EDTA to substancja syntetyczna i całkowicie bezpieczna, dlatego jest stosowana w kosmetykach. W preparatach pełni ona funkcję zapobiegania zmianom zapachu oraz wyglądu i konsystencji kosmetyku. Poniżej postaramy się wyjaśnić co to edta i jak działa.
Przede wszystkim ma właściwości przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne, dlatego kosmetyki z tą substancją są polecane osobom borykającym się z trądzikiem. EDTA można często znaleźć na etykiecie żeli pod prysznic oraz kremów, ponieważ znacząco poprawia lepkość kosmetyku i dzięki temu zapewniona jest właściwa konsystencja. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że EDTA znajduje się również w nawilżanych chusteczkach dla delikatnej skóry dziecka. Warto dodać, że większe stężenie EDTA działa podrażniająco na błony śluzowe oraz skórę. Forma rozproszona w powietrzu jest szczególnie groźna. Sole kwasu EDTA, które są rozpylone niedaleko nas mogą sprawić, że będziemy mieli duszności, kaszel oraz nieżyt spojówek. Trzeba uważać, żeby nie stosować EDTA jednocześnie z lekami, które zawierają bizmut, ołów, glin, cynk oraz żelazo. EDTA wiąże metale ciężkie. Kosmetyków EDTA nie powinny stosować również osoby, które biorą antybiotyki, ponieważ może to tylko nasilić objawy choroby. Należy też pamiętać o kobietach w ciąży oraz paniach karmiących piersią. One również powinny unikać tego rodzaju kosmetyków.
Zalety EDTA
EDTA posiada również wiele zalet, a przede wszystkim zapobiega zmianom barwy oraz konsystencji preparatu. Dodatkowo pozytywnie wpływa na jego trwałość. Wykazuje także działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. EDTA występuje głównie w błyszczykach, produktach do opalania oraz żelach pod prysznic. Należy mieć na uwadze, że w niskich dawkach EDTA jest całkowicie nieszkodliwy. Całkiem inaczej wygląda sprawa przy dużym stężeniu. Jest to substancja, która może poważnie podrażnić skórę oraz błony śluzowe. Dlatego najlepiej unikać EDTA zawartych aerozolu, ponieważ forma rozproszona jest niezwykle szkodliwa. Jeżeli chodzi o produkty, w których znajduje się EDTA to można wymienić kremy pielęgnacyjne oraz produkty do opalania. Osoby, które przyjmują leki z cynkiem, żelazem, miedzią, glinem oraz ołowiem nie mogą stosować kosmetyków z EDTA. Jest to spowodowane tym, że EDTA charakteryzuje się działaniem wiążącym metale ciężkie. Należy mieć na uwadze, że EDTA jest zawarta w wielu produktach kosmetycznych. Sól dwusodowa kwasu wersenowego to pełna nazwa tej substancji.
Jak wygląda EDTA?
Jeżeli chodzi o właściwości chemiczne to występuje w postaci białego proszku. Warto dodać, że bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. W etanolu nie da się jej rozpuścić. Branża kosmetyczna nie jest jedyną, w której EDTA znalazł zastosowanie. Wykorzystywany jest także w medycynie oraz chemii analitycznej. Najlepiej wybierać kosmetyki, które zawierają małe stężenie EDTA, ponieważ są one bezpieczne i raczej nie powinny działać drażniąco. Substancja jest syntetyczna w stu procentach.