Stało się. Decyzja o podjęciu aktywności fizycznej została podjęta i to na poważnie. Nie ograniczasz się do samodzielnych ćwiczeń, Twoim postanowieniem jest skorzystać z treningów personalnych. Co zrobić, aby były one maksymalnie efektywne?
W skrócie:
- Czy tylko doświadczenie trenera personalnego ma znaczenie?
- Trener personalny – współpraca online. Czy takie połączenie ma sens?
- Zawsze udzielaj trenerowi pełnej informacji o swoich możliwościach, kontuzjach i ewentualnych problemach z konkretnymi ćwiczeniami.
Wybierz trenera z doświadczeniem
Wszystko zaczyna się już na etapie doboru trenera personalnego, pod którego pieczę trafisz. Nie kieruj się przy tym wyłącznie ceną, szukaj kogoś, kto ma kompetencje i jest polecany przez inne osoby. Liczy się tu zarówno wiedza, jak i doświadczenie praktyczne – w końcu dobry trener to taki, który samodzielnie też ćwiczy.
To istotne z wielu względów. Osoby ograniczające się wyłącznie do teorii, mogą nie kierować swoimi podopiecznymi w sposób wystarczający, do uzyskiwania celów treningowych. Z kolei ci, którzy mają dużą praktykę, ale brakuje im wiedzy, mogą zaniedbywać kwestie związane z bezpieczeństwem – lub po prostu nie optymalizować samego treningu, czy nie dopasowywać go do specyfiki ruchowej konkretnych osób.
Dopiero połączenie wiedzy i praktyki daje pełną efektywność trenera – i właśnie takiej synergii należy szukać.
Trening personalny a współpraca online
Nie każdy może ćwiczyć na siłowni lub w studiu personalnym. Bywa, że to kwestia problemów z czasem dojazdu. Bywa też, że specyfika pracy sprawia, że treningi „zdalne” są wygodniejsze. Na szczęście coraz więcej trenerów ma w swojej ofercie zajęcia prowadzone za pośrednictwem komunikatorów internetowych, czy to przez Meet, Skype czy przez Zooma.
Jednak uwaga, warto się zorientować na ile dana osoba ma doświadczenie w prowadzeniu treningów w ten właśnie sposób. Nie wystarczy sprawdzić, czy w ofercie znajduje się pozycja trenerka personalna online, zdecydowanie warto dopytać, jak taki trening wygląda. Na szczęście są i tacy trenerzy, którzy w tej dziedzinie są wręcz wyspecjalizowani i bardzo sprawnie kontrolują tą drogą jakość ćwiczeń.
Najważniejsze: dostarcza trenerowi wszystkich informacji
Pozostaje jeszcze jedna kwestia, która jest niezmiernie istotna, jeśli chcesz wyciągnąć jak najwięcej z tego, co może dać trenerka personalna. Współpraca online, czy na żywo, w obu przypadkach ważne jest to, aby cały plan był opracowywany na bazie pełnej informacji.
Chodzi tu zarówno o dobór celów, jak i historii kontuzji. Również takie kwestie, jak bóle przy wykonywaniu konkretnych ćwiczeń (co może być sygnałem jakiś nieprawidłowości, mogących później przerodzić się w kontuzję), czy sytuacje, w których według opisu ćwiczenia powinny być odczuwalne jedne partie mięśni, a czujesz inne (co może oznaczać, że dochodzi do błędu technicznego lub że ciało kompensuje jakiś problem) – wszystko to ma znaczenie dla trenera i powinno być przekazywane. To właśnie dzięki pełnej wiedzy trening może być na bieżąco modyfikowany i optymalizowany.