Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Poznaj sprawdzone sposoby!

co na porost włosów

Długie, gęste włosy są dla wielu pań marzeniem. Zapuszczanie włosów jest jednak procesem długotrwałym, ponieważ włos rośne średnio w tempie 0,5-1,5 cm miesięcznie. Jeśli mamy szczęście, w ciągu roku przybędzie 18 cm – to naprawdę dobry wynik! Jeśli jednak włosy rosną zdecydowanie wolniej, możemy spróbować im pomóc, stosując sprawdzone metody, dzięki którym tempo wzrostu może przyspieszyć nawet do 2 cm miesięcznie.

Co jeść, żeby włosy szybciej rosły?

Zastanawiając się nad tym, co zrobić, żeby włosy szybciej rosły, należy zacząć od przyjrzenia się swojej diecie. Czy zawiera wszystkie składniki konieczne do porostu włosów? Odpowiednio zbilansowana dieta zapewni prawidłowe odżywienie cebulkom włosowym, dzięki czemu włosy będą wzmacniane od wewnątrz, ich struktura będzie prawidłowa, a tempo wzrostu optymalne. Dla włosów szczególnie istotna jest prawidłowa ilość płynów w diecie (przynajmniej 2 litry wody dziennie) oraz odpowiednia ilość wybranych pierwiastków i minerałów. Szczególne znaczenie dla wzrostu włosów mają:

  • Magnez – jego niedobór prowadzić może do przedwczesnego wypadania włosów, ich zwiększonej kruchości, porowatości i widocznego przesuszenia. Produktami bogatymi w magnez są orzechy, kakao, produkty pełnoziarniste, warzywa korzeniowe i strączkowe, a także banany.
  • Cynk, żelazo, krzem i miedź – poprawiają mikrokrążenie w skórze głowy, pobudzając działanie cebulek włosowych. Znaleźć można je w pełnoziarnistych produktach zbożowych, mięsie i owocach morza, nabiale.
  • Biotyna – stymulująca porost włosów, a także poprawiająca ich kondycję, sprężystość i poziom nawodnienia. Można ja znaleźć w jajkach, pomidorach i orzechach,
  • Kwas foliowy – działa wzmacniająco na cebulki i łodygi włosów.  Znaczne jego ilości zawiera szpinak i banany.

Oprócz związków mineralnych, na porost włosów wpływ mają również witaminy A, C B12. Ich niedobory mogą spowolnić odrastanie włosów i wpłynąć na pogorszenie ich stanu ogólnego.

Jakich preparatów używać, aby włosy szybciej rosły?

Porost włosów stymulować można stosując rozmaite płukanki i wcierki, zarówno dostępne w aptekach czy drogeriach, jak i przygotowane w domu. Stosowane regularnie zdecydowanie poprawiają kondycję skóry głowy oraz cebulek włosowych, dzięki czemu łodygi włosów rosną szybciej i są widocznie mocniejsze. Najpopularniejsze preparaty tego typu zawierają w swoim składzie wyciągi z pokrzywy, łopianu, zielonej herbaty. Skuteczny jest również wmasowywany w skórę głowy sok z cebuli oraz  płukanka z octu jabłkowego. Domowa maseczka do włosów na bazie jajek i oliwy sprawi, że włosy będą bardziej miękkie i sprężyste, a przez to mniej podatne na złamania.

Olejki wcierane we włosy natłuszczają je i nawilżają, chroniąc przez szkodliwym wpływem warunków środowiska. Włosy są piękniejsze i mniej podatne na wypadanie i łamanie, co daje wrażenie szybszego ich wzrostu. Mogą to być olejki z orzechów (np. makadamia), ale oliwa z oliwek w połączeniu z kilkoma kroplami olejku rozmarynowego również się sprawdzi.

Suplementy diety, zawierające odpowiednio skomponowane mieszanki witamin i minerałów oraz preparaty apteczne na porost włosów mogą pomóc uzupełnić niedobory oraz stymulować pracę cebulek włosowych, wzmacniając mikrokrążenie w skórze głowy lub dostarczając odpowiednie substancje bezpośrednio do cebulek włosowych.

Jakie zabiegi przyspieszą porost włosów?

Włosy rosną szybciej, kiedy cebulki włosowe są odpowiednio odżywione, co jest możliwe przy odpowiednim ukrwieniu skóry głowy. Z tego powodu korzystne są  masaże skóry głowy, rytuały czesania za pomocą odpowiedniej drewnianej szczotki czy suszenie włosów w pozycji głową w dół.  Podczas masażu  można użyć dodatkowo wybranych wcierek czy maseczek do włosów.

Należy również pamiętać, że włosom szkodzi nadmierna stylizacja. Zbyt duże ilości lakierów, pianek oraz stosowanie lokówek i prostownic uszkadza i obciążą strukturę włosów, przez co łatwiej się łamią, kruszą i wypadają. Nie wpływa to dobrze na ich kondycję, a wzrost wydaje się relatywnie wolniejszy. W czasie kuracji, mającej na celu przyspieszenie porostu włosów, warto więc zrezygnować ze zbyt intensywnych zabiegów stylizacyjnych.

Stosując konsekwentnie wybrane metody pielęgnacji i suplementacji oraz pamiętając o zdrowej diecie, można oczekiwać, że włosy będą szybciej rosły – a co najważniejsze, będą piękne, mocne i zdrowe!

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna