Chelaty – jakie są ich najważniejsze funkcje?

Obecnie każdy z nas poświęca ogromną uwagę naszemu organizmowi. Chcemy bowiem, by był on wolny od toksyn, a jednocześnie po prostu zdrowy. Śmiało sięgamy więc po różnorodne suplementy diety, które mają dostarczyć nam odpowiednich związków mineralnych oraz witamin.

Niemniej jednak warto wiedzieć, że istnieją minerały jak chociażby cynk czy chrom, które w bardzo prosty sposób można przedawkować. Właśnie w tym momencie, z pomocą przychodzą nam chelaty. Jednak czym one są i jakie spełniają funkcje?

Czym są chelaty?

Chelaty to z pewnością pojęcie, które wzbudza wiele wątpliwości. Wynika to jednak z niedostatecznej wiedzy odnośnie tego produktu. Niemniej jednak chelaty to specjalistyczne preparaty, które mają za zadanie dostarczyć nam niezbędnych pierwiastków, jednak bez ryzyka ich przedawkowania. Są one bowiem poddawane procesowi chelatowania, a co za tym idzie nie są szkodliwie i zostają w naturalny sposób usunięte z naszego organizmu. Oczywistym jest fakt, że pierwiastki są nam niezbędne i jeśli przyjmujemy je w odpowiednich ilościach, wówczas szybko zauważymy ich dobroczynny wpływ na organizm. Ich brak może doprowadzić do ciężkich chorób, zaś przedawkowanie do równie ciężkiego zatrucia organizmu. Chelaty pozwalają więc utrzymać właściwy ich poziom w naszym organizmie.

Jakie funkcje spełniają chelaty?

Okazuje się, że chelaty to prawdziwie wszechstronne substancje. Warto wiedzieć, że składają się one z dwóch cząsteczek aminokwasów, a także z jednej cząsteczki wybranego minerału. Jednak w procesie chemicznym, chelaty przekształcają pierwiastki nieorganiczne- które są trudno przyswajane przez nasz organizm, w postać, którą bez problemu możemy przyswoić, czyli w formę organiczną. Co więcej, to właśnie chelaty odpowiadają za tempo w jakim nasz organizm absorbuje pierwiastki, a także za ich transport i cały proces ich wydalania. Mówiąc więc o najważniejszej funkcji chelatów, można powiedzieć, że chronią one nasz organizm przed niedoborem, zbyt wysokim stężeniem, a także zatruciem pierwiastkami,

Warto dodać, że chelaty wykazują działanie prozdrowotne, a co za tym idzie znalazły zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Pomagają one pacjentom chorym na chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, Alzheimera, miażdżycę czy chorobę wieńcową. Chelaty wykazują również działanie poprawiające naszą koordynację ruchową oraz zwiększają libido.

Jakie suplementy chelatowane znajdziemy na rynku?

Wraz ze wzrostem świadomości odnośnie chelatów, suplementy chelatowane cieszą się na rynku coraz większą popularnością. Dostępne są one w formie tabletek, które powinno przyjmować się raz dziennie. Suplementy te można nabyć na stronie:  https://chem-sklep.pl/, a co najważniejsze nie można ich w żaden sposób przedawkować. Organizm zmagazynuje minerały ukryte w chelatach i skorzysta z nich w momencie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jednak jakie suplementy chelatowane znajdziemy obecnie w sprzedaży? Otóż:

  • chelaty żelaza- żelazo jest pierwiastkiem, który przyswajany jest najtrudniej i najdłużej przez nasz organizm. W formie chelatu, możemy zadbać o jego odpowiednią suplementację.
  • chelaty cynku- pomogą one odtruć i oczyścić organizm z toksyn, a także spowolnią proces starzenia się.
  • chelaty magnezu- wesprą one pracę układu nerwowego i zadbają o prawidłowe funkcje psychologiczne
  • chelaty potasu- potas spełnia niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Nie tylko potrafi wyregulować ciśnienie krwi, ale także zapobiegnie zakrzepom.
  • chelaty wapnia- wspomogą zdrowe i mocne kości oraz zęby.
  • chelaty chromu- będą one niezbędnym elementem podczas diety odchudzającej. Chrom w naturalny sposób wspiera proces redukcji tkanki tłuszczowej i hamuje apetyt na słodkie przekąski.
Informacja prawna