Jak wybrać dobre żelazko

Lubimy kupować piękne, kolorowe sukienki oraz dobrze skrojone garnitury. Jednak nawet najbardziej stylowe ubrania stracą swój urok jeżeli nie zostaną wyprasowane. Posiadanie dobrego żelazka jest konieczne jeżeli chcemy aby nasze ubrania zawsze wyglądały schludnie. Jednak jedno żelazko nie jest równe drugiemu.

Jak zatem sprawdzić które model będzie najlepszy? Można wyszukać ranking żelazek albo przeczytać poniżej na które parametry są najważniejsze.

Dane na które warto uwzględnić podczas wyboru odpowiedniego modelu żelazka to przede wszystkim:

– ilość wytwarzanej pary – para wnika w strukturę tkaniny i pomaga rozluźnić jej włókna. Lekko zwilżone są bardziej podatne przybieranie określonego kształtu, w tym przypadku prostowanie. Jeżeli często prasujesz grube bluzki, swetry lub jeansy – wybierz model z silnym wyrzutem pary lub spryskiwaczem.

– regulacja temperatury – zwilżona tkanina musi być potraktowana ciepłem, aby para wtłoczona w jej struktury utrwaliła kształt włókien a potem się ulotniła. Cienkich koronek nie można potraktować tą samą temperaturą co grubej bawełny, stąd regulacja temperatury staje się drugim kluczowym czynnikiem. Płynna regulacja temperatury jest też istotna aby szybko przeprowadzić prasowanie jak i uniknąć ryzyka przypalenia tkanin. Ważne aby po skończonym prasowaniu satyny żelazko podgrzało się do odpowiedniej temperatury do prasowania jeansu, ale i po zakończeniu prasowania jeansu szybko się wychłodziło i  nie przypaliło delikatnych tkanin które będą prasowane w następnej kolejności.

Przeczytaj także:  Jak usprawnić sobie pranie i prasowanie ubrań?

powłoka stopy – żelazko często zmienia temperaturę stopy w zależności od prasowanego materiału, a więc powłoka musi być wytrzymała. Powinna być tez odporna za zarysowania, aby nie było zagłębień w których mogłaby zagnieździć się rdza na skutek działania pary wodnej. No i najważniejsze – stopa powinna mieć bardzo dobry ślizg, aby nie walczyć z materiałami, nie powodować kolejnych fałd i zagnieceń oraz aby dłoń się nie przemęczała podczas wielogodzinnego prasowania.

– pojemnik na wodę – od niego zależy jak często będzie trzeba dolewać wody. Ciągłe przerywanie prasowania, odłączanie żelazka i wycieczka z nim pod kran aby napełnić zbiornik nie należą do przyjemnych a dodatkowo wydłużają czas prasowania. Stąd warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę. Im większy, tym rzadziej trzeba będzie go uzupełniać. Z drugiej strony – im większy, tym całe żelazko będzie cięższe, co jest trochę niewygodne dla delikatnych dłoni.

Przeczytaj także:  Jak usprawnić sobie pranie i prasowanie ubrań?

funkcje dodatkowe –To np. blokada kapania, która dzięki wysokiej temperaturze powoduje wyparowanie resztek wody pozostałych w stopie żelazka, aby nie osiadały w jego wnętrzu a w Czesie późniejszym jako wypadający kamień nie brudziły ubrań. Praktyczna jest też funkcja automatycznego wyłączenia żelazka po kilku minutach bezruchu, gdy np. wyjdziemy na moment do innego pokoju i zapomnimy o pozostawionym bez nadzoru urządzeniu.

Decyzja jakie żelazko kupić wcale nie jest taka łatwa. Mimo że w sklepach znajdziemy setki dostępnych modeli, musisz zdecydować która z funkcji jest dla Ciebie ważna, a z której nie będziesz korzystać.

Informacja prawna