie udogodnienia, to między innymi płyta indukcyjna Whirlpool, która w dodatku ma funkcję gotowania na wolnym ogniu, wiele poziomów mocy, czy blokadę panelu sterującego przed dziećmi.

Czy płyty indukcyjne są łatwe w utrzymaniu czystości?

Powierzchnia płyty indukcyjnej może zdawać się niezwykle delikatna i wielu obawia się, że nie będzie potrafiło jej dobrze i skutecznie oczyścić. Tymczasem takie płyty można bez problemu myć na bieżąco nawet samą wodą lub łagodnym detergentem, jak płyn do naczyń. Bardziej uporczywe plamy można spróbować najpierw podgrzać, by łatwiej je usunąć. Warto też korzystać z preparatów specjalnie dedykowanych tego typu powierzchniom, by zniwelować ryzyko uszkodzenia płyty indukcyjnej.

Czy wybrana płyta indukcyjna pasuje do aranżacji w kuchni?

Idealna płyta indukcyjna powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też powinna stanowić unikalną ozdobę w kuchni. Nowoczesne modele tego typu sprzętu zachwycają swoim designem i są na tyle uniwersalne, że pasują do niemal każdego wnętrza. Miłośników maksymalnego komfortu użytkowania, połączonego z luksusowym wzornictwem, zachwyci między innymi płyta indukcyjna Samsung, która posiada na przykład wbudowane w płytę światełka LED imitujące płomień czy specjalną strefę przeznaczoną na nawet większe naczynia o niestandardowych wymiarach.

Informacja prawna