Jak dobrać klosze do lamp?

Z roku na rok coraz więcej ludzi zaczyna przykładać uwagę do wyglądu swoich mieszkań. Wynika to w dużej mierze z samego trendu dekorowania pomieszczeń na różnorodne sposoby oraz od rosnącej majętności Polaków. W rezultacie wiele osób decyduje się na drobne modyfikacje umeblowania, optymalizacje przestrzeni lub nawet na kompletne remonty swoich wnętrz. Przy rozpatrywaniu takich zmian może nam się wydawać, że mamy na uwadze każdy element wyposażenia w naszym domu, niemniej bardzo często zapominamy o jednej z najbardziej fundamentalnych rzeczy w naszym codziennym życiu – oświetleniu.

W większości polskich domów znajduje się przynajmniej jedna lampa w każdym pomieszczeniu. Jest to walor uniwersalny dla nas wszystkich, bez oświetlenia nie moglibyśmy wykonywać swoich domowych obowiązków z wystarczającą precyzją, zwłaszcza wieczorami oraz w nocy. Jednak nie każde światło nadaje się do dowolnego typu pomieszczenia. Często kwestią w dostosowaniu prawidłowego poziomu światła dla danej przestrzeni jest odpowiednie dopasowanie mocy żarówki lub właściwe umiejscowienie lampy, ale znaczącą różnicę przynosi także dobór klosza pasującego do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klosza?

Jeżeli rozważamy zakup lub wymianę klosza, powinniśmy się w pierwszej kolejności zastanowić jaką rolę odgrywa w pomieszczeniu sprecyzowana przez nas lampa. Jeśli zechcemy wzbogacić atmosferę swojej sypialni lub salonu, najlepszym wyborem będzie model rozpraszający światło. W ten sposób otrzymamy klimatyczną, wyjątkowo delikatną poświatę, która z pewnością ukoi nas po stresującym dniu w pracy. Jednakże taki rodzaj oświetlenia sprawdza się znacznie gorzej w kuchni lub pracowni, gdzie dla komfortu wykonywanych czynności zaleca się przejrzyste, jasne oświetlenie. Pod tym względem zdecydowanie warto przekonać się na własne oczy, jak prezentują się klosze, które nas interesują i w jak dużym stopniu zakrzywiają bądź przepuszczają przez siebie światło. Pomimo swojej względnej subtelności jest to dość ważny parametr do sprawdzenia jeśli chcemy należycie oświetlić daną przestrzeń, gdyż zwykle przez każdy klosz światło przenika inaczej.

Jak wybrać najlepszy klosz?

Wygląd kloszy również ma znaczenie. Podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na ich kolor oraz stylistykę, aby mogły dobrze wpasowywać się do aranżacji konkretnego pomieszczenia. Takowe nie powinny kontrastować na tle całego wystroju, tylko je wzbogacać. Z tego względu duża ilość sklepów specjalizujących się w asortymencie domowym posiada szeroki wybór kloszy i abażurów specjalnie kategoryzowanych w zależności od posiadanego wzoru lub jego braku. Podgląd oferty również jest dostępny na stronach internetowych sklepów. W przypadku zakupów stacjonarnych możemy także zwrócić się o pomoc pracownika sklepu, aby wybrać jak najbardziej odpowiedni klosz spośród wszystkich dostępnych. Pomóc nam mogą również dedykowane aplikacje pozwalające na wirtualne dekorowanie uchwyconych przez smartfona pomieszczeń. Dostępność takich aplikacji w naszym kraju jest, póki co znacząco ograniczona niemniej proces ich wdrażania powoli wkracza także na rynek polski.

O czym trzeba pamiętać, kupując klosz do lampy?

Przy zakupie klosza dla konkretnej lampy i pomieszczenia należałoby też pamiętać o jego bezpieczeństwie, mając na szczególnej uwadze obecność dzieci oraz zwierząt. Przede wszystkim zwróćmy uwagę czy nasz potencjalny klosz nie jest przypadkiem łatwopalny oraz czy zachowuje bezpieczną odległość od żarówki. Jest to o tyle ważne, gdyż niektóre żarówki potrafią się nagrzewać do dość wysokich temperatur, zwłaszcza te starego typu. Może się zdarzyć, że taki klosz mógłby pęknąć pod wpływem zbyt wysokiej temperatury. Między innymi dlatego wskazany jest zakup tego typu asortymentu wyłącznie w zaufanych sklepach lub u sprawdzonych producentów. W razie wszelkich wątpliwości warto zwrócić się do pracownika sklepu lub zadzwonić do działu obsługi klienta, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące parametrów przedmiotu i jego potencjalnych przeciwwskazań w zastosowaniu.

Zalety oraz cechy posiadania klosza

Wybierając klosze, należy pamiętać nie tylko o ich wszechstronnej praktyczności, ale również o swoich upodobaniach. Dekorując dom w wyselekcjonowane według własnego gustu, klosze możemy znacząco odświeżyć i urozmaicić naszą codzienną przestrzeń życiową bez konieczności inwestowania dużej ilości pieniędzy na wymianę całych lamp lub nawet żyrandoli. Nie tylko takie przedsięwzięcie wymaga małego wkładu własnego, ale również cała instalacja kloszy jest bardzo prosta i nieinwazyjna. W ten sposób oszczędzamy również pieniądze na wynajem fachowca do założenia lampy, dzięki czemu będzie nas potencjalnie stać na kolejne pomniejsze, ale również ważne renowacje mieszkania.

Znakomite oświetlenie do domu oferuje partner materiału – Mateomarket.pl

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna