Coraz częściej na półkach sklepowych spotkamy się z kosmetykami naturalnymi, eko, bio, wegańskimi czy organicznymi. Czym się różnią? Które są dla Ciebie najlepsze? Dowiedz się, co to znaczy, że kosmetyk jest organiczny, jak go rozpoznać i czego się po nim spodziewać.
Kosmetyki organiczne dobre dla środowiska
Produkt organiczny rozpoznasz między innymi po składzie. Wprawdzie zarówno kosmetyki naturalne, jak i organiczne, nie mają jednoznacznej definicji, ale w związku z tym za wyznaczające różnice uznaje się wytyczne zaprezentowane w 2000 roku przez Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych.
W kosmetyku organicznym spodziewamy się 90% (a niekiedy nawet 95% lub 99%) składników roślinnych. W związku z tym możemy zwrócić uwagę, że produkty organiczne = wegańskie. Tworzące je składniki roślinne nie są „zwykłe” – pochodzą z kontrolowanych upraw organicznych. Dzięki temu mamy pewność, że podczas ich uprawy nie były wykorzystywane pestycydy i sztuczne nawozy.
Producent walczył z chorobami roślin i szkodnikami w naturalny sposób. Dzięki temu mamy pewność, że wskutek powstawania surowców na nasze kosmetyki nie ucierpiało środowisko. Ponadto, nie były one naświetlane. Kolejną niewątpliwą zaletą kosmetyków organicznych jest to, że niedozwolone jest, aby były testowane na zwierzętach.
Czego się konkretnie się spodziewać w składzie kosmetyków organicznych?
Jak już wspomniano, wszystkie wykorzystane surowce są pochodzenia roślinnego z ekologicznych upraw. Ponadto mamy pewność, że nie były one poddawane żadnym modyfikacjom genetycznym. W kosmetykach organicznych na pewno nie natkniemy się na: ftalany, glikole, parabeny, silikony, oleje mineralne czy sztuczne barwniki. Opakowania tych kosmetyków również nie powinny być obciążające dla środowiska. Tworzy się je z surowców wtórnych i podlegają recyklingowi.
Czy wszystkie kosmetyki organiczne są organiczne w 100%?
Czasem zdarza się tak, że produkt jest organiczny, ale nie ma 100% organicznych składników. W tej sytuacji nie musimy się martwić, producent ma w takiej sytuacji obowiązek oznaczyć składniki będące pochodzenia organicznego i te pochodzenia naturalnego.
Krótkie wyjaśnienie: kosmetyk naturalny jest definiowany jako produkt, który powstał z surowców stworzonych z roślin lub będących pochodzenia zwierzęcego (wosk pszczeli lub lanolina). Nie występują w nim oleje mineralne, PEG-i silikony, parabeny, mocne detergenty pianotwórcze. Surowce mogły być naświetlane, wspierane sztucznymi pestycydami i nawozami, genetyczne modyfikowane.
Jak czytać składy, by je zrozumieć?
Pamiętajmy, że producenci wymieniają surowce według ich poziomu zawartości w preparacie. Jeśli decydujesz się na produkt, w którym pojawiają się barwniki, konserwanty czy substancje zapachowe, zadbaj o to, by wybrać taki, w którym znajdują się na szarym końcu listy składników.
Zarówno w kosmetykach naturalnych, jak i kosmetycznych, bazą są oleje, masła, inne naturalne emolienty. W składzie poza nimi są esencje roślinne, ekstrakty z roślin, proteiny, antyoksydanty, substancje myjące, naturalne barwniki, emulgatory i substancje łagodzące.