Kalkulator ciąży — jak obliczyć termin porodu? Podpowiadamy!

Kalkulator ciąży pomaga oszacować termin porodu i wiek ciąży, obliczany od chwili wystąpienia ostatniej miesiączki. Warto sprawdzić, w którym tygodniu ciąży jesteś i kiedy powinien nastąpić poród, by świadomie i bezpiecznie przejść przez wszystkie etapy ciąży i odpowiednio zadbać o siebie oraz rozwijające się maleństwo. Sprawdź, jak korzystać z kalkulatora ciąży i porodu.

Kalkulator ciąży — jak to działa?

Kalkulator ciąży jest narzędziem służącym do oceny terminu porodu oraz wyliczenia aktualnego tygodnia ciąży. Oszacowanie możliwego tygodnia ciąży ważne jest również w sytuacji, gdy podejrzewasz, że mogło dojść do zapłodnienia i chcesz wykonać wiarygodny test lub badania krwi w celu potwierdzenia ciąży. Obliczenie terminu porodu, a dzięki temu aktualnie przebiegającego tygodnia ciąży jest proste. Metodę służącą do tych obliczeń opracował w 18. wieku Franz Naegele, niemiecki lekarz. Reguła Naegelego używana jest do dziś i pomaga w odpowiednim dbaniu o przebieg ciąży. Aby ocenić, w którym tygodniu ciąży jesteś, do daty wystąpienia ostatniej miesiączki dodaj siedem dni. Następnie odejmij trzy miesiące. Później dodaj do otrzymanej liczby 365 dni — uzyskasz szacowany termin porodu i ocenisz aktualny tydzień ciąży. Możesz też skorzystać z internetowych kalkulatorów ciąży, które po wpisaniu daty ostatniej miesiączki automatycznie obliczą wszystkie potrzebne wartości.

Kalkulator ciąży i reguła Naegelego — oblicz termin porodu

Równanie opracowane przez doktora Naegelego wymaga znajomości daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed ustaniem krwawień i wystąpieniem pierwszych objawów pozwalających na podejrzenie, że doszło do zapłodnienia. Obliczając termin porodu i aktualny tydzień ciąży należy założyć, że ciąża trwa 40 dni. Pomimo że w rzeczywistości rozwiązanie następuje w terminie około 38. tygodnia od zapłodnienia. Założenie to jest praktyczne z uwagi na to, że ciężko jest określić konkretny dzień, w którym nastąpiło zapłodnienie. Jeśli chcesz znać dokładniejszy wiek ciąży, odejmij od wyniku około 14 dni. Oficjalnie przyjmowane dane opieramy jednak na wyniku podanym w kalkulatorze. Jego również będzie trzymać się lekarz, oceniając rozwój płodu porównując go z normami wielkości i etapami wykształcania poszczególnych organów, jakie powinny wystąpić w danych trymestrach ciąży.

Dlaczego warto korzystać z kalkulatora ciąży?

Kalkulator ciąży dzięki ukazaniu, w którym tygodniu ciąży aktualnie jesteś, pozwala na rozplanowanie przygotowań do powitania dziecka na świecie, wykonywanie badań w odpowiednim czasie i kontrolę, czy rozwój płodu jest prawidłowy. Dowiedz się, jakie badania krwi, powinnaś wykonać na poszczególnych etapach ciąży. Badanie USG pozwalające ocenić rozwój płodu warto wykonać w okolicy 11. tygodnia ciąży. Oczywiście konsultacja z lekarzem ginekologiem niezbędna jest w sytuacji, gdy tylko podejrzewasz u siebie ciążę. Potwierdzenie przez lekarza, dokonane na podstawie badania oraz wyników testów laboratoryjnych pomaga uzyskać pewność i cieszyć się ciążą, dbając o jej przebieg na każdym z etapów.

Informacja prawna