Wosk sojowy kontra parafina – jak odpowiedzialnie wybierać świece?

świece sojowe

Wiele z nas kocha świece nie tylko za ich piękny blask, lecz także wyjątkowy zapach, który roztaczają w przestrzeni. Niestety jednak świeca świecy nierówna i wybierając zapachy do domu, warto sobie z tego zdawać sprawę. Jak świadomie wybierać świece?

Cena kontra bezpieczeństwo

Świece parafinowe na polskim (i nie tylko polskim) rynku są nadal najbardziej popularne i szeroko dostępne. Wiele osób sięgając po zapachy do domu także niespecjalnie zwraca uwagę na to, jakiego rodzaju świecę kupuje. To niestety błąd. Zastanawiałaś się czasami, dlaczego ta świeca tak kopci? Albo dlaczego jej zapach jest aż tak drażniący? Parafina nie tylko nieładnie się spala, dymi, lecz także często dodaje się do niej głównie sztuczne aromaty odpowiadające za zapach sosny, cynamonu czy cytryny. Świeca taka jest często tańsza od świecy naturalnej, ale czy ta cena warta jest bólu głowy, który jej palenie może wywoływać?

Zarzuty wobec parafiny

Parafina bardzo długo była popularnym i podstawowym produktem do produkcji świec. Warto jednak uświadomić sobie, że jest to produkt pochodny od ropy naftowej, co już podważa jakąkolwiek jej ekologiczność. To niestety jednak tylko początek listy zarzutów. Parafina źle się spala, bardzo często wosk się kopci i dymi. To z kolei może wywoływać bóle głowy, za które odpowiedzialne są takie niebezpieczne substancje jak toluen i benzen, które wydzielają się w trakcie spalania parafiny. Niektóre z nich zalicza się do substancji rakotwórczych. Ważne jest także to, że rozlany gorący wosk z parafiny może powodować niebezpieczne oparzenia, lepiej więc takiej świecy nie palić w pobliżu małych dzieci. Do tego dodać trzeba także, że parafina może być niebezpieczna dla zwierząt. Meble, na które taki gorący wosk się rozleje, trudno zaś czasem doczyścić.

Świece z wosku sojowego

Świece z wosku sojowego to zdrowa i bezpieczna alternatywa dla parafiny. Przede wszystkim świece te produkowane są z nasion soi, których uprawy są ekologicznie i nie wpływają negatywnie na środowisko. Palący się wosk sojowy jest bezpieczny, jego temperatura spalania jest niższa, dzięki czemu nawet jeśli się gdzieś rozleje, nie wyrządza większych szkód. Przede wszystkim jednak wosk sojowy jest bezpieczny dla naszego zdrowia:

  • nie wydziela niebezpiecznych substancji podczas spalania,
  • nie przyczynia się do bólu głowy, migren,
  • nie jest męczący dla alergików,
  • nie jest groźny dla zwierząt.

Do tego świece z wosku sojowego są najczęściej wzbogacane naturalnym olejkami eterycznymi. Za boski zapach odpowiadają więc w pełni bezpieczne i naturalne aromaty, a nie sztuczne chemiczne kompozycje. Świece sojowe z olejkiem z pomarańczy, cynamonu, cytronelli, eukaliptusa z powodzeniem można wykorzystać do aromaterapii.

Informacja prawna