Jak dbać o skórzane buty?

O ulubione buty warto dobrze dbać. Dzięki temu będą służyły długo, jednocześnie świetnie przy tym wyglądając. Jeśli są wykonane ze skóry, wystarczy wdrożyć pewne zasady związane z ich pielęgnacją, dzięki czemu czas obejdzie się z nimi łaskawie. Pewnych śladów użytkowania nie da się uniknąć, ale można zrobić wiele, aby buty naprawdę długo dobrze wyglądały.

Jak dbać o buty ze skóry naturalnej?

Buty ze skóry naturalnej licowej lub zamszowej wymagają specjalnych sposobów pielęgnowania. Zamsz, często nazywany również welurem lub nubukiem, trzeba traktować z wyjątkową ostrożnością. Buty, które są wykonane z tego materiału, będą bezpieczne tylko wtedy, jeśli będziemy zakładać je w dni z dobrą pogodą. Niestety nie służy im woda. Można natomiast wcześniej odpowiednio je zabezpieczyć, stosując preparaty w sprayu do impregnowania. Dzięki temu ich noszenie w dni deszczowe będzie możliwe.

Można zatem powiedzieć, że pierwsza zasada dotycząca pielęgnowania butów ze skóry, to prawidłowe ich przygotowanie do noszenia. Dobrej jakości środki, które można kupić na przykład w sklepach z obuwiem, zabezpieczają buty przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Dzięki temu ulubione pary dłużej wyglądają świetnie.

Czyszczenie zabrudzeń

Nawet jeżeli buty dobrze przygotuje się do noszenia, wcześniej czy później się pobrudzą. W ostatnich latach bardzo modne są buty kolorowe oraz jasne, które przecież bardziej są narażone na zabrudzenia niż klasyczne czarne buty, które były w modzie wcześniej. Jak radzić sobie z zabrudzeniami? Najlepiej na bieżąco. Dosyć istotne jest to, aby po powrocie do domu buty wyczyścić. Można przecierać je na przykład odświeżającymi chusteczkami, takimi, które stosuje się do pielęgnacji skóry dziecka.

Warto kupić również środki do czyszczenia butów, szczególnie jeśli chcemy usunąć zabrudzenia ze skóry zamszowej. Skórę licową można po prostu delikatnie przecierać za pomocą nawilżonej szmatki. Jeśli przez dłuższy czas nie nosimy konkretnej pary, do czubków butów warto włożyć zwinięte gazety. W ten sposób można uniknąć odkształcenia butów, a także sprawić, że zagniecenia, które naturalnie pojawiają się na noskach podczas noszenia, wyprostują się.

Profesjonalna renowacja butów

Warto wiedzieć o tym, że coraz częściej można skorzystać z profesjonalnej renowacji butów. Punkty świadczące o tego typu usługi na naprawdę wysokim poziomie pojawiają się w wielu miastach. Pracujący tam ludzie znają metody i technologie, dzięki którym do świetnego stanu można przywrócić nawet mocno zniszczone buty. Efekty ich pracy można zobaczyć na zdjęciach zamieszczonych w internecie. Często są oszałamiające.

Informacja prawna