Ubieranie na cebulkę

Polska aura bywa często zmienna i zdradliwa: chłodne poranki przechodzą w, czasem wręcz upalne momenty, by po chwili zaskoczyć nas mroźnym wiatrem, mżawką, czy zwyczajnym ochłodzeniem, gdy tylko słońce schowa się za chmury. W takich warunkach pogodowych łatwo zarówno o przepocenie, jak i o wyziębienie. Żeby zdrowo przeżyć tą zmienną pogodę, musimy nauczyć się właściwie dobierać odpowiednią odzież i chronić najbardziej narażone części naszego ciała.

Wszyscy słyszeliśmy o określeniu „ubrany na cebulkę” i z grubsza wiemy, co ono oznacza. Jednak czy na pewno każdy umie właściwie zastosować tę metodę? Ubranie „na cebulkę” składa się z warstw, które podczas nagłej zmiany pogody możemy natychmiast zdjąć lub włożyć z powrotem. Ważne jest, by jak najlepiej dobrać każdą warstwę do aktywności, jaką zamierzamy uprawiać na świeżym powietrzu, dlatego też zaprezentujemy Wam propozycje zestawów ubrań na różne okazje, a w szczególności do aktywności w lesie.
Aktywność wymagająca wzmożonego wysiłku
Jeśli planujecie polowanie z podchodu w wymagającym terenie, gdzie będziecie mieli do przemierzenia pagórki, wąwozy, zarośnięte połacie, lub w przypadku powodzenia przyjdzie Wam dźwigać lub ciągnąć swoje trofeum przez dłuższą drogę, fundamentalną rzeczą jest wysokiej jakości koszulka termiczna. Powinna ona natychmiast odprowadzać pot z powierzchni ciała i wysychać, tak by nie doszło ani do przewiania nas, które spowodować może stany zapalne lub przeziębienia. Wybierajcie zatem przede wszystkim koszulki z tkanin nie naturalnych, syntetycznych: poliestru, poliamidu, elastanu, które oddychają i nie trzymają wilgoci jak bawełna. Z tej pierwszej warstwy bazowej, bieliźnianej wilgoć i nadmiar ciepła wydalane są do warstwy środkowej odzieży, która to tworzy z ciepła w pewnym sensie warstwę termo izolacyjną. W przypadku wyjątkowo wzmożonej aktywności bardzo dobrze sprawdzi się tutaj bluza myśliwska polarowa, o niezbyt dużej gramaturze zapinana na zamek błyskawiczny. Na to, jako ostatnia warstwa, odpowiednia będzie wodoodporna i wiatroodporna kurtka z membraną, która w czasie opadów ochroni nas i zapewni ochronę przed wiatrem, oraz będzie ostatnim etapem odprowadzania wilgoci z ciała, zapewniając suchość i odpowiednią temperaturę wewnątrz.
Aktywność nie wymagająca wysiłku
Jeżeli planujecie bardziej spokojne, statyczne zajęcia, ważne jest utrzymanie równej temperatury ciała i nie dopuszczenie do wyziębienia w razie ochłodzenia. Odpowiednio pierwsza warstwa bieliźniana powinna być bawełnianą koszulką, z długim lub krótkim rękawem. Tkanina naturalna gwarantuje przyjazne ciepło i dobrze oddycha, a jeśli nie ma ryzyka przepocenia, zapewni odpowiedni komfort. Na warstwę środkową wybierzcie bluzę polarową, bluzę dresową, sweter, lub koszulę. Ostatnia warstwa wierzchnia w obu wypadkach składa się z kurtki myśliwskie z membraną: w wypadku dużej aktywności liczy się odprowadzenie nadmiaru wilgoci i ciepła, zaś w wypadku niewielkiej, pełna ochrona przed wiatrem, wilgocią z zewnątrz i wyziębieniem.
Akcesoria myśliwskie
Nie możecie zapomnieć o dodatkach i akcesoriach, które ochronią newralgiczne części ciała. Najistotniejsza jest ochrona głowy i szyi, aby nie doszło do przewiania i wyziębienia. Polecamy uniwersalne kominy myśliwskie, wykonane z syntetycznych, oddychających materiałów, które nie pozwolą wilgoci pozostać na skórze. Można ubierać je zarówno na kark i szyję, jak i głowę, a nawet na twarz jako maskownicę. W zimniejsze dni dobrze sprawdzą się też czapki typu „beanie” Deerhunter, które przylegają ściśle do głowy i chronią przed zimnem, ale też odprowadzają z niej pot na zewnątrz. Przed intensywnym słońcem i upałem ochronią czapki z daszkiem, a obecnie znajdziecie również takie z membraną przeciwwiatrową i wodoodporną.

Informacja prawna