Jakie prześcieradła wybrać do sypialni? Dowiedz się więcej!

Prześcieradła z bawełny, frotte i inne to nieodłączny element każdej sypialni. Prześcieradła z gumką pozwalają na szybką i higieniczną wymianę oraz pozostawiają nasz materac w czystości. Prześcieradła dobrze dopasowane do materaca zapewniają spokojny sen. Prześcieradła ochronne nie przepuszczają cieczy ani kurzu. Dowiedz się więcej na ich temat i poznaj czym są prześcieradła nieprzemakalne i ochronne!

Prześcieradła — jaki materiał wybrać?

Prześcieradła powstają z przyjaznych dla skóry materiałów takich jak bawełna, czy frotte. Prześcieradła z gumką często posiadają jeszcze domieszkę elastanu, dzięki czemu mogą naciągać się z łatwością na materac. W 100% bawełniane prześcieradła, to zwykle prześcieradła nieposiadające gumki. Na pewno minusem prześcieradeł bez gumki jest to, że czasem zsuwają się lub marszczą. Jeśli jednak nie sypiamy na materacu, to możemy mieć problem z wykorzystaniem prześcieradła z gumką. Wtedy musimy wybrać zwykłe prześcieradła. Rozmiar zawsze warto dopasować w taki sposób, by nadmian podwinąć (jeśli mamy taką możliwość). Zbyt krótkie jednak może się przesuwać, a zbyt długie prześcieradło bez gumki będzie zwisać co może nie wyglądać estetycznie. Prześcieradła z gumka mają z pewnością więcej zalet. Jednak trzeba pamiętać o odpowiednim dobraniu rozmiaru.

Prześcieradła ochronne na materac

Prześcieradła ochronne na materac są nieprzemakalne, ale tkanina, z która styka się skóra śpiącego jest taka sama, jak w przypadku zwykłych prześcieradeł. Nie przepuszczają kurzy, roztoczy i co ważne — cieczy. Może być to istotne w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu u osób starszych lub dzieci. Idealnie sprawdzi się także dla osób, które mają alergię na kurz i roztocza — prześcieradła z warstwą ochronną z PU (poliuretanu) nie pozwolą na przejście roztoczy z materaca na prześcieradło i na odwrót. Dzięki temu doskonale mogą chronić zarówno śpiącego, jak i sam materac przez zanieczyszczeniem i zbyt szybkim zużyciem. Dobre dla zdrowia i bezpieczne prześcieradła ochronne zapewnią wysoki komfort snu, nie przepuszczą wilgoci. Są to swego rodzaju produkty 2w1 zawierające ochraniacz na materac oraz prześcieradło. Ochronne prześcieradła na gumce nie gniotą się i mogą być idealnie gładkie i dopasowane do materaca.

Prześcieradła wg rozmiaru — jak dobrać prześcieradło?

Prześcieradło potrafi zniszczyć komfort snu, o czym przekonał się każdy, komu zsuwające się lub pomarszczone nadmiernie prześcieradło utrudniało ułożenie się do snu. Dopasowanie prześcieradła według rozmiaru do wielkości materaca jest istotne, szczególnie w przypadku prześcieradeł z gumką. Prześcieradła na gumce są wygodne — wystarczy naciągnąć na boki materaca i nic się nie zsunie, a powierzchnia jest gładka i komfortowa. Możemy w pełni cieszyć się z walorów materaca. W kwestii wyboru prześcieradła z gumką wg rozmiaru możemy mieć wątpliwości, jaki wymiar wybrać. Jest na to ogólna zasada. Jeśli nasz materac nie jest wysoki, a mieści się ze standardowych wymiarach 15-20 cm, to nie musimy dodawać żadnych centymetrów do prześcieradła. Kupujemy wówczas taki sam rozmiar prześcieradeł, co wymiary materaca. Producenci ‘’dodają’’ zakładki, które bez problemu naciągną się na standardowej wysokości materace. W pozostałych przypadkach musimy wziąć to pod uwagę przy zakupie lub wybrać prześcieradło dla grubych materacy.

Informacja prawna