Drenaż limfatyczny nóg – na czym polega?

Obrzęk w obrębie kończyny dolnej może być manifestacją stanu chorobowego lub konsekwencją trybu życia. Siedząca praca, nieprzespane noce, duże ilości soli w diecie, alkohol i wypijanie zbyt małych ilości wody w ciągu dnia – to zaledwie kilka z przyczyn, które powodują obrzęk nóg i stóp.

Drenaż limfatyczny nóg to zabieg mający na celu usprawnienie przepływu krwi oraz limfy, co redukuje obrzęki, niweluje dokuczliwy ból nóg i pomaga w walce z cellulitem.

Na czym dokładnie polega drenaż limfatyczny nóg? Gdzie można go wykonać? Czy zabieg jest bezpieczny? Na te oraz wiele innych pytań dotyczących masażu limfatycznego odpowiemy w poniższym artykule. Jeśli Ty również borykasz się z problemem obrzęku kończyn dolnych, zapraszamy do lektury.

Na czym polega drenaż limfatyczny?

W trakcie zabiegu wykorzystujemy technologię masażu podciśnieniowego, który posiada właściwości oczyszczające i detoksykujące. Drenaż limfatyczny ma na celu pobudzenie przepływu płynu limfatycznego i usunięcie z organizmu toksyn. Zabieg ma działanie oczyszczające i detoksykujące, doskonale wspomaga walkę z cellulitem i zbędnymi kilogramami.

Obrzęk limfatyczny – Jak powstaje?

Układ limfatyczny odpowiada za transport limfy, która z małych naczyń limfatycznych transportowana jest do węzłów chłonnych, a następnie do przewodu piersiowego, który uchodzi do układu żylnego. Czasami w opisanym powyżej procesie zdarzają się spowolnienia lub zastoje. Ich przyczyną może być stan zapalny lub nieprawidłowe działanie samego układu. Sprzyja im także szereg czynników środowiskowych, o których wspominaliśmy we wstępie do tego artykułu (siedzący tryb życia, niedobory snu, nadmiar soli, alkohol i niedobór wody). Jeśli ograniczenia w przepływie limfy są zbyt duże i trwają zbyt długo, dochodzi do obrzęku, który może być odczuwany jako „ciężkie nogi”. Opuchlizna i towarzyszący jej ból to najbardziej charakterystyczne symptomy.

Jak wygląda drenaż limfatyczny?

Drenaż mechaniczny to zabieg realizowany przy pomocy aparatu do presoterapii. Kiedy korzystamy z drenażu limfatycznego nóg, kończyna dolna jest umieszczona w specjalnym rękawie.  Jego wnętrze jest podzielone na kilka komór, które zostają napełnione powietrzem. Aparaty do presoterapii wykorzystywane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych posiadają wiele trybów pracy.

Drenaż będzie składał się z dwóch etapów. W pierwszym limfa jest przesuwana w kierunku węzłów chłonnych, zaś w drugim naczynia limfatyczne ponownie się napełniają.

Kto może skorzystać z zalet drenażu?

Drenaż limfatyczny wpływa zarówno korzystnie na przepływ limfy, jak i również transport innych substancji – w tym wody i soli mineralnych. Dlatego też drenaże limfatyczne stosuje się nie tylko podczas leczenia obrzęków limfatycznych, ale i wielu innych schorzeń oraz dolegliwości. Lista wskazań do drenażu limfatycznego nóg obejmuje:

  • zdiagnozowaną niewydolność układu krążenia,
  • obrzęk tłuszczowy,
  • leczenie niektórych stanów pourazowych,
  • problemy z gospodarką hormonalną organizmu,
  • regenerację po wysiłku,
  • pomarańczową skórkę (cellulit),
  • zespół ciężkich nóg.

Mimo, iż drenaż limfatyczny bardzo korzystnie wpływa na organizm i poprawia samopoczucie, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. To jeden z powodów przemawiających za tym, aby z zabiegu korzystać wyłącznie w profesjonalnym gabinecie. Klientów zainteresowanych drenażem limfatycznym zapraszamy do kontaktu z Instytutem Zdrowia i Urody Yasumi. Nasi Specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w ustaleniu dogodnego terminu wizyty.

Informacja prawna