Jak dbać o storczyki?

Storczyki to rośliny, które w naturze rosną w gorących i wilgotnych lasach zwrotnikowych. Najczęściej nie rosną w ziemi, ale wysoko na drzewach. Nadają się doskonale do uprawy domowej, ale trzeba zapewnić im specjalną glebę. Podłoże dla orchidei powinno być przede wszystkim lekkie i łatwo przepuszczalne.

Jakie podłoże dla orchidei?

Dla storczyków zabójcze są przestoje wody, należy więc zadbać o odpowiedni jej przepływ. Posadzenie storczyków w tradycyjnej glebie do roślin balkonowych niestety sprawi, że bardzo szybko umrą. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych mieszanek. Są one specjalnie przygotowane pod wymogi tego gatunku. Najczęściej zawierają korę i włókno kokosowe. Aby w pełni zaspokoić potrzeby storczyków, podłoże dla nich powinno składać się z takich składników jak:

  • Keramzyt – wypiekana glinka, która jest również odporna na wilgoć, grzyby i pleśnie. Idealnie nadaje się na drenaż. Ze względu na swoją wagę keramzyt posypany na dnie doniczki, będzie ją stabilizował i jednocześnie chronił przed przewracaniem się. Kiedy kupujemy nowy keramzyt powinniśmy go dwukrotnie wypłukać i wygotować, by zabić ewentualne bakterie i wirusy. Następnie trzeba zalać go zimną wodą, najlepiej miękką. Nie wolno używać gorącego keramzytu do sadzenia rośliny. W sytuacji, gdy używamy tego samego keramzytu po raz kolejny, również po umyciu powinniśmy go wygotować lub wstawić na pół godziny do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C. Oba te działania pomogą w jego odkażeniu.
  • Kokos w postaci wiórów, chipsów czy kory zapewnia podłożu bardzo dobre napowietrzenie i zatrzymuje niewielkie ilości wody. Jeśli kupujemy nowy, należy go wypłukać, by wymyć brudy i ewentualne związki soli.
  • Mech torfowiec to naturalny mech Sphagnum, który lubi namoknięte środowisko. Tworzy idealne podłoże dla storczyków. Mech Sphagnum (łac. Sphagnum cristatum), pochodzi z Chile, Indonezji i innych krajów. Ułatwia on ukorzenianie roślin, ponieważ zawiera gen mobilizujący korzenie do rozrostu, doskonale też chłonie wilgoć. Mech do storczyków to naturalny materiał nieoceniony, jako dodatek stosowany w podłożach dla storczyków. Będzie dobrym dodatkiem do torfu, ziemi lub włókna kokosowego, tworząc świetne warunki do ukorzeniania rozsad, epifitów takich jak orchidea, czyli popularny storczyk. Mech Spagnum świetnie wchłania wilgoć i znakomicie utrzymuje wilgotność. Zachowując wcześniej wymienione cechy jednocześnie nie dopuszcza do przelania rośliny. Mech najczęściej jest wysyłany w sprasowanych kostkach. Dzięki temu zajmuje mniej miejsca i jest łatwy w przechowywaniu. Po zalaniu go wodą, chłonie ją i zwiększa swoją objętość. Podłoża z mchu warto, co jakiś czas wymieniać, aby zachować pełnię właściwości ziemi. Ze względu na to, że ulega z czasem rozkładowi i traci swoje właściwości, podłoże dla storczyków z zawartością mchu powinno być wymieniane raz w roku.
  • Torf wysoki rozluźnia i napowietrza podłoże oraz zatrzymuje wodę. Posiada odczyn kwaśny 2-4 pH.

O co jeszcze zadbać?

Sam dobór podłoża to bardzo ważna kwestią, to jednak nie wszystko. W każdym mieszkaniu panuje inna specyfika powietrzna, inna wilgotność i temperatura. Te czynniki będą wpływać na podłoże. Może ono szybciej wysychać. Dlatego trzeba uważnie obserwować rośliny i w zależności od potrzeb nawilżać je i podlewa, ale nie przelewać. Najlepiej raz na kilka dni zamoczyć doniczkę w wodnej kąpieli na 15-20 minut, a następnie dokładnie osuszyć doniczkę, a mokre liście przetrzeć suchą szmatką. Storczyki każdego gatunku powinno podlewać się rano, aby nie zaszkodziły im wieczorne wahania temperatury.

Informacja prawna