Jaką matę dla niemowlaka wybrać?

mata dla dziecka

Rozwój dziecka nie zaczyna się od przedszkola w grupie żłobkowej lub szkolnej – ten proces zaczyna się w momencie narodzin.

Mata podłogowa dla dziecka

Rozmiar maty rozwojowej dobierany jest w zależności od wieku i wzrostu dziecka. Mata dla niemowlaka nie powinna przekraczać 70 cm. W wieku od 3 do 9 miesięcy dzieci próbują wykonywać pierwsze samodzielne ruchy, zaczynają się przewracać i czołgać. Przeznaczone dla nich maty osiągają długość 1,2 metra. Dla starszych dzieci maty produkowane są w powiększonym formacie – do 2 metrów. W przyszłości mogą być używane w postaci zwykłego dywanika w pokoju dziecięcym. Producenci zwracają uwagę nie tylko na sam produkt, ale także na jego konfigurację. Ten moment jest bardzo ważny dla rozwoju i utrzymania uwagi dziecka. Maty często wyposażone są w następujące akcesoria:

 • Grzechotki, gryzaki;
 • Lustra foliowe;
 • Zabawki szeleszczące, piszczące, zabawki interaktywne (najczęściej produkowane w postaci zwierząt, w których konstrukcji znajduje się piszczałka);
 • Miękkie książki (modele szmatek z wizerunkami zwierząt lub roślin);
 • Litery i cyfry na rzepie;
 • Zabawki pluszowe (wypełnione piaskiem, miękkie kulki).

Kompletny zestaw uzależniony jest od wieku dziecka. Dla noworodków odpowiednie są modele z grzechotkami, piszczącymi zabawkami, modułami muzycznymi. Zawieszone są na specjalnych łukach, a dla starszych dzieci zabawki przyczepione są do specjalnych napinaczy, które maluch może już wziąć w rączki. W przypadku dzieci, które ukończyły 1. roku życia można przyjrzeć się bliżej modelom z interaktywnymi zabawkami, aplikacjami, rysunkami zwierząt i roślin. Niektóre maty są dostępne z labiryntami i puzzlami, ale są one bardziej odpowiednie dla dzieci od 2 lat.

Klasyczna mata rozwojowa to jeden z najprostszych, ale najpopularniejszych dywanów. Miękki produkt wypełniony jest cienką warstwą izolacji. Dostępne są w prostych geometrycznych kształtach lub w postaci roślin, lub zwierząt. Osobliwością tego typu mat jest różnorodność kolorów. Jeśli dziecko położy się na brzuszku, przez długi czas będzie mogło przyglądać się kolorowym detalom. Taki dywanik może służyć jako element zabawy w parku oraz jako materac do przewijania, rozkładany w łóżeczku lub spacerówce. Łukowe maty wyglądają jak całe centrum gier, ponieważ zawierają jeden lub więcej łuków z zabawkami, które są zamocowane na specjalnych uchwytach. Łuki są pewnie zamocowane, dzięki czemu nie spadną, jeśli dziecko nagle mocno pociągnie za ulubioną zabawkę. Łuki są wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego i dopasowane na obwodzie miękką szmatką lub gumą piankową. Dziecko może leżeć na plecach lub brzuchu na macie. Na początku dziecko może leżeć na plecach i patrzeć na wiszące nad nim jasne zabawki, sięgać po nie rączkami. Kiedy dziecko dorośnie, położenie łuków można zmienić lub nawet zostawić tylko jeden łuk na bardziej aktywne zabawy.

Mata do kołyski – Ten model wygląda jak kompaktowy koszyk gondoli. Mata jest bardzo wygodna dla małych dzieci – w chwili zabawy maluszek może zasnąć, a mama kilkoma ruchami może stworzyć przytulne miejsce do spania.

Mata sensoryczna, edukacyjna: jak działa na rozwój dziecka?

Nawet uśmiech dziecka to jedna z pierwszych świadomych reakcji na to, co dzieje się wokół niego. Dla nowo narodzonego dziecka otaczający go świat jest ogromną tajemnicą: dźwięki, kolory, zapachy, formy. Zadaniem rodziców jest pomóc dać dziecku możliwość pełnego rozwoju, a mogą w tym pomóc specjalne maty, które rozwijają następujące cenne umiejętności:

 • Percepcja dotykowa i wzrokowa;
 • Logiczne myślenie i koordynacja ruchów;
 • Formowanie percepcji kolorów;
 • Pamięć, słuch i zdolności motoryczne rąk;
 • Umiejętności twórcze;
 • Rozwój fizyczny.

Maty dzielą się na dwie główne grupy:

 1. Do zabawy – w trakcie zabawy dziecko rozwija wszystkie powyższe umiejętności;
 2. Muzyczne – oprócz rozwoju podstawowych umiejętności dziecko rozwija słuch i rytm, możliwe jest rozpoznanie muzycznych upodobań dziecka.

Maty układa się na podłodze, w łóżku dziecka lub osoby dorosłej czy na sofie. Maty są łatwe do czyszczenia z brudu i nagromadzonego kurzu, niektóre można prać w pralce. Produkty mogą być wyposażone w ciepłą i miękką izolację, która zapewnia wygodną zabawę na podłodze nawet w zimnych porach roku. Maty łatwo się składają, nie zajmują dużo miejsca, można je zabrać ze sobą na spacer do parku w ciepłym sezonie. Produkt stymuluje rozwój zmysłów, zdolności umysłowych i fizycznych. Maty pomagają kompleksowo rozwijać umiejętności dziecka. Z badań wynika, że dzieci, które miały kontakt z matą we wczesnym dzieciństwie, rozwijają się dynamiczniej.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna