Chusteczki dla niemowląt – jakie wybrać?

Mogłoby się wydawać, że każdy rodzic wie, jak zadbać o higienę swojego dziecka i co jest niezbędne w wyprawce dla niemowlaka. Jednak na rynku jest tak duży wybór, że nie ma w tym nic dziwnego, że wielu z nas już gubi się w tym, który produkt będzie dla dziecka najlepszy. W pierwszych dniach życia pociechy martwimy się o to, żeby nic się nie stało, żeby żaden produkt dziecka nie uczulił i nie wprowadził rodziców w atak paniki.

Chusteczki nawilżane dla niemowląt to element wyprawki, którego po prostu nie może zabraknąć. Są wyjątkowo wygodne w użyciu i mają szerokie zastosowanie. Pozwalają szybko wytrzeć czy przewinąć dziecko nawet w niezbyt dogodnych warunkach, np. w podróży lub na spacerze. Jednak znowu pojawia się pytanie, jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Chusteczki dla niemowląt – dlaczego warto ich używać?

Chusteczki nawilżane to praktyczne akcesorium, które pomoże każdemu rodzicowi w codziennej pielęgnacji skóry noworodka. Przydatne w każdej sytuacji, na początku życia maluszka do oczyszczania pupy przy zmianie pieluszki, a kiedy dziecko dorasta, chusteczki idealnie nadadzą się do mniejszych zabrudzeń dziecka np. podczas pobytu poza domem w restauracji. Dziecko na etapie poznawania świata potrafi ubrudzić się w mgnieniu oka, dlatego ważne jest to, że chusteczki nawilżane nadają się do całej powierzchni ciała maluszka. Można wycierać nimi zarówno buzię, jak i rączki.  Niezaprzeczalną zaletą jest to, że nie wymagają moczenia – dostępu do wody nie ma się zawsze – i są w opakowaniach, które można mieć zawsze pod ręką.

Tutaj – https://eplaster.pl/ – znajdziesz odpowiednie chusteczki dla Twojego maluszka. A jak je wybrać i jakie są odpowiednie? Sprawdź to z nami.

Pożądane składniki nawilżanych chusteczek dla niemowląt

  • Substancje, które pielęgnują skórę i odbudowują warstwę lipidową. Czyli substancje o działaniu nawilżającym i natłuszczającym.
  • Substancje, które zmiękczają, regenerują oraz mają działanie kojące (np. alantoina, bisabolol).
  • Substancje myjące o bardzo łagodnym działaniu na skórę ze względu na delikatną skórę noworodka.
  • Konserwanty! Wbrew pozorom muszą one się znajdować w takim produkcie.

Niepożądane składniki chusteczek nawilżanych

Istnieje również lista składników, na którą warto szczególnie zwrócić uwagę i jeśli znajdują się one w tym produkcie lub wykazuje on którąś z niżej przedstawionych cech, to należy unikać takich produktów.

  1. Za dużo konserwantów. Jeśli chusteczki posiadają kilka konserwantów, to nie jest to dobry produkt.
  2. Zapach. Jeśli chusteczki pachną, to najpewniej będą uczulały. Dzieci, szczególnie noworodki mają wrażliwą skórę. Najczęściej to w tym okresie wychodzi najwięcej uczuleń i komplikacji, więc najlepiej, gdyby chusteczki były bezzapachowe.
  3. Formaldehyd. W produktach dla dzieci nie powinny być już stosowane konserwanty uwalniające uczulający fomaldehyd.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze i stosowaniu?

Im krótszy skład chusteczek, tym lepiej. A najdroższe lub najbardziej znanego producenta chusteczki wcale nie muszą oznaczać najlepszych. Takie są fakty, których trzymać się trzeba.

Ceny produktów również nie zachwycają. Najlepiej jak porównasz i sprawdzisz cenę za jedną sztukę. Ceny potrafią wahać się od 6 do nawet 35 groszy za sztukę. To zrobi różnicę dopiero na całym opakowaniu.

Jeśli nadal zastanawiasz się jakie chusteczki wybrać, to nie szukaj odpowiedzi na żadnych forach i mediach społecznościowych. To nie są odpowiednie miejsca do tego. Zwykle są to miejsca promowane i reklamowane przez gwiazdy, które najczęściej reklamują dany produkt.

Ponadto po zakupie chusteczek nie można ich nadużywać. Nie służy to dziecku dobrze. Jeśli więc jesteś w domu i masz możliwość stosowania chusteczek na przemian z wodą, to korzystaj z tego.

Następne opakowania kupuj już mniejsze. Na pewno zużyjesz chusteczki, zanim zdążą wyschnąć.

Czy chusteczki nawilżane mogą uczulać?

Zaczerwieniona skóra na pośladkach, wysypka lub odparzona pupa… Czasami rodzicom trudno dojść do ładu, co może być tego przyczyną. Podejrzewają pampersy lub inne produkty, które mogłyby to wywołać. Niejednokrotnie sprawcą okazują się chusteczki nawilżane.

Odpowiedź na pytanie jest zatem prosta. Chusteczki nawilżane mogą uczulać. Jeśli skład ich jest niesprawdzony lub po prostu kiepski. Dlatego tak ważne jest, aby na niego zwracać uwagę i dopasowywać do potrzeb maluszka.

Informacja prawna