Etapy gojenia tatuażu – jak przyspieszyć proces?

Prawidłowy proces gojenia tatuażu ma ogromne znaczenie dla tego, jak w przyszłości Twoje własne dzieło sztuki będzie wyglądać. Z tego powodu warto zatroszczyć się o skórę w tym kluczowym czasie i dać jej to, co najlepsze. Tatuator z pewnością poinstruuje Cię, jak zadbać o wzór w pierwszych tygodniach, jednak warto już wcześniej się do tego przygotować. Między innymi istotny jest wybór odpowiednich kosmetyków, które przyspieszają regenerację i załagodzą naturalny stan zapalny.

Etapy gojenia tatuażu

Proces regeneracji skóry po zrobieniu tatuażu jest złożony i trwa kilka tygodni.

  • Na pierwszym etapie gojenia tatuażu wzór jest w praktyce otwartą raną. Skóra jest zwykle lekko posiniaczona, sączy się osocze, może pojawić się opuchlizna, miejsce tatuażu jest zaczerwienione, a czasem występuje nawet podwyższona temperatura i uczucie rozbicia. Te dolegliwości będą się stopniowo zmniejszać każdego dnia. Jeśli czujesz, że coś przebiega nieprawidłowo, skontaktuj się z tatuatorem. Ze względu na swoje doświadczenie bez wątpienia potrafi odróżnić niepokojące objawy od tych zupełnie naturalnych oznak prawidłowego gojenia.
  • Drugi etap gojenia się tatuażu mija pod znakiem innego objawu – to swędzenie. Pod żadnym pozorem nie można drapać wzoru. Może to doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia, a nawet groźnej infekcji. Świąd można łagodzić poprzez chłodzenie wzoru.
  • W trzecim etapie tatuaż zaczyna przybierać docelową formę. Zanim to nastąpi, przebiega intensywne łuszczenie. Organizm pozbywa się martwych komórek. Nie można odrywać odchodzących skórek z tego samego powodu, dla którego nie można było drapać dziary. Strupki i martwy naskórek powinny odpadać same.

Jak widzisz, pierwsze tygodnie są bardzo intensywne. Przebiegające wtedy procesy mogą być nieco uciążliwe, jednak da się je załagodzić poprzez stosowanie odpowiednich środków do pielęgnacji tatuażu.

Jak długo goi się tatuaż?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo goi się tatuaż. Zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim to kwestia Twojego organizmu i tego, jak silne są procesy regeneracyjne Twojej skóry. W zależności od wielkości tatuażu czas ten może być dłuższy lub krótszy. Zazwyczaj jest to od trzech tygodni do nieco ponad miesiąca. Przez cały ten czas kluczowe jest zachowanie ostrożności, dzięki której można osiągnąć pożądany efekt.

Jak dbać o świeży tatuaż?

W salonie tatuażu dowiesz się, jak powinna przebiegać pielęgnacja – wielu tatuatorów ma swoje triki. Przede wszystkim w pierwszych tygodniach noś przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, by skóra mogła oddychać. Unikaj ciepłych kąpieli i długiego przebywania na słońcu. Pielęgnacja sprowadza się do mycia tatuażu i smarowania go odpowiednim kosmetykiem. Należy go myć ciepłą, ale nie gorącą wodą i delikatnym mydłem, a następnie ostrożnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Po tym nakłada się warstwę kremu lub masła. Pomocne mogą tu być kosmetyki marki Neba – delikatna pianka myjąca i krem lub masło, które chronią tatuaż. Możesz wybrać odpowiednią formułę w zależności od Twoich preferencji. Na początku taki proces powtarza się co 2-3 godziny, potem robi się to coraz rzadziej.

Jak dbać o tatuaż po zagojeniu?

To prawda, że w pierwszych tygodniach od wyjścia z salonu tatuażu należy postępować zgodnie ze wszystkimi wytycznymi. Na tym jednak pielęgnacja się nie kończy. O wzór trzeba dbać przez całe życie. Nie można go wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – zawsze używaj kremu z wysokim filtrem. Nie zapominaj także o regularnej pielęgnacji. Po każdej kąpieli lub prysznicu, a przynajmniej dwa razy dziennie, należy smarować wzór nawilżającym kremem. Pamiętaj, że woda wysusza naskórek, a w tym miejscu zawsze będzie on nieco wrażliwszy. Dzięki takiej codziennej pielęgnacji tatuaż wygląda dużo lepiej niż pozostawiony sam sobie.

Planujesz tatuaż? Sprawdź ofertę kosmetyków Neby

Ze świeżym tatuażem wiąże się wiele radości, ale też trochę obowiązków i troski. Możesz przejść przez ten proces łagodnie i z uśmiechem dzięki wysokiej jakości kosmetykom polskiej marki Neba. Są wegańskie, nie były testowane na zwierzętach, mają w zdecydowanej większości naturalne, bezpieczne składy, a ich obłędne zapachy czynią pielęgnację dużo przyjemniejszą.

Informacja prawna