Jakie są poziomy znajomości języka hiszpańskiego?

Według szacunków język hiszpański jest używany przez około 500 milionów osób. Posługują się nim nie tylko mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego, ale również Afryki, Stanów Zjednoczony i wybranych krajów Ameryki Łacińskiej. Tak duże rozpowszechnienie sprawia, że kurs hiszpańskiego cieszy się obecnie dużą popularnością. Jakie są jego poziomy i co warto o nich wiedzieć?

Podstawowe poziomy języka hiszpańskiego

Nauka języka hiszpańskiego rozpoczyna się od poziomu A1, stanowiącego podstawę dla wszystkich wyższych poziomów. Czas niezbędny do przyswojenia wiedzy z tego zakresu przeważnie zajmuje około dwa semestry. Oczywiście szybkość nauki jest zawsze kwestią indywidualną. Niektórzy uczniowie potrzebują zaledwie jednego semestru, natomiast inni np. trzech. Znajomość języka hiszpańskiego na poziomie A1 pozwala na komunikowanie się z rozmówcą w kluczowych kwestiach.

Dodatkowo osoby na tym poziomie potrafią posługiwać się najważniejszymi formami gramatycznymi. Kurs hiszpańskiego na poziomie A2 również trwa około dwóch semestrów. Po jego ukończeniu kursanci potrafią porozmawiać z rozmówcą, wymieniać podstawowe informacje dotyczące m.in. życia codziennego i otoczenia. Ponadto znają czas przeszły, teraźniejszy i przyszły.

Średniozaawansowane i zaawansowane poziomy języka hiszpańskiego

Kurs hiszpańskiego na poziomie B2 przeważnie trwa trzy semestry. Po ukończeniu kursu można w swobodny sposób prowadzić rozmowę na większość codziennych tematów. Kolejny poziom, czyli C1 zapewnia elastyczne posługiwanie się językiem hiszpańskim. Po jego ukończeniu kursanci znają i rozumieją zwroty potoczne. Ostatnim najwyższym poziomem jest C2.

Osoby, które znają język hiszpański na tym poziomie potrafią w swobodny, elastyczny i nieskrępowany sposób wyrażać swoje myśli. Ponadto znają gramatykę i doskonale rozumieją różne akcenty języka hiszpańskiego. Co więcej nie mają problemu z bardzo precyzyjnym określaniem swoich potrzeb.

Informacja prawna