Betulina – jej zdrowotne właściwości zaskakują!

Obecnie coraz częściej decydujemy się na używanie produktów czy substancji pochodzenia naturalnego – a to dlatego, że są skuteczne, a przy tym bezpieczne i zazwyczaj delikatniejsze od większości preparatów dostępnych na rynku. Jedną z takich substancji jest betulina, która występuje naturalnie w przyrodzie, m.in. z kory brzozy. Wykazuje ona wiele właściwości leczniczych, ale znalazła też swoje miejsce w kosmetyce. Często można znaleźć ją w preparatach do pielęgnacji skóry wrażliwej ze skłonnościami do alergii. Zobacz, czym dokładnie jest betulina i jakie ma właściwości.

Czym jest betulina?

To organiczny związek chemiczny pochodzenia naturalnego. Betulina pozyskiwana jest z kory brzozy – drzewo to właśnie jej zawdzięcza swój biały kolor. Obecność tej substancji można znaleźć także w korze olchy, leszczyny i grabu oraz innych roślinach. Występuje w formie krystalicznych skupisk z powstających na wiosnę komórek. Dzięki temu, betulina chroni drzewo przed trudnymi i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – takimi jak mocne nasłonecznienie, zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury. Betulina jest stosowana w kosmetyce; dodaje się ją do kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji. Głównie są to kremy do twarzy, ciała i preparaty do włosów. Dostępna jest także w suplementach diety, a niezwykle popularna jest wersja do picia, a mianowicie zawiesina betulinowa.

Betulina i jej właściwości zdrowotne

Ta naturalna substancja wykazuje działanie przeciwzapalne, które głównie polega na hamowaniu wydzielania prostaglandyn. Zawiesina betulinowa jest niezwykle skuteczna w zapobieganiu migracji komórek do miejsc, w których występuje lub utrzymuje się stan zapalny. Betulina ma także działanie przeciwwirusowe; hamuje niektóre wirusy. Przyspiesza też regenerację tkanek, stymuluje syntezę kolagenu oraz działa antyoksydacyjnie. Może być też pomocna w zachowaniu jędrności i elastyczności skóry. Betulina stymuluje także wzrost włosów, redukuje ich wypadanie oraz wzmacnia cebulki. Przeprowadzone liczne badania udowadniają, że ta substancja przyspiesza znacznie gojenie się ran, a picie zawiesiny betulinowej może nawet blokować rozwój niebezpiecznych komórek nowotworowych. Jeżeli zmagasz się z obrzękami – możesz także sięgnąć po betulinę – skutecznie je zmniejsza.

Betulina ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe, hepatoochronne, obniża poziom lipidów, znajdujących się w krwi oraz zapobiega zwyrodnieniu tkanek. Doceń jej zdrowotne właściwości i zdecyduj się na jej zażywanie już dziś!

Informacja prawna