Jak oczyścić organizm z kwasu moczowego – sprawdzone sposoby

Nadmiar kwasu moczowego, odkładający się w organizmie w postaci kryształów, powoduje nieprzyjemne objawy dny moczanowej. Choroba powoduje stan zapalny i bolesność stawów, uniemożliwiając normalne, codzienne funkcjonowanie. Na zakwaszenie organizmu szczególne podatne są osoby z nadwagą i  spożywające duże ilości alkoholu, ale dieta, występowanie niektórych innych chorób czy przyjmowanie pewnych grup leków może nasilać problem. Oprócz wdrożenia leczenia farmakologicznego, zaleconego przez lekarza, warto zastosować również sprawdzone, bezpieczne sposoby wspomagania oczyszczania organizmu z kwasu moczowego.

Jakie produkty wykluczyć aby oczyścić organizm z kwasu moczowego?

Badania naukowe potwierdziły, że do powstawania problemów z odkładaniem kryształów kwasu moczowego w organizmie przyczynia się dieta bogata w puryny. Są ro związki azotowe, zawarte w pokarmach białkowych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Zmniejszenie ilości spożywanego mięsa, ryb czy owoców morza oraz roślin strączkowych (np. grochu , fasoli czy produktów sojowych) może w krótkim czasie przyczynić się do zdecydowanej poprawy stanu zdrowia. Oczywiście, białko jest niezbędnym składnikiem diety, jednak obecnie, ze względu na łatwy do niego dostęp, spożywamy go zdecydowanie więcej niż wynosi zapotrzebowanie organizmu. Dodatkowo, wiele osób decyduje się na diety wysokobiałkowe czy ketogeniczne, które w przypadku dny moczanowej zdecydowanie nie są wskazane. Puryny występują również w grzybach leśnych czy pieczarkach, ale również w drożdżach. Wybierając pieczywo, należy zrezygnować z tego wypiekanego z dodatkiem drożdży. O wiele lepszym wyborem będzie samodzielne pieczenie chleba na sodzie oczyszczonej.

Jaka dieta sprzyja usuwaniu kwasu moczowego?

Chcąc oczyścić organizm z kryształów kwasu moczowego, trzeba spożywać produkty bogate w witaminę C, takie jak papryka czerwona, owoce cytrusowe, kiszona kapusta.  Dodatkowo, wiele źródeł wskazuje na pewne produkty, których spożywanie może się okazać pomocne w walce z dną moczanową. Należą do nich:

  • sok z selera naciowego lub nasiona selera,
  • świeże wiśnie i czereśnie, spożywane w ilości co najmniej pół szklanki dziennie przez co najmniej 2 tygodnie, albo sok wyciśnięty z tych owoców, bez dodatku cukru,
  • cebula, kapary, rzeżucha, kasza gryczana i jarmuż, stanowiące naturalne źródło stosowanej w leczeniu dny kwercytyny,
  • ananasy, zawierające bromelinę, wspierającą działanie kwercytyny.

Ważne jest również  picie odpowiedniej ilości wody (ok. 2 litry dziennie) oraz unikanie  alkoholu (szczególnie piwa, zawierającego znaczne ilości związków purynowych). Niewskazane jest także spożywanie napojów słodzonych, w tym soków owocowych, zawierających dodatek syropu glukozowo-fruktozowego lub posiadających naturalnie wysoki poziom fruktozy.

Jakie inne metody pomogą oczyścić organizm z kwasu moczowego?

W zmniejszeniu stężenia kwasu moczowego w organizmie pomaga również suplementacja witaminą E oraz witaminami z grupy B. Istotny jest zwłaszcza kwas foliowy. Potwierdzono, że pozytywny wpływ na stan pacjentów ma przyjmowanie tranu lub innych olejów rybnych.Do domowych sposobów, skutecznie zmniejszających dolegliwości związane z dną moczanową należy też regularne przyjmowanie roztworu sody oczyszczonej i octu jabłkowego. W obu przypadkach należy pić co najmniej 2 razy dziennie po szklance napoju powstałego po rozpuszczeniu łyżeczki substancji w szklance letniej wody.

Skutecznym smrodkiem w walce z bólem w przypadku zapalenia stawów spowodowanych odkładaniem się kryształów kwasu jest również picie naparu z ziela hakorośli rozesłanej (zioło znane jest również pod nazwą diabelski pazur). Susz z hakorośli jest dostępny w niektórych aptekach i sklepach zielarskich. Warto skorzystać również z sesji akupunktury. Ta chińska metoda lecznicza ma udowodnione sukcesy w walce z dną moczanowa. Stosowana przez co najmniej miesiąc, pozwala na zdecydowane ograniczenie ilości kwasu w organizmie, chroni również zagrożone uszkodzeniem nerki.

Aby metody naturalne okazały się skuteczne w oczyszczaniu organizmu z kwasu moczowego, należy stosować je konsekwentnie, nie zapominając jednocześnie o prawidłowej diecie i zaleceniach lekarza.

Informacja prawna