Kluski śląskie to tradycyjne danie kuchni śląskiej, które składa się z ziemniaków, mąki i soli. Kluski śląskie są proste w przygotowaniu i smaczne w połączeniu z różnymi sosami i dodatkami. Dowiedz się, jak zrobić i jak przechowywać te pyszne, śląskie danie.
Jak zrobić kluski śląskie?
- Ugotuj ziemniaki w mundurkach, a następnie obierz je i przeciśnij przez praskę.
- Dodaj mąkę (najlepiej ziemniaczaną) i sól do ziemniaków i wymieszaj ciasto.
- Uformuj z ciasta kulki o średnicy około 4 cm i spłaszcz je lekko. W środku każdej kluski zrób dziurkę za pomocą palca lub drewnianego patyczka.
- Wrzuć kluski do osolonego wrzątku i gotuj na małym ogniu przez około 15 minut, aż wypłyną na powierzchnię.
- Podawaj z tradycyjną, modrą kapustą. lub wybierz inną ulubiona surówkę. Idealnie pasuje tez do nich ogórek kiszony.
Ile gotować kluski śląskie
Kluski śląskie należy gotować na małym ogniu przez około 15 minut, aż wypłyną na powierzchnię. Nie należy gotować ich za długo, bo mogą się rozgotować i rozpadnąć. Po ugotowaniu kluski należy wyjąć łyżką cedzakową i odcedzić. Można je podawać na ciepło lub na zimno.
Jak mrozić kluski śląskie
Kluski śląskie można zamrozić na później, jeśli przygotujemy ich więcej niż potrzebujemy. Aby to zrobić, należy ułożyć kluski na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do zamrażarki na kilka godzin, aż zamarzną. Następnie można przełożyć kluski do woreczków foliowych lub pojemników plastikowych i przechowywać w zamrażarce przez kilka miesięcy. Aby podgrzać zamrożone kluski, wystarczy wrzucić je do wrzącej wody i gotować przez kilka minut, aż znów wypłyną na powierzchnię.
Dlaczego kluski śląskie są gumowate?
Nawet nie wiesz, jak wiele kobiet zadaje sobie to pytanie, gdy pierwszy raz robią to danie. Kluski śląskie mogą być gumowate, jeśli użyjemy za dużo mąki lub za mało ziemniaków. Mąka nadaje kluskom spoistość, ale też sprawia, że są twarde i ciężkie. Ziemniaki natomiast nadają kluskom puszystość i lekkość. Aby uniknąć gumowatych klusek, należy używać proporcji około 3:1 ziemniaków do mąki. Można też dodać do ciasta trochę jajka lub masła, aby nadać mu elastyczności i wilgoci.
Ile kalorii mają kluski śląskie
Kluski śląskie są dość kalorycznym daniem, więc jeśli jesteś na diecie, zdecydowanie musisz na nie uważać. Kluski ponieważ zawierają dużo węglowodanów. Jedna porcja (około 200 g) klusek śląskich ma około 300 kcal. Kaloryczność klusek może się jednak różnić w zależności od tego, jakie dodatki i sosy podajemy do nich. Aby zmniejszyć kaloryczność klusek, można używać mniej mąki lub wybierać mniej tłuste sosy. Można też podawać do nich więcej warzyw lub sałatki, aby zwiększyć ilość błonnika i witamin.
Jakie ziemniaki na kluski śląskie
Na kluski śląskie najlepiej nadają się ziemniaki o wysokiej zawartości skrobi, ponieważ są bardziej kleiste i lepiej się łączą z mąką. Takie ziemniaki mają zazwyczaj jasną skórkę i miąższ. Przykładami takich odmian są: Irga, Mila, Gala, Vineta czy Agata.
Nie nadają się natomiast ziemniaki o niskiej zawartości skrobi, ponieważ są bardziej wodniste i sypkie. Takie ziemniaki mają zazwyczaj ciemną skórkę i miąższ. Przykładami takich odmian są: Denar, Bila, Asterix czy Desiree.
Ile gotować kluski śląskie po wypłynięciu
Po wypłynięciu na powierzchnię kluski śląskie należy gotować jeszcze przez około 2-3 minuty, aby były dobrze ugotowane. Nie należy jednak gotować ich za długo, bo mogą się rozgotować i rozpadnąć. Można sprawdzić, czy kluski są gotowe, kłując je widelcem lub nożem. Jeśli nie czujemy oporu, to znaczy, że są miękkie i gotowe do podania.
Dlaczego kluski śląskie się rozpadają
Kluski śląskie mogą się rozpadać, jeśli użyjemy za mało mąki lub za dużo ziemniaków. Mąka nadaje kluskom spoistość i trzyma je razem. Ziemniaki natomiast nadają kluskom puszystość i lekkość, ale też sprawiają, że są bardziej kruche. Aby uniknąć rozpadania się klusek, należy używać proporcji około 3:1 ziemniaków do mąki. Można też dodać do ciasta trochę jajka lub masła, aby nadać mu elastyczności i wilgoci. Innym powodem rozpadania się klusek może być zbyt długie gotowanie lub zbyt duża ilość wody w garnku. Woda powinna być osolona i lekko wrząca, a kluski powinny być gotowane na małym ogniu przez około 15 minut.