BCAA dla kobiet – kiedy stosować

bcaa

Od lat świat fitness nabiera rozpędu. Zdrowa i wysportowana sylwetka jest nie tylko domeną mężczyzn, ale również kobiet. To właśnie instruktaże z ćwiczeniami skierowanymi do damskiej widowni cieszą się powodzeniem już od końca lat 70-tych. Wartościami są dobre samopoczucie, podwyższenie samooceny, lepsza kondycja i stan zdrowia, ale również poprawa wyglądu fizycznego. W osiągnięciu wymarzonej sylwetki pomagają takie suplementy jak BCAA. Czym są? Czy warto je stosować?

Co to jest BCAA?

BCAA (Branched Chain Amino Acids) to aminokwasy, których nasze ciało nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Dlatego ich źródłem w naszym organizmie jest pożywienie. Na co dzień znajdziemy je w mięsie, produktach nabiałowych czy roślinach strączkowych np. fasoli czerwonej, cieciorce. Przyjmowanie BCAA pomaga w budowaniu tkanki mięśniowej oraz zmniejszeniu tkanki tłuszczowej (dzięki możliwości przystępowania do intensywnej aktywności fizycznej).

Kiedy warto stosować BCAA u kobiet?

Suplementację BCAA w formie tabletek, płynów czy proszków, warto podjąć szczególnie kiedy na co dzień towarzyszy nam intensywny wysiłek. Aminokwasy pochodzące z jedzenia mogą być niewystarczające. Dzięki korzystaniu z suplementów dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilość waliny, leucyny i izoleucyny. Są one odpowiedzialne m.in. za proces wytwarzania energii, regenerację mięśni oraz ochronę przed katabolizmem. Ten ostatni termin oznacza rozpad tkanki mięśniowej w trakcie redukcji.

BCAA warto stosować kiedy naszym zamiarem jest poprawa kondycji oraz uzyskanie widocznych efektów wysmuklenia naszej sylwetki. Aminokwasy zmniejszają poczucie zmęczenia i chronią przed stresem, a dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać więcej ćwiczeń. Aby osiągnąć wymarzoną sylwetką, często wymagane jest stosowanie tzw. deficytu kalorycznego. Tak więc przyjmujemy mniej kalorii, niż jest potrzebne naszemu organizmowi do wykonania danych czynności. Spożycie suplementów BCAA przed lub w trakcie treningu powoduje, że ciało w czasie wysiłku „posiłkuje” się aminokwasami, a nie białkiem pochodzącym z mięśni. Dzięki temu nie dochodzi do wspomnianego wcześniej katabolizmu.

Skutkiem ćwiczeń, który może skutecznie zniechęcić niektóre osoby, są zakwasy. Ból potreningowy sprawia, że możemy nie mieć ochoty powrócić do treningów. Dzięki BCAA przyspiesza proces regeneracji mięśni, a tym samym powoduje, że możemy szybciej wrócić aktywności. Przy okazji nie odczuwamy silnego i długiego dyskomfortu.

BCAA dla kobiet

Sama budowa aminokwasów nie różni się w przypadku mężczyzn i kobiet. Dzienna dawka to około 5 do 15 gramów. Uzależnione jest to oczywiście od naszego wysiłku fizycznego i indywidualnych predyspozycji. Najważniejszą różnicą w suplementach BCAA jest skierowanie uwagi producentów na walory smakowe. Zaznaczają oni, że damska część sportowej społeczności, ma bardziej wyczulone podniebienie, dlatego możliwe jest ich zakupienie w różnych formach np. płynnej lub tabletek, oraz szeroka gama smaków. Oprócz tego w niektórych suplementach BCAA dodawane są także witaminy i mikroelementy. Dopełniają one dietę aktywnej kobiety.

Informacja prawna