Pojęcie indeksu glikemicznego często pojawia się nie tylko w kontekście diet odchudzających, lecz także w temacie zdrowego stylu życia. Czym dokładnie jest ten indeks i kto powinien stosować dietę biorącą go pod uwagę, dowiesz się tego artykułu.
Indeks glikemiczny – co to takiego?
Mianem indeksu glikemicznego (IG) określa się wskaźnik, który wyznacza, jak bardzo podnosi się poziom glukozy we krwi po spożyciu posiłku zawierającego węglowodany. Im wyższy IG danego produktu, tym wyższy następuje wzrost stężenia glukozy, a potem jego szybki spadek. Duże wahania poziomu glukozy nie są korzystne dla zdrowia, m.in. dlatego, że rozregulowują pracę trzustki, co może skutkować pojawieniem się cukrzycy typu 2.
To, jaki indeks glikemiczny posiada dany produkt można znaleźć w tabelach dietetycznych, dostępnych w publikacjach na temat żywienia, a także w Internecie. Wysoki IG mają produkty, u których wynosi on powyżej 70 (czysta glukoza ma 100), średni od 56 do 69, a niski – 55 bądź niższy.
Jakie są założenia diety z niskim IG?
Dieta bazująca na indeksie glikemicznym opiera się na spożywaniu pokarmów, których IG jest niski bądź średni, co minimalizuje gwałtowne wahania poziomu glukozy we krwi. Ponadto dieta ta zakłada regularne spożywanie posiłków, co również przyczynia się do unormowania glikemii. Żywność o wysokim IG nie jest całkowicie wykluczona, jednak jej ilość powinna być ograniczona. Warto zauważyć, że obniżenie indeksu glikemicznego można uzyskać dodając do posiłku produkt białkowy (np. chude mięso) bądź tłuszczowy (np. oliwę z oliwek).
Na jakich produktach bazuje dieta z niskim indeksem glikemicznym? Do tych o niskim IG należą m.in.: świeże warzywa i większość owoców, pieczywo razowe, świeże płatki owsiane, orzechy, rośliny strączkowe, nasiona, komosa ryżowa. Produkty niezawierające węglowodanów, np. kawa, herbata, mięso, jajka, owoce morza czy oleje mają zerowy indeks glikemiczny. Średni IG mają m.in.: owsianka, suszone owoce, makaron ugotowany al dente, grube kasze, brązowy ryż. Gotowane ziemniaki, piwo, wypieki z białej mąki, biały ryż, mąka ryżowa to niektóre z produktów o wysokim IG.
Dla kogo najlepsza będzie dieta z niskim IG?
Dieta z niskim indeksem glikemicznym odgrywa ważną rolę w profilaktyce zachorowania na cukrzycę typu 2, a także stanowi kluczowy element leczenia cukrzycy, niezależnie od tej typu. Stosowanie diety o niskim IG jest także elementem prewencji innych chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, hipercholesterolemia czy choroby sercowo-naczyniowe. Dieta IG polecana jest zarówno osobom już cierpiącym na wymienione schorzenia, jak i tym, które pragną ich uniknąć.
Jeśli jesteś zainteresowany przejściem na dietę bazującą na produktach o niskim indeksie glikemicznym, a nie masz czasu lub ochoty, żeby samodzielnie przygotowywać posiłki, wybierz sprawdzoną firmę cateringową. Obecnie w ofercie wielu cateringów dietetycznych znajduje się dieta IG. Warto zaufać marce, która zapewni Ci posiłki zbilansowane, dopasowane do Twojego stylu życia. Sprawdź pomysł PrimaFood na dietę z niskim IG i przekonaj się, jak dobre samopoczucie możesz zyskać!