W jakie ubrania do jogi warto zainwestować?

Podobnie jak w przypadku maty, ubrania do jogi nie są z góry narzucone. Zakup odpowiedniego stroju należy raczej uzależnić od swojej wygody, a także założonego budżetu. Istnieje jednak kilka zasad, którymi można kierować się przy wyborze zestawu do jogi. Ubrania mają Ci przecież pomagać w odprężeniu, a już na pewno nie powinny przeszkadzać i skupiać Twojej uwagi.

Dlaczego ubrania do jogi mają znaczenie?

Jeśli dałeś się ponieść stereotypom i wydaje Ci się, że joga to statyczne siedzenie lub leżenie w wybranej pozycji – jesteś w błędzie. Tego rodzaju trening zawdzięcza swoją skuteczność harmonijnemu połączeniu ćwiczeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych. W związku z tym uczestnicy zajęć z jogi naprawdę sporo się ruszają. Jeszcze przed pierwszym treningiem warto pomyśleć o stroju, który zapewni Ci wygodę, pozwalając w pełni oddać się ćwiczeniom, osiągając spokój i równowagę. Tylko wtedy joga będzie naprawdę skuteczna.

Zestaw do jogi – ubrania zależne od stylu ćwiczeń

Kupując ubrania do jogi, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar. Nie mogą krępować ruchów nieodpowiednim krojem, być zbyt obcisłe lub wręcz przeciwnie – sprawiać, że będziesz czuć się w nich zbyt obszernie. Pamiętaj, że joga to w dużej mierze ćwiczenia rozciągające, więc rozmiar ubrania ma duże znaczenie. Najlepiej także osobiście sprawdzić stopień elastyczności wybranego zestawu.

Istnieją różne odmiany jogi. Niektóre z nich są na tyle wymagające, że również Twoje oczekiwania względem stroju powinny wzrosnąć. Ćwiczenia bywają trudniejsze fizycznie i będą wiązać się z dużym wysiłkiem z Twojej strony (np. Ashtanga). Wówczas ważnym parametrem będzie oddychalność stroju i stopień odprowadzania wilgoci z ciała. Dzięki utrzymaniu komfortowej temperatury (bez przegrzewania się czy zbytniego wychłodzenia) trening jogi będzie niczym niezmąconą przyjemnością.

Ubrania do jogi – damskie i męskie dylematy

Ubrania do jogi dla kobiet i mężczyzn nie różnią się zbytnio między sobą. Panie powinny jednak zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej bielizny, która także wpłynie na wygodę, a tym samym na skuteczność treningu. Najważniejszy będzie sportowy biustonosz stanowiący podparcie dla piersi.

Każda kobieta chce czuć się atrakcyjnie także jako joginka. To również ma znaczenie dla oczekiwanego podczas treningu odprężenia i spokoju. Na szczęście sklepy, takie jak Sklep Jogina wychodzą naprzeciw kobiecym potrzebom. Na rynku dostępne są różne warianty spodni, koszulek i bielizny, które można dopasować do swoich osobistych preferencji. Piękne ubrania do jogi to nierzadko udany i efektywny trening!

Z kolei ćwiczący panowie dla własnej wygody powinni unikać:

  • bluz z kapturem;
  • koszulek polo z kołnierzami;
  • szortów do surfingu z rzepami;
  • grubych dresów z kieszeniami czy zamkami.

Co powinien uwzględniać zestaw do jogi?

W szafie nawet początkującego jogina czy joginki powinny znaleźć się następujące elementy stroju:

  • legginsy lub specjalne spodnie do jogi – wybór długości czy kroju spodni to kwestia indywidualna. Ważne, aby dopasować je do swojej sylwetki i wygody. Dla większego poczucia bezpieczeństwa można zdecydować się na przylegające legginsy lub spodnie ze ściągaczem lub zapięciem wokół kostki – skutecznie zmniejszają ryzyko potknięcia się np. o kant nogawki;
  • koszulki lub topy do jogi – większość osób uprawiających jogę wybiera przylegające koszulki, ponieważ są wygodniejsze przy ćwiczeniach wymagających np. pochylenia się. Na rynku dostępne są modele utrzymujące odpowiednią temperaturę ciała osoby ćwiczącej, a ponadto występują w wielu kolorach i krojach;
  • bielizna – poza sportowym biustonoszem dla pań znaczenie mają także skarpetki, choć nie każdy jogin je preferuje. Jeśli nie ćwiczysz na boso, wybierz skarpety z dodatkowymi nakładkami antypoślizgowymi na spodzie.

Praktykowanie jogi to dziedzina istotnie różniąca się od innych typów ćwiczeń. Tu liczy się przede wszystkim możliwość poznania samego siebie, swoich potrzeb i możliwości. Rozpoczynając swoją przygodę z jogą, warto zadbać zatem o uwolnienie się od spraw codziennych. Dobrze dobrane i wysokiej jakości ubrania do jogi pomagają w osiągnięciu tego celu i dodają pewności siebie.

Informacja prawna