Problemy z cerą w postaci wyprysków dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a ich występowanie przestało być łączone wyłącznie z okresem dojrzewania. Trądzik dorosłych może pojawić się w różnym momencie życia. Jeśli zmagamy się z tego typu problemami, warto przeanalizować nasz sposób pielęgnacji, styl życia oraz sposób odżywiania. Dietetyk pomoże nam nie tylko w dopasowaniu codziennego jadłospisu do naszych celów, ale również może wskazać jakie błędy popełnialiśmy, tym samym szkodząc naszej skórze. Jakie czynniki w największym stopniu wpływają na cerę?
Jedzenie a stan skóry
Źle skomponowana dieta oraz niedobory niektórych składników w ogromnym stopniu wpływają na organizm człowieka, nasze samopoczucie oraz zdrowie. Jednym z najbardziej powszechnych problemów skórnych jest trądzik. Może on objawiać się pod różnymi postaciami – stanów zapalnych, krostek, grudek, zaskórników, a nawet torbieli. Choć nie jest groźny dla zdrowia, jego skutkiem może być wycofanie społeczne, niska pewność siebie, a w skrajnych przypadkach nawet depresja. Dobrze dobrany sposób odżywiania jest w stanie łagodzić stany zapalne. Co może zalecić nam dietetyk?
- Na stan cery mogą wpływać gwałtowne wyrzuty insuliny, spowodowane spożywaniem produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Zalicza się do nich przede wszystkim fast foody, słodycze, chipsy, piwo, białe pieczywo, ale również ugotowana marchewka i dynia. Wraz z gwałtownym wyrzutem insuliny mamy do czynienia z szybkim spadkiem poziomu glukozy, co nie jest dobre dla naszego zdrowia, a przy tym ma działanie prozapalne. Produkty o niskim indeksie glikemicznym powodują wolne wchłaniania glukozy oraz stopniowe uwalnianie insuliny.
- Obecnie wiele osób zmaga się z nietolerancją laktozy. W efekcie, po zjedzeniu nabiału mają problem z wzdętym brzuchem oraz ogólnym złym samopoczuciem. Jednym z efektów może być także zaostrzenie problemów trądzikowych. Chcąc sprawdzić czy ta sytuacja może mieć miejsce w naszym przypadku, warto przeprowadzić test i całkowicie odstawić produkty zawierające laktozę na okres minimum 2 tygodni, a najlepiej miesiąc. Jeśli w tym czasie zauważymy poprawę stanu skóry, może być to wyraźny znak, że mamy problem z nietolerancją.
- Dietetyk może doradzić nam spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w cynk. Ten pierwiastek ma wiele cennych właściwości, które okażą się zbawienne dla naszej skóry. Jego działanie polega m.in. na przyspieszeniu procesu pojawiania się nowych komórek, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zatykania porów i powstawania zaskórników, które pod wpływem bakterii mogą zmienić się w stany zapalne. Cynk dodatkowo przyspiesza gojenie zmian ropnych. Pierwiastek znajduje się m.in. w podrobach, pestkach dyni, słoneczniku i pełnoziarnistych produktach.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat diety i jej wpływie na skórę?
Jednym z najlepszych sposobów na sprawdzenie wpływu poszczególnych składników żywieniowych na naszą cerę jest prowadzenie dziennika, w którym zapisujemy co jedliśmy przez cały dzień i w jaki sposób reagowała skóra. W ten sposób szybciej zidentyfikujemy, które pokarmy działają na nas niekorzystnie i warto je wyeliminować. Podstawą jest ograniczenie do minimum cukrów prostych oraz produktów bogatych w kwasy tłuszczowe nasycone, a za to spożywanie jak największej ilości tych o niskim ładunku glikemicznym.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy: Dietetyk Poznań