Jak wybrać dobrą dietę odchudzającą?

dieta odchudzanie

Dieta odchudzająca, inaczej określana również jako dieta redukcyjna, ma na celu zmniejszenie nadmiernej masy ciała oraz poprawę wyglądu sylwetki. Nie ma jednej diety odchudzającej – do tej kategorii można zaliczyć wiele programów dietetycznych. Co wybrać dla siebie?

Coraz więcej osób boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Nadmierny ciężar ciała to nie tylko jego gorsza estetyka, trudności z poruszaniem się, ale również większe ryzyko rozwoju poważnych schorzeń – nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy. Warto wtedy podjąć decyzję o odchudzaniu, by zadbać o swoją sylwetkę i zdrowie.

Dobra dieta redukcyjna – czyli jaka?

Do kategorii diet odchudzających zalicza się szeroka gama różnych programów dietetycznych. Niezależnie od wyboru, dobra dieta powinna charakteryzować się skutecznością, brakiem efektu jo-jo, powinna być kompletna i zbilansowana, aby nie narażać na braki ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Przeczytaj także:  W nowym roku dbam o siebie - stawiam na catering dietetyczny

Dobra dieta powinna być zatem dopasowana do potrzeb organizmu. To, że dieta keto lub dieta grejpfrutowa zadziałała u znajomej, wcale nie oznacza, że przyniesie ona takie same rezultaty u nas.

Przy przygotowywaniu programu dietetycznego należy uwzględnić:

  • liczbę kilogramów do zrzucenia
  • warunki fizyczne
  • styl życia
  • nawyki żywieniowe
  • stan zdrowia

Dieta gotowa czy od dietetyka?

Osoby chcące zrzucić nadmiar kilogramów mają do dyspozycji dwa rozwiązania – mogą zdecydować się na wybranie diety gotowej albo skorzystać z usług dietetyków, czyli specjalistów w dziedzinie żywienia.

Diety gotowe, chociaż łatwo dostępne – można znaleźć je w internecie, nie zawsze są w stanie zapewnić optymalne efekty. Wynika to z faktu, że nie uwzględniają one wszystkich czynników dotyczących odchudzającej się osoby. Oczywiście, niektóre diety płatne, które można kupić w internecie, pozwalają na pewną personalizację, jednak nie zawsze jest ona optymalna.

Przeczytaj także:  Jak zacząć być wegetarianinem w zdrowy i bezpieczny sposób?

Osobom chcącym rozpocząć zdrową dietę odchudzającą zaleca się skorzystanie z usług dietetyków. Wtedy program może być dopasowany indywidualnie do potrzeb klienta. Dietetyk pobierze odpowiednie wymiary ciała, przeprowadzi dokładną konsultację z pacjentem, a następnie przygotuje dla niego program diety. Będzie on również nadzorował przebieg odchudzania, a także zmieniał dietę w zależności od jej etapu, potrzeb klienta.

Więcej informacji dotyczących różnych diet można znaleźć w serwisie zdrowinacodzien.pl prezentującym porady dla osób chcących żyć zdrowo każdego dnia.

Informacja prawna