Jak zadbać o prawidłową męską pielęgnację brody, wąsów i włosów?

Męska broda, wąsy oraz włosy wymagają regularnej pielęgnacji. W ostatnich latach coraz większa liczba panów decyduje się na kupowanie wysokiej jakości kosmetyków i akcesoriów do włosów i brody, a dodatkowo wzrosła popularność korzystania z usług barberów męskich. Przedstawiamy porady, dotyczące pielęgnacji męskich włosów i zarostu.

Jak dbać o brodę i wąsy?

O brodę należy dbać tak samo jak o każdą inną część ciała. Oznacza to, że ważne jest mycie, pielęgnowanie, przycinania i stosowanie różnych kosmetyków. Warto wiedzieć o tym, że na brodzie osiadają różne zanieczyszczenia atmosferyczne oraz pyły, dlatego należy ją regularnie myć, na przykład specjalnym mydłem lub szamponem. Regularna pielęgnacja tego miejsca nie tylko oczyszcza i usuwa zanieczyszczenia z powietrza, ale także zapobiega pojawianiu się pryszczy i nadmiernemu wysychaniu skóry. Do pielęgnacji zarostu zwykle wystarczy kilka podstawowych kosmetyków oraz szczotka (lub kartacz) do brody. To ostatnie akcesorium rozczesuje włosy i masuje skórę, a tym samym zwiększa ukrwienie. Jeśli chodzi o kosmetyki do brody, to warto zdecydować się na zakup następujących produktów:

  • Balsam do brody, który ma właściwości nawilżające lub regenerujące. Taki kosmetyk pomaga w ułożeniu włosów na twarzy.
  • Olej do brody, który jest niezbędny w pierwszej fazie wzrostu włosów na brodzie, gdy zarost kłuje i może być nieprzyjemny w dotyku.
  • Odżywka do brody to kosmetyk proponowany przede wszystkim tym panom, których włosy na brodzie rozdwajają się lub tracą blask. W odżywce znajdują się różne ekstrakty witaminowe, które sprawiają, że zarost wygląda świeżo i jest pełen blasku.
  • Wosk do wąsów, który jest nieco silniejszy niż podobny kosmetyk do brody. W ten sposób można bardzo skutecznie uformować swój zarost.

Dla panów, którzy dopiero co rozpoczynają pielęgnację swojej brody i wąsów, absolutnym must-havem jest zakup kartacza oraz olejku. Z kolei dla tych mężczyzn, którzy chcą dbać o swoją brodę, zapuszczać ją lub regularnie podcinać, najważniejszy jest balsam i odżywka do brody, a także wosk do wąsów.

Pielęgnacja męskich włosów

Mężczyźni, którzy chcą zadbać o kondycję swoich włosów na głowie, powinni zaopatrzyć się w kilka podstawowych kosmetyków. Szczególne znaczenie ma odpowiedni szampon, który ma być dopasowany do konkretnych potrzeb skóry głowy. Przykładowo mężczyzna, którego włosy są suche, może zakupić szampon nawilżający, a facet, który ma łupież, może zdecydować się na wybór szamponu przeciwłupieżowego. Dodatkowo na rynku można znaleźć specjalistyczne szampony do włosów, które stosowane są w salonach fryzjerskich. Najważniejsze jest to, aby ten kosmetyk rozwiązywał problemy skóry głowy, czyli scalpu. Dodatkowo mężczyźni mogą używać odżywek do włosów, które mają za zadanie poprawić teksturę i koloryt włosów. Panowie powinni zwrócić uwagę na to, czego ich włosy potrzebują. W sklepach można znaleźć odżywki regenerujące, nawilżające, zmniejszające widoczność siwych włosów lub zapobiegające wypadaniu. Warto wiedzieć o tym, że męskie włosy są bardzo podatne na wypadanie, a wpływają na to nie tylko czynniki genetyczne, ale także środowiskowe i odpowiednia pielęgnacja. Panowie mogą wybrać także naturalne odżywki do włosów.

Zabiegi dla panów – fryzjer, barber, trycholog

Mężczyźni poza domową pielęgnacją, mogą także zdecydować się na wizytę u specjalisty oraz na różnego rodzaju zabiegi. Specjalnie dla panów powstało wiele specjalistycznych salonów fryzjerskich, a także salony barberów. Szczególnie te drugie miejsca stają się coraz bardziej popularne. Barber to męski fryzjer, który zajmuje się nie tylko włosami na głowie, ale także goleniem, strzyżeniem brody, masażem i woskowaniem. Zwykle barber posiada konkretną specjalizację i oferuje różne zabiegi, które można wykonać w salonie. Dodatkowo mężczyźni, którzy szczególnie chcą zadbać o swoje owłosienie na głowie, mogą wybrać się do trychologa, a także skorzystać z różnych profesjonalnych zabiegów, na przykład przeciwdziałających wypadaniu lub siwieniu włosów.

Informacja prawna