Jak trenować na bieżni, aby schudnąć?

bieżnia

Jogging to jedna z najpopularniejszych form aktywności, która pomaga nam w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Kłopotem staje się sytuacja, gdy pogoda za oknem nas nie rozpieszcza. Deszcz, śnieg, silny wiatr i niskie temperatury skutecznie ans odstraszają, czego efektem jest odkładanie na później treningu. Rozwiązaniem w tym przypadku może być zakup bieżni treningowej, która pozwoli nam utrzymać formę na odpowiednim poziomie, a na dodatek pomoże nam schudnąć. Jak przygotować się do treningu na bieżni w domowych warunkach??

Bieganie na bieżni domowej – kwestie techniczne

Trening na bieżni domowej na swoich zwolenników i przeciwników. Jedni doceniają przydatność urządzenia w treningu odchudzającym i fakt, że można z niego korzystać bez względu na warunki atmosferyczne, drudzy wręcz przeciwnie – dla nich bieganie na bieżni jest zbyt monotonne, a uprawianie aktywności fizycznej z patrzeniem się w ścianę lub sufit kompletnie ich demotywuje. Jeśli należy jednak do grupy zwolenników treningu w domu, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach, ponieważ różni się on diametralnie od tego wykonywanego na zewnątrz.

Odpowiedni strój i buty do biegania

Przed przystąpieniem do treningu biegowego powinniśmy się odpowiednio przygotować. Strój jest bardzo istotny, wszak ciężko wyobrazić sobie jogging w jeansach, czy koszuli. Jaki więc powinien być strój biegacza? Przede wszystkim wygodny i niekrępujący ruchów. Warto wybierać odzież termoaktywną, która podniesie komfort treningu i będzie odprowadzać pot na zewnątrz ubrania. Bardzo ważne jest również odpowiednie obuwie. Ze względu na to, że trening na bieżni nie obciąża aż tak bardzo stawów, można ubierać standardowe adidasy do joggingu, które nie posiadają grubej podeszwy z amortyzacją. Oczywiście nie oznacza to, że nie można takich zakładać. Przydatnym akcesorium okaże się jeszcze ręcznik do ocierania potu z czoła i bidon z wodą.

Przeczytaj także:  Jak ćwiczyć w domu podczas epidemii koronawirusa?

Rozgrzewka przed treningiem właściwym

Jak udowodniono naukowo, rozgrzewka jest najważniejszym elementem każdej jednostki treningowej i zarazem najczęściej pomijanym. Przede wszystkim jest ona bardzo ważna w aspekcie kontuzji. Jeśli mięśnie nie będą odpowiednio rozgrzane, nie trudno będzie je pozrywać, co skończy się nie tylko przerwą w treningach, ale także ogromnym bólem i dyskomfortem. Rozgrzewka powinna być spokojna, aby przygotować ciało do większego wysiłku, więc powinna być wykonywana z mniejszą intensywnością przez około 10 minut. Dopiero później można przejść do właściwej jednostki treningowej i realizować plan.

Uruchomienie pasa biegowego przed wejściem na bieżnię treningową

Kolejnym błędem i to nie tylko początkujących, bo także osób z dłuższym stażem, jest wchodzenie na pas biegowy, który jeszcze nie został uruchomiony. Mało tego, jest także grupa osób, która wskakuje na niego, gdy ten ustawiony jest na najwyższych obrotach. Tymczasem przed wejściem na bieżnię treningową wchodzi się, gdy ma ona ustawioną najmniejszą prędkość i dopiero z biegiem czasu powinna być ona stopniowo zwiększana.

Bieganie środkiem pasa

Wydaje się, że nie trzeba na to zwracać uwagi, jednak to kolejny element odpowiedniej techniki biegu na bieżni. Przede wszystkim nie wolno uprawiać joggingu stawiając stopy zbyt blisko bocznych krawędzi ani panelu sterującego. Biegając środkiem pasa, zagwarantujemy sobie pełny zakres ruchów i możliwość stawiania kroków w naturalnej ich długości. Dodatkowo uzyskamy wtedy największą amortyzację, co oczywiście przełoży się na komfort biegu.

Stopniowanie wysiłku

Każdy trening biegowy na bieżni domowej powinien zaczynać i kończyć się marszem. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, a nasza wydolność nie pozwala na ciągły bieg przez 20 minut, nie bójmy się także maszerować w trakcie joggingu. Lepsze efekty uzyskamy w taki sposób, niż doprowadzając swój organizm do skrajnego wysiłku, co spowoduje, że nie zdąży się on zregenerować przed kolejną jednostką treningową.

Przeczytaj także:  Jak nie przytyć w trakcie okresu zimowego? 5 praktycznych rad

Regularne uzupełnianie płynów

Jak w każdym sporcie, tak i w bieganiu na bieżni treningowej bardzo ważne jest uzupełnianie płynów oraz nawodnienie organizmu przed wysiłkiem fizycznym. Na około 2 godziny przed zaplanowanym treningiem powinniśmy wypić dwie szklanki wody, a 15 minut przed pół szklanki. Natomiast w trakcie aktywności fizycznej powinniśmy wypić przynajmniej jedną szklankę w odstępach 30-minutowych. Po skończonym treningu niezbędne jest uzupełnienie płynów w organizmie, a wystarczą do tego dwie szklanki wody. Dlaczego nawodnienie jest tak ważne? W zamkniętym pomieszczeniu znaczniej łatwiej jest nam się odwodnić, ponieważ opór powietrza nie schładza ciała w takim stopniu, jak podczas joggingu na zewnątrz.

Urozmaicenie treningu

Jak już zostało wspomniane na początku artykułu – dla przeciwników bieżni w domu istotna jest monotonia. Bieganie na świeżym powietrzu sprawia, że otoczenie nieustannie się zmienia, tak samo, jak pogoda, czy też sytuacje na trasie. Wymaga to zatem od nas większej koncentracji, a bieg wydaje się znacznie ciekawszy. Trening w domu można jednak urozmaicić na wiele sposobów. Świetnym rozwiązaniem jest słuchanie ulubionej muzyki lub oglądanie zawodów sportowych, gdzie motywacją mogą okazać się lekkoatleci. Ponadto wiele urządzeń posiada wbudowane funkcje, jak nachylenie pasa, czy też zróżnicowane programy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna