Szachy dla dzieci – sportowa rywalizacja i korzyści rozwojowe

szachy dla dzieci

Choć szachy zalicza się do dyscyplin sportowych, to jednak trzeba przyznać, że jest to sport specyficzny, oparty zdecydowanie na wysiłku intelektualnym, a nie fizycznym. Znane w Persji już z całą pewnością w VI wieku, do Europy szachy trafiły we wczesnym średniowieczu.

W Polsce znane były bez wątpienia za panowania Bolesława Krzywoustego w XII wieku. Szybko stały się popularne, a o ich istotnym charakterze świadczy obecność szachownicy w wielu polskich herbach szlacheckich. Dziś również szachy cieszą się powodzeniem zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży, co potwierdzają dość liczne kółka szachowe zapraszające do gry nawet przedszkolaków.

Sportowa rywalizacja i nagrody za zwycięstwo

Mimo niekwestionowanej specyfiki szachów jako sportu, dzięki turniejom szachowym gra zawiera w sobie element rywalizacji. Podobnie jak zwycięstwo w lekkiej atletyce czy pływaniu, również zwycięstwo w szachach przynosi dyplomy, nagrody i medale. Jeśli zdecydujesz się posyłać dziecko na kółko szachowe, a ono zainteresuje się tą ciekawą grą na tyle, że będzie chciało kontynuować swoją przygodę, pomyśl o udziale pociechy w turnieju.

Najpierw możesz urządzić takie zawody w domu, np. między rodzeństwem lub najbliższymi kolegami z klubu szachowego. W dobrym sklepie ze sportowymi trofeami, takim jak np. Boccale, zaopatrzysz się w nagrody (możesz nawet pokusić się o odpowiedni grawerunek na pucharach czy medalach). Zegar szachowy z powodzeniem zastąpi zwykły stoper. Po kilku takich domowych turniejach, spróbuj zachęcić malucha do udziału w turnieju szkolnym czy osiedlowym. Być może właśnie na twoich oczach rodzi się nowy szachowy talent.

Szachy – doskonały pomysł na zajęcia dodatkowe

Szachy są grą dość dobrze zbadaną pod względem naukowym. Prace badawcze udowodniły, że podczas szachowych rozgrywek następuje synchronizacja półkul mózgowych, co jest zjawiskiem korzystnym dla rozwoju dziecka. Nauka gry w szachy ma również inne pozytywne konsekwencje:

  • kształtuje osobowość ucząc odpowiedzialności za własne decyzje;
  • uczy przegrywania;
  • wzmaga kreatywność;
  • pomaga nie poddawać się przeciwnościom.

Gra w szachy doskonale wpływa również na rozwój intelektualny dziecka.

Rozwój umiejętności matematycznych i myślenia krytycznego

W badaniach naukowych udało się ponad wszelką wątpliwość zaobserwować korelację między grą w szachy, a osiągnięciami naukowymi, szczególnie w takich dziedzinach jak matematyka i analiza przestrzenna.

Synchronizacja półkul mózgowych

Okazuje się, że dorośli szachiści używają w grze obydwu półkul mózgowych. Prawa odpowiedzialna jest za wyszukiwanie wzorców pochodzących z partii rozegranych w przeszłości, a lewa za analizę obecnej sytuacji.

Ostateczna decyzja o kolejnym ruchu podejmowana jest w wyniku synchronizacji danych pochodzących z jednej i drugiej półkuli.

Myślenie wzorcowe i maszynowe

Myślenie wzorcowe polega na pozostaniu w pamięci określonych ustawień szachów po rozegranej partii. W przyszłości gracz czerpie z tych wzorców, jednocześnie modyfikując wcześniejsze nietrafione zagrania.

Z kolei myślenie maszynowe to analiza wariantów i pozycji w partiach rozegranych w przeszłości na podstawie logicznych ciągów zdarzeń i w oparciu o nie podjęcie kolejnych decyzji.

Łatwiejsze radzenie sobie z życiowymi problemami

Gra w szachy wymaga zaangażowania płata czołowego mózgu, który odpowiedzialny jest za rozwiązywanie problemów. Rozwijany wraz z kolejnymi rozegranymi partiami płat czołowy pozwala nie tylko rozwiązywać lepiej problemy szachowe, ale również inne, życiowe.

Gra w szachy z całą pewnością przynosi dziecku zysk w postaci korzyści rozwojowych, jednak warto pamiętać również o tym, że szachy mogą stanowić doskonałe źródło radości i być czasem, które nasza pociecha miło spędza z rówieśnikami.

Informacja prawna