Drabina to jedno z podstawowych narzędzi pracy każdego elektryka. Bez niej nie da się dotrzeć do wielu miejsc w których umieszczone są różne elementy instalacji elektrycznej. Co zatem powinno charakteryzować idealną drabinę dla elektryka, elektromontera czy też konserwatora sieci energetycznej? Dowiesz się tego z kilku poniższych akapitów.
Drabina dla elektryka – materiał drabiny do prac elektrycznych
Największym zagrożeniem w pracy każdego elektryka jest oczywiście porażenie prądem. Właśnie dlatego drabina przeznaczona do prac przy instalacji elektrycznej musi być wykonana z materiałów dielektrycznych, czyli nieprzewodzących prądu. Najlepszym materiałem do takich drabin jest włókno szklane. Drabiny z takiego materiału są izolatorami gwarantującymi bardzo wysoką ochronę przed porażeniem prądem. Jednocześnie jest to materiał wyjątkowo wytrzymały oraz odporny na warunki atmosferyczne. Włókno szklane jest często łączone na przykład z równie wytrzymałymi aluminiowymi szczeblami tworząc lekkie i sztywne drabiny w każdym rozmiarze. Raz nabyta drabina wykonana z takich materiałów będzie nam bezawaryjnie służyła przez długie lata. Tradycyjnie elektrycy stosowali również nieprzewodzące prądu drabiny drewniane. Jest to jednak materiał nieporównywalnie słabszy. Drewniana drabina znacznie szybciej ulegnie zniszczeniu i będzie wymagała wymiany. Dotyczy to zwłaszcza drabin wykorzystywanych przy pracach na zewnątrz budynków. Uszkodzona drabina drewniana, która nasiąknie wodą może również przestać spełniać funkcję izolatora i stać się niebezpieczna dla swojego użytkownika.
Drabina dla elektryka – rodzaje drabin
Najczęściej spotyka są dwa rodzaje drabin dla elektryków. Pierwszy typ to drabina przystawna. Najwygodniejsza w użyciu, gdy mamy ją o co oprzeć podczas pracy na przykład z instalacją umieszczoną wysoko na ścianie lub na słupie. Drabina przystawna może składać się z jednego elementu, ale może być także rozsuwana co znacznie zwiększa jej zasięg, dzięki czemu możliwa jest praca na całkiem dużych wysokościach. Drugim typem drabiny dla elektryków jest drabina dwustronna. Dzięki możliwości jej rozstawienia uzyskujemy drabinę pewnie stojącą w każdym miejscu. To najlepsze rozwiązania przy pracach na przykład z instalacją sufitową czy oświetleniem umieszczonym właśnie na suficie z dala od ścian.
Drabina dla elektryków – bezpieczeństwo
Przy wyborze drabiny dla elektryka sprawdźmy parametry, które podaje jej producent. Większość drabin dla elektryków umożliwia bezpieczną pracę przy napięciu do 1000 V oraz przy innych pracach w pobliżu instalacji o napięciu do 36 kV. W opisie produktu powinna znaleźć się informacja o spełnianiu przez drabinę wymagań określanych przez normę dla drabin PN-EN 131 oraz o jej wykonaniu zgodnie z normą EN 61478:2005.
Jak dobrać wysokość drabiny? Drabina do prac elektrycznych
Dobór wysokości drabiny dla elektryka zależy od specyfiki wykonywanych przez niego prac. Jeżeli są to powtarzalne zadania w instalacjach na stałej wysokości można zamówić drabinę z konkretną ilością stopni, która będzie lekka i poręczna. W przypadku gdy prace będą prowadzone w różnych miejscach lepiej wybrać drabinę wyższą albo rozsuwaną co zapewni nam znacznie większą uniwersalność. Z taką drabiną dotarcie do wysoko umieszczonych przewodów czy skrzynek elektrycznych nie będzie wielkim problemem.
Tak zwana drabina elektryczna to narzędzie pracy mające olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo każdego elektryka, dlatego jej zakup powinien zostać dogłębnie przemyślany co zapewni nam bezpieczne warunki pracy.
Użycie drabin nieprzewodzących prądu nie musi ograniczać się wyłącznie do pracy przy instalacjach elektrycznych. Taka drabina równie dobrze sprawdzi się w każdej innej pracy na wysokości oferując nam dodatkowo zabezpieczenie, gdybyśmy przypadkiem natrafili na przykład na ukryty czy nieoznaczony przewód pod napięciem w rozbieranej ścianie czy innym miejscu.