Czy koszulki polo są w modzie?

W modzie pojawia się i znika, nigdy nie jest obojętna. Albo, tak jak teraz, jest hitem, albo przebrzmiałą pieśnią przeszłości. Mowa oczywiście o koszulce polo lubianej zarówno przez panie, jak i panów.

Koszulka polo – szlachetniejsza odmiana t-shirta?

Wygląd koszulki polo jest bardzo charakterystyczny i trudno ją pomylić z jakąkolwiek inną. To lekka, krótka koszulka kończąca się na linii bioder, obowiązkowo z krótkim rękawem, rozcięciem pod szyją w kształcie litery V, wykładanym kołnierzykiem i kilkoma (maksymalnie czterema) guzikami.

Tak wygląda klasyczne polo. W nowoczesnej wersji znajdziemy koszulkę z kapturem lub suwakiem.

Koszulka polo często określana jest mianem „szlachetnego t-shirta”. Dlaczego? Bo jest tak samo wygodna i uniwersalna, łatwo ją uprać, nie wymaga prasowania, jednak jej wygląd wypada daleko bardziej elegancko.

Koszulka polo dla mężczyzn i kobiet

To wśród mężczyzn moda na koszulki polo zagościła wcześniej. Przekazy głoszą, że zwyczaj ich noszenia pojawił się w Indiach w czasach kolonizacji, a nazwa wzięła się od bardzo popularnej w tamtym czasie gry w polo. W Europie modę na koszulkę polo rozpropagował tenisista Rene Lacoste, prawdopodobnie pionier na gruncie europejskim.

O ile historia samej koszulki momentami jest niejasna, to moda jest jak najbardziej wyrazista. Koszulka polo ma swoje chwile triumfu i zapomnienia, ostatnio znowu jest na topie. Powód? To w gruncie rzeczy bardzo uniwersalny element garderoby, zarówno męskiej, jak i damskiej. Koszulka z kołnierzykiem nadaje stylizacji odrobinę powagi i oficjalnej elegancji, nie ustępując zanadto luźnemu lookowi.

Obecnie obserwuje się bardzo duże zainteresowanie koszulkami polo wśród kobiet i to przede wszystkim one są w tej chwili nimi bardziej zainteresowane, chociaż mężczyźni też nie stronią od tego rodzaju garderoby. Polo jest bowiem tak klasyczne i pasujące do wszystkiego, że powinno się znaleźć w każdej garderobie.

Jak nosić koszulkę polo?

Dżentelmeni od lat spierają się, jak powinna być noszona koszulka polo – wkładana do spodni, czy puszczana luźno? Na szczęście moda nie jest radykalnym dyktatorem i możemy się nosić tak, jak lubimy, albo tak, jak nam aktualnie najlepiej pasuje.

Na co dzień, do jeansów, chinosów i szortów można nosić koszulkę polo puszczoną luźno na spodnie. Nada to stylizacji nieco mniej oficjalny charakter. Jeśli natomiast koszulka ma być noszona razem z marynarką, zdecydowanie powinna trafić do spodni. Jest i dobra wiadomość: do koszulki polo pasują każde buty męskie.

Te same zasady obowiązują w przypadku mody damskiej. Koszulka polo do pracy, pod żakiet, powinna trafić do spódnicy, ale już na spotkanie z przyjaciółmi można ją puścić luźno.

Po czym poznać dobrą koszulkę polo?

Na rynku dostępnych jest wiele koszulek polo różnych producentów i w różnych cenach. Co prawda sama cena nie powinna być traktowana jako wyznacznik jakości, niemniej warto dyskretnie zerknąć na metkę i przy okazji zapoznać się ze specyfikacją tkaniny. Dobra koszulka polo powinna być utkana z bawełny, dopuszcza się dodatki, które czynią koszulkę bardziej elastyczną i szybkoschnącą. Kołnierzyk powinien być usztywniany, będzie wówczas się lepiej układał.

Informacja prawna