6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o trenażerze do roweru

Zaczyna się jesień, zatem kończy się sezon wycieczek rowerowych. Standardowe opony jednośladu nie mają przyczepności na powierzchni pokrytej mokrymi liśćmi czy na błocie. Jednak nie oznacza to, że musisz rozstać się z jazdą na rowerze i czekać na powrót aż do kolejnej wiosny. W sezonie jesienno-zimowym z pomocą przychodzi trenażer rowerowy. Wcale nie musisz kupić karnetu na siłownię, aby utrzymać formę w nadchodzącym sezonie. Oto kilka ważnych informacji, które powinieneś znać o trenażerach rowerowych.

1. Czym jest trenażer?

Nazwa ta może być nowością dla wielu czytelników, więc spieszymy z wyjaśnieniem. Trenażer do roweru to nic innego jak urządzenie, które pozwoli Ci korzystać z ulubionego jednośladu, pod dachem. Nie musisz kupować dedykowanego roweru stacjonarnego ani wychodzić na siłownię. Wystarczy, że rozstawisz cały zestaw i zaczniesz pedałować w swoim salonie przy ulubionym serialu, filmie lub muzyce.

2. Jakie są rodzaje trenażerów?

Skoro wiesz już, że Twój rower stacjonarny nie musi kurzyć się w garażu, przejdźmy do konkretów. Trenażery dzielą się na trzy rodzaje:

  • klasyczne
  • smart
  • interaktywne

Trenażer klasyczny jest najbardziej podstawową opcją. Nie mierzy kilometrów, nie dostarcza żadnych informacji. Jedyna opcja dodatkowa (jej występowanie nie jest regułą) to regulacja oporu. Trenażer smart przesyła informacje do innego urządzenia, jednak nie potrafi odbierać instrukcji sterujących. Możesz skorzystać z aplikacji treningowej, pomiaru kadencji czy pomiaru prędkości. Trenażery interaktywne posiadają dokładnie te opcje, których potrzebujesz. Nie dość, że wysyłają informacje do innego urządzenia, to jeszcze możesz nimi sterować zdalnie. Jest to szczególnie przydatne jeśli chcesz zasymulować wzniesienia i ich zmienność. W ten sposób możesz ćwiczyć swoją ulubioną trasę w realistyczny sposób.

3. Możesz poszerzyć możliwości trenażera

Opcja klasycznego trenażera może wydawać się najmniej atrakcyjna. Tutaj z pomocą przychodzą gadżety, takie jak czujnik prędkości i kadencji. Po podłączeniu do trenażera, czujnik zbierze takie informacje jak: prędkość, kadencja, Twoja masa oraz opór. Dzięki temu oszacuje Twoją moc. Dodatkowym plusem tego gadżetu jest to, że użyjesz go również podczas normalnej jazdy.

4. Korzystając z trenażera rowerowego, poczujesz się jak na prawdziwej trasie

Dużo modeli trenażerów rowerowych posiada opcję symulacji podjazdów i zjazdów. Sprzęt jest w stanie symulować kąt nachylenia swoim oporem. Ma to znaczenie, kiedy chcesz przygotować się do konkretnej trasy i potrzebujesz jak najbardziej realistycznych doznań. Może zabraknie takich czynników jak wiatr, czy zakręty, jednak zapewnia to wyższy poziom rozrywki.

5. Model roweru nie ma znaczenia

Nie musisz zastanawiać się, jaki rower stacjonarny będzie pasował. Trenażer jest kompatybilny ze wszystkimi modelami. Jedyne, co powinieneś sprawdzić przed kupnem to rozmiar koła. Jest to bardziej istotne w przypadku trenażerów z rolką oporową. Standardowe rozmiary kół do rowerów szosowych to 24-29″.

6. Możesz bawić się jeszcze lepiej z aplikacją mobilną

Trenażery interaktywne oferują dostosowaną aplikację mobilną. Zobaczysz w niej wszystkie najważniejsze pomiary, takie jak odległość, czy moc. Dodatkowym urozmaiceniem jest wizualizacja trasy. Dzięki temu nie masz poczucia, że ruszasz nogami bez celu patrząc w ścianę, bo masz przed sobą ładne widoki.

Informacja prawna