Gumy fitness. 3 fakty, które warto znać przed zakupem

Taśma fitness to ten rodzaj akcesoriów do ćwiczeń, który ma naprawdę szerokie zastosowanie. Ćwiczenia z gumą wykorzystywane są zarówno przez sportowców, trenerów personalnych, jak i fizjoterapeutów. Jeśli chcesz uczynić swoją walkę ze zbędnymi kilogramami skuteczniejszą lub zależy Ci na wzmocnieniu konkretnych partii ciała i efektywniejszym treningu – ten rodzaj sprzętu fitness jest z pewnością także dla Ciebie. Zanim jednak zaopatrzysz się w gumy do ćwiczeń (celowo używamy liczby mnogiej, ale o tym poniżej), sprawdź podstawowe informacje na ich temat.

1. Rodzaj gumy fitness warto dobrać do swoich potrzeb i założonych celów

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów taśm do ćwiczeń. Każdy rodzaj ma inne zastosowanie, dlatego gumy fitness należy dobrać indywidualnie do swoich potrzeb i oczekiwań względem treningu. Spośród czego możesz wybierać?

Podstawowe rodzaje gum to:

  • gumy oporowe
  • gumy pilates
  • mini taśmy (mini bands)

Taśma fitness sprawdzą się, jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, ujędrnić sylwetkę, zbudować masę mięśniową. Ten typ taśm charakteryzuje się większym zakresem oporów (od 1,5 kg do nawet 160 kg).

Taśmy pilates mają opór od 5 do 25 kg. Nadają się do stretchingu, w jodze oraz w ćwiczeniach rehabilitacyjnych.

Mini bands to mniejsze i cieńsze odpowiedniki gum oporowych. Znajdują zastosowanie przy treningu głównie dolnych partii ciała.

Po gumy typu hip band warto sięgnąć, gdy chcemy wykonywać ćwiczenia rozwijające mięśnie pośladków i całą grupę mięśni ud.

2. Kolory taśm mają znaczenie

Różne kolory taśm fitness to nie tylko zabieg estetyczny. Producenci różnicują w ten sposób oferowany przez taśmy opór. Dzięki kolorom poznasz zatem, która taśma będzie „mocniejsza”, a która „słabsza” w zakresie stawianego oporu. Niestety w tym względzie nie ma jednolitej zasady, co do stosowanej kolorystyki. Producenci gum fitness, jak dotąd nie doszli do porozumienia w tej kwestii. Dlatego jednoznacznie kolor = opór będzie dotyczyć najczęściej taśm w ramach jednej marki. Jeśli zależy Ci na różnym poziomie oporu, a jednocześnie wygodzie podczas treningu, zaopatrz sie w różnokolorowy zestaw taśm jednego producenta.

3. Warto sięgnąć po zestaw gum

Pierwszy argument, którym przemawia na korzyść zestawu taśm został wymieniony punkt wcześniej. Kilka taśm to możliwość wyboru spośród różnego oporu, co pozwala dobrać rozwiązanie m.in. do charakteru ćwiczeń. Poszczególne taśmy pozwolą Ci także na zmniejszanie oraz zwiększanie poziomu trudności treningu. Przykład? Przy podciąganiu możesz zaczepić gumę o drążek i naciągnąć ja spodem stopy. Podciągając się w ten sposób „odejmiesz” sobie nieco z ciężaru ciała. Z kolei zastosowanie gumy przy przysiadach, czy pompkach zwiększy poziom trudności ćwiczeń.

Różne taśmy to także możliwość wykonywania różnych ćwiczeń, w tym rozciągających, wzmacniających, czy rozbudowujących konkretne partie mięśni.

Informacja prawna