Suszarka bębnowa – dlaczego warto ją mieć?

Rozkładana suszarka na ubrania to nieodłączny element niejednego gospodarstwa domowego. Pranie suszy się najczęściej w łazience, w salonie lub sypialni. A kiedy jest ciepło, wystawia się je na balkon lub taras. Rozkładana suszarka zajmuje dużo miejsca, a oprócz tego wymaga rozwieszania na niej ubrań. A może by tak z niej zrezygnować i zdecydować się na pralkę i suszarkę w zabudowie? Podpowiadamy, dlaczego warto wyposażyć swoje mieszkanie w suszarkę bębnową.

Suszarka bębnowa – oszczędność czasu i przestrzeni

Jeśli tak, jak większość ludzi cenisz swój czas i nie lubisz go poświęcać na obowiązki domowe, suszarka bębnowa okaże się dla Ciebie niezbędnym sprzętem. Takim samym jak pralka, zmywarka czy kuchenka do gotowania. Rozwieszanie mokrych ubrań na rozkładanej suszarce, a następnie ich zdejmowanie i układanie w szafach zajmuje dużo czasu, a wykonywanie tych wszystkich czynności jest bardzo monotonne. Ogranicz zatem te mało ciekawe obowiązki, decydując się na pralkę i suszarkę w zabudowie.

Dlaczego warto wstawić do swojej łazienki lub pralni suszarkę bębnową:

  • oszczędzasz czas – zamiast wywieszać pranie możesz poczytać książkę, spędzić czas z dziećmi lub pójść na spacer
  • ograniczasz do minimum wykonywanie monotonnych obowiązków domowych
  • podczas każdego suszenia ubrania są dodatkowo oczyszczane z alergenów – to doskonałe rozwiązanie dla osób borykających się z problemami skórnymi, rodzin z małymi dziećmi i dla osób posiadających zwierzęta
  • ubrania są szybko suche i nie stają się zatęchłe (to dzieje się czasami, kiedy w mieszkaniu jest chłodno i wilgotno, a pranie suszy się przez dłuższy czas)
  • zmniejsza się wilgotność w pomieszczeniu, gdzie zazwyczaj suszysz ubrania – rozkładana suszarka nie stoi już stale w salonie lub sypialni, przez co zmniejsza się wilgotność powietrza
  • pomieszczenie wygląda estetyczniej, jeśli nie stoi w nim wiecznie rozłożona suszarka, a na niej mokre pranie.

Suszarka bębnowa w małej łazience

Jednym z argumentów przemawiających za suszarką bębnową jest to, że uwalnia przestrzeń. Bo choć sam sprzęt nie należy do najmniejszych, suszarka automatyczna stoi zawsze w tym samym miejscu. Nie przestawiasz jej tak, jak suszarki rozkładanej, którą przenosisz z łazienki do sypialni lub z salonu do łazienki, kiedy przychodzą goście. Suszarka bębnowa wygląda estetycznie, a suszące się w niej ubrania nie powodują efektu bałaganu tak jak te wiszące na tradycyjnej suszarce. Nawet w małym mieszkaniu suszarkę bębnową da się ustawić tak, żeby zmieściła się razem z pralką. Praktycznym rozwiązaniem może być zabudowa pralki i suszarki w słupku. Jedno urządzenie stawia się wtedy na drugim. Jeśli chcesz ukryć sprzęty i ujednolicić wygląd łazienki, możesz zabudować je w szafce na wymiar. Pralka i suszarka w zabudowie to też sposób na lepszą organizację przestrzeni – w wymiarowanej szafce może znaleźć się dodatkowo miejsce na kosz na bieliznę i środki do prania.

Zobacz także: Pralka i suszarka w zabudowie

Do czego przydaje się suszarka bębnowa?

Odpowiedź wydaje się oczywista – do suszenia ubrań. Ale nie tylko. W suszarce można suszyć też buty, pościel, delikatne tkaniny, a także odświeżać wybrane elementy garderoby. Zaletą suszarki jest to, że ubrania z niej wyjęte są przyjemne w dotyku, zawsze pachnące i świeże. Większości ubrań wyjętych z suszarki nie musisz nawet prasować. Jeśli jednak Twoje ubrania muszą być nieskazitelne, w suszarce możesz ustawić funkcję suszenia do prasowania. Ubrania pozostają wtedy delikatnie wilgotne, co ułatwia Ci ich rozprasowywanie.

Suszenie butów w suszarce

O ile ubrania rozwieszone na rozkładanej suszarce wysychają szybko, o tyle uprane obuwie potrzebuje więcej czasu, żeby mogło stać się całkowicie suche. Buty powinno się suszyć w przewiewnym pomieszczeniu z dala od źródeł ciepła (obuwie może się rozkleić) i nie bezpośrednio na słońcu (mogą ulec odbarwieniu). Jeśli nosisz jasne buty, oczywiste jest, że będziesz prać je dość często –  obuwie w kolorze białym, beżowym czy o barwie pudrowego różu wymaga czyszczenia właściwie co kilka dni. Te buty, które wypierzesz w pralce, możesz też umieścić w suszarce bębnowej. Wybrane modele sprzętów mają w zestawie specjalny kosz służący tylko do suszenia na nim obuwia. Mokre pranie obraca się w suszarce – buty natomiast stoją w jednym miejscu, co pozwala na równomierne rozprowadzanie powietrza i ich skuteczne dosuszanie.

Czytaj więcej o suszeniu butów.

Suszenie dziecięcych ubranek

Suszarka bębnowa to idealne rozwiązanie dla świeżo upieczonych rodziców. Dziecięce ubranka zaleca się prać w wysokich temperaturach z dodatkiem specjalnych proszków, a po wysuszeniu prasować. Kiedy suszysz kaftaniki czy śpioszki w suszarce bębnowej, prasowanie nie jest już niezbędne. Ubrania są wystarczająco dobrze oczyszczone z alergenów i drobnoustrojów, które mogłyby być groźne dla maluszka.

Suszenie zasłon i firanek

Choć suszarka bębnowa przydaje się do suszenia większości ubrań, nie wszystkie można do niej wkładać. I tak np. delikatne firanki czy zasłonki  w suszarce mogą ulec zniszczeniu. Zamiast suszyć je w ten sposób i ryzykować uszkodzenie tkaniny, lepiej rozwiesić je bezpośrednio na karniszu i poczekać, aż wyschną. Jeśli wyglądają na pogniecione, można wyprasować je żelazkiem ze stacją parową (takim żelazkiem można prasować materiały w pionie bez konieczności układania ich na desce do prasowania).

Zobacz także: Jak prać firanki i zasłony

Suszarka bębnowa jest wygodnym i praktycznym sprzętem. I podobnie jak zmywarka staje się coraz częściej podstawowym wyposażeniem mieszkań.

Informacja prawna