Planujesz rozszerzanie diety niemowlaka? Masz pewnie sporo pytań i wątpliwości, kiedy i w jaki sposób zacząć podawać mu wodę. W którym miesiącu powinno już pić wodę dziecko karmione piersią, a kiedy – mlekiem modyfikowanym? Co podawać dziecku do picia? Jak nauczyć niemowlę smaku wody? Jakie kubki i butelki najlepiej się sprawdzają? W tym artykule odpowiemy na Twoje wątpliwości!
Od kiedy dziecko może zacząć pić wodę?
Jeśli jesteś mamą niemowlaka, słyszałaś na pewno opinie, zwłaszcza ze strony babci czy mamy, że malucha trzeba dopajać, zwłaszcza jeśli karmisz je mlekiem modyfikowanym. To nieprawda! Pierwsza i najważniejsza zasada – zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz pediatrów do 6 miesiąca życia jedynym pokarmem dziecka jest mleko mamy lub mleko modyfikowane.
Mleko zawiera nawet 90% wody, zaspokoi więc pragnienie dziecka nawet w trakcie upalnych dni – gdy jest gorąco, dziecko trzeba karmić po prostu częściej, czyli na żądanie i za każdym razem, gdy zgłasza tego chęć.
Po 6 miesiącu życia, kiedy zaczynasz rozszerzanie diety dziecka, jest też najbardziej odpowiedni czas, aby podawać mu wodę. Jak jednak nauczyć dziecko pić?
Może Cię zaciekawić: Rozszerzenie diety niemowlaka – jakie akcesoria są niezbędne?
Sprawdzone sposoby nauki picia wody
Co zrobić, gdy Twój maluch nie chce pić, denerwuje się, a nawet krztusi wodą i uparcie żąda dobrze znanego sobie mleka? Po pierwsze – nie stresuj się. Zdecydowana większość niemowlaków ma na tym etapie mniejsze lub większe trudności. Dacie sobie radę! Na szczęście pomysłów, jak malucha przekonać do czystej wody jest naprawdę wiele. Oto kilka, które mogą się sprawdzić!
Pokaż dziecku jak sam/a to robisz!
Małe, nawet kilkumiesięczne dziecko jest o wiele lepszym obserwatorem, niż możesz przypuszczać. Dlatego zgodnie ze złotą maksymą, że dzieci „idą za Twoim przykładem, a nie za Twoją radą” najlepszym sposobem na przekonanie malucha do picia wody jest częste picie jej samemu. Pokaż dziecku, że picie wody to normalny i oczywisty sposób zaspokojenia pragnienia.
I tu przychodzi czas na maleńki rachunek sumienia: Czy Ty naprawdę pijesz wodę w ciągu dnia? Czy nie zamieniasz jej na słodzone napoje? Jeśli nie, brawo! Jeśli tak – nauka picia wody przez Twojego malucha będzie znakomitą okazją do zmiany Twoich niezdrowych nawyków.
Dobrym pomysłem jest też oswajanie dziecka z kubeczkiem do picia jeszcze przed rozszerzeniem diety. Dziecko może się nim bawić w ciągu dnia – dzięki temu jego widok nie będzie dla niego zaskoczeniem.
Spróbuj z odpowiednim kubkiem do picia dla dzieci
Trening picia wody zdecydowanie ułatwią Ci też wygodne, kolorowe i atrakcyjne dla Twojego malucha kubki i butelki. Sklep z akcesoriami dla dzieci TitiKoko to miejsce, gdzie kupisz najlepsze akcesoria do nauki picia. Nasze propozycje są polecane przez specjalistów od dziecięcego rozwoju, możesz więc być pewna, że pomogą Wam szybko opanować nową umiejętność.
Kubki otwarte i ścięte, bidony ze słomką albo ustnikiem, kubki niekapki, kubki treningowe – sporo tego, prawda? Każde dziecko ma inne upodobania i preferencje, nie znajdziesz więc prostej odpowiedzi, w czym Twój maluch będzie lubił pić, kiedy już się tego nauczy. Ale jedno jest pewne – pierwszy kubek do picia dla dzieci powinien być otwarty. Dlaczego? Ponieważ picie z otwartego kubka trenuje mięśnie odpowiadające za późniejszy rozwój mowy małych dzieci, a poza tym nie szkodzi na zgryz i uczy prawidłowego sposobu oddychania.
Jednym z kubków do nauki picia szczególnie polecanym przez logopedów i pediatrów jest kubek Doidy Cup – lekki, poręczny, a przy tym „ścięty”, więc Twój maluch nie będzie musiał odchylać głowy, aby się napić.
Jeśli pierwsze udane próby picia wody już za Wami, możesz korzystać też ze „zwykłych” otwartych kubków. Sprawdzą się plastikowe albo silikonowe, ważne, aby były lekkie i łatwe do utrzymania w małych łapkach. Ładne kolory i lubiane przez dziecko bajkowe postaci na pewno pomogą zainteresować malucha ich zawartością. Na spacerze sprawdzą się z kolei bidony np. ze słomką.
Pokaż przykłady poparte na bajkach lub ulubionych pluszakach
Twój niemowlak odmawia picia wody? Nie poddawaj się! Naukę ułatwią Ci ulubione pluszaki. Włącz temat wody do codziennej zabawy – niech misie i kotki piją ją i rozmawiają ze sobą o tym, co to woda i dlaczego jest zdrowa. Opowiadaj dziecku bajki, w których pojawia się ten temat. Tłumacz cierpliwie, co mu podajesz i dlaczego. A może zabierz malucha do zoo i pokaż, jak wodę piją zwierzaki?
Pamiętaj nauka to proces!
Jak nauczyć niemowlę pić wodę? Najważniejsza jest konsekwencja. Efekty wcześniej czy później przyjdą, ale pamiętaj, że niemowlę musi czasem spróbować nowej rzeczy 10 lub 15 razy, zanim się do niej przekona. Co jeszcze może pomóc? Na początku podawaj wodę w niewielkich ilościach. Podsuwaj ją dziecku w różnych sytuacjach – w czasie zabawy i na spacerze. Niech kubek z wodą stoi zawsze w zasięgu wzroku dziecka. Nie krzycz na nie i nie okazuj zdenerwowania, kiedy odmawia picia. Nie ćwiczcie też nic nowego, gdy maluch jest zmęczony i senny.
I najważniejsze – woda musi być pierwszym napojem, którego spróbuje dziecko w momencie rozszerzania diety. Jeśli popełnisz ten błąd i zaczniesz podawać soki owocowe, zanim dziecko nauczy się gasić pragnienie wodą, maluch może w ogóle odrzucać wodę jako mniej smaczny i niesłodki napój. Pamiętaj, że sok owocowy, zwłaszcza ten słodzony, ze sklepu, jest szkodliwy dla zębów. Niemowlakowi (i starszemu dziecku!) nie wolno też podawać słodzonych napojów, bo to prosta droga do nadwagi i problemów ze zdrowiem w przyszłości.
Jaką wodę wybrać dla niemowlaka?
Niemowlęta i małe dzieci powinny pić wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną, ale niskozmineralizowaną (mniej niż 500 mg składników mineralnych/dl) i niskosodową (poniżej 10 mg sodu/dl). Nie podawaj dziecku wody średnio- i wysokozmineralizowanej, ponieważ może zaburzyć pracę maleńkich nerek.
Jeśli dajesz dziecku wodę butelkowaną, wykorzystuj tylko taką, która była otwarta w ciągu ostatniej doby. Butelki trzeba też przechowywać w zacienionym miejscu.
Woda z kranu jest równie dobrym pomysłem, co woda butelkowana, a jeśli mówimy o dbałości o środowisko, nawet lepszym. Musi jednak być przegotowana i wystudzona.
Dzieciom nie wolno też podawać popularnych produktów jak wody smakowe. Wbrew swojej nazwie, nie jest to woda, a przezroczysty napój z dużą zawartością cukru lub jego zamienników oraz z bardzo długim składem, w którym królują sztuczne dodatki.
Jeśli dziecko odmawia picia „zwykłej” wody, możesz natomiast zrobić mu samodzielnie własną wodę smakową. Dodaj do wody listki mięty, plasterki ogórka albo truskawki, kawałki arbuza, jeżyny albo jagody. Możesz ją podać smykowi np. w specjalnym kubeczku-niekapku z mikserem do owoców – to świetne rozwiązanie, dzięki któremu razem z dzieckiem możesz przygotować smaczne napoje.
Ile wody powinno pić niemowlę?
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci mówią, że noworodek i niemowlak do 6 miesiąca życia potrzebuje około 100 do 190 ml wody na 1 kg masy ciała. Zapotrzebowanie to w całości zaspokaja mleko matki lub mleko modyfikowane.
Od 6 do 12 miesiąca życia w ciągu doby maluch powinien łącznie otrzymać ok. 800 ml płynów – i w tej liczbie zawiera się również mleko. Powyżej 12 miesiąca życia powinnaś podać mu dziennie około 1200 ml płynów, a powyżej 3 roku życia – nawet 1700 ml płynów.
Co mogę podawać dziecku do picia zamiast wody?
Twój maluszek stanowczo odmawia picia wody w odpowiedniej ilości? Martwisz się, że pije zbyt mało? Jak nawadniać dziecko, gdy nie chce pić? Sprawdzą się domowe zupy, jogurty, a przede wszystkim warzywa i owoce, z których możesz bez problemu przyrządzić orzeźwiający koktajl.
Najlepiej nawadniające owoce i warzywa to arbuzy, truskawki, melony, czereśnie i wiśnie, winogrona, ogórki, papryka czy marchewka – oczywiście trzeba je podawać, dostosowując do wieku dziecka i jego stanu zdrowia. Zwracaj też uwagę na możliwe alergie.
Od momentu rozszerzania diety czysta woda powinna stać się głównym sposobem na zaspokojenia pragnienia dziecka. Pamiętaj, że dobre nawyki trzeba wyrabiać już u niemowlaków. Woda zamiast innych napojów, podawanie jej po każdym posiłku, sprytne sposoby, które zachęcą Twoje dziecko do picia i bardzo dużo cierpliwości – z czasem zobaczysz, że maluch zacznie pić wodę z przyjemnością i polubi jej smak.