Jaki komputer do 4000 wybrać?

Sklepy komputerowe pełne są sprzętu, który kupimy od ręki. Możemy wybierać spośród laptopów, komputerów stacjonarnych, czy tak zwanych All-In-One, czyli monitorów wyposażonych we wszystkie podzespoły, jakie posiada klasyczny desktop. Na co się zdecydować, jeśli dysponujemy budżetem sięgającym 4 tysięcy złotych? Dla jednych to niewiele, jednak warto pamiętać, że jest to kwota pozwalająca kupić naprawdę dobry sprzęt informatyczny.

Do czego ma służyć komputer?

Najważniejszą rzeczą, o jakiej musicie pomyśleć, zanim podejmiecie decyzję o zakupie komputera, jest jego przeznaczenie. Czy ma służyć do pracy, a może do gier i rozrywki? Odpowiadając na te pytania, z pewnością łatwiej będzie wytypować sprzęt, który powinniście kupić, a konkretnie parametry, jakie powinien spełniać. W pierwszym przypadku, czyli komputera do pracy biurowej, wymagania nie są aż tak bardzo wyśrubowane. Bez trudu zmieścicie się w zakładanym budżecie, inwestując w sprzęt z wydajnym procesorem, pojemnym dyskiem twardym, a także monitorem, gwarantującym komfortowe korzystanie z niego.

Trudniej z pewnością będą mieć zapaleni gracze, dla których zwykły sprzęt nie będzie wystarczający. Tu należy położyć szczególny nacisk na klasę procesora, ilość pamięci operacyjnej, a także kartę graficzną. Jednak, korzystając z okresowych promocji w sklepach ze sprzętem komputerowym, znajdziecie desktopy w kwocie do 4 tysięcy złotych. Jeśli natomiast chcecie rozbudować sprzęt o dodatkowe podzespoły, podnoszące jego wydajność, wówczas – dzięki pomocy pożyczki na raty – będziecie mogli dowolnie zmodyfikować dostępne zestawy, wybierając na przykład lepszy monitor, pamięć czy dysk twardy.

Peryferia

W cenę zakupu komputera powinno się wliczać także urządzenia peryferyjne, czyli na przykład drukarkę, skaner czy specjalistyczną klawiaturę. W tym przypadku możliwości jest naprawdę dużo, a wybór determinowany jest przez wasze potrzeby, oraz budżet, jakim dysponujecie, który można łatwo zwiększyć, korzystając z pożyczki na raty. Znów najłatwiejsze zadanie mają osoby, chcące wykorzystywać komputer do pracy biurowej. Nie musicie kupować dodatkowego wyposażenia, ponieważ to, co jest w zestawie, w zupełności wystarczy. Jedynym elementem, o jaki warto zadbać, jest drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia wyboru sprzętu dla gracza. Tu liczy się przede wszystkim dostosowanie akcesoriów do preferowanych gier. Niektórym wystarczy profesjonalna klawiatura, podczas gdy inni – fani gier samochodowych – będą wymagać kierownicy i przekładni biegów. Miłośnicy lotnictwa z kolei, oddający się wirtualnym akrobacjom powietrznym, będą potrzebować wolanta oraz niezbędnego wyposażenia kokpitu, czyli dźwigni regulujących ciąg silników oraz hamulców wykorzystywanych podczas lądowania.

Niezależnie do czego wykorzystacie komputer, pamiętajcie o jego wydajności. Powinien być wyposażony w nowoczesne podzespoły, gwarantujące niezakłóconą pracę przez wiele lat.

Informacja prawna