Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu, w którym zwykle spędzamy sporą część czasu. Dlatego, aby zapewnić sobie przyjemność korzystania z niej, należy odpowiednio zadbać o estetykę tego miejsca.
Wilgoć, kamień, zacieki od wody, plamy z mydła, rdza, czy nieprzyjemny zapach nie tylko zniechęcają nas do dłuższego pobytu w łazience, ale też mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia całej rodziny. Dlatego tak ważne jest regularne sprzątanie łazienki i dezynfekcja toalety za pomocą odpowiednio dobranych detergentów, które zapewnią nie tylko czystość, ale też ochronę przed bakteriami.
Jakich środków użyć w celu osiągnięcia najlepszych efektów przy sprzątaniu łazienki?
Obecnie na rynku oferowany jest szeroki wybór środków do mycia i dezynfekcji łazienek czy toalet, spośród których możemy wybrać najlepsze naszym zdaniem:
- preparaty do codziennego lub gruntownego mycia toalet
- preparaty do mycia, odkamieniania i dezynfekcji
- płyny do usuwania osadów
- płyny do usuwania kamienia
- płyny do mycia łazienek
- zawieszki i wkładki zapachowe do toalet i pisuarów
- żele do udrażniania rur
- płyny do mycia armatury
- płyny do mycia sanitariatów
- mleczka do czyszczenia
- chusteczki czyszczące
Bowiem użycie tylko profesjonalnych preparatów zapewni nie tylko czystość naszej łazienki czy toalety, ale też ochronę przed ponownym tworzeniem się osadów i bakterii.
Jak sprzątać łazienkę aby dłużej cieszyć się czystością?
Wbrew pozorom, samo regularne sprzątanie łazienki, bez użycia preparatów dezynfekujących, wcale nie zapewnia jej nieskazitelnej czystości. Nawet gdy powierzchnie płytek czy zlewów wydają się lśniące, nie oznacza to, że nie czają się na nich groźne dla naszego zdrowia grzyby czy bakterie.
Ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność, które sprzyjają rozwojowi wielu bakterii, łazienka powinna być regularnie czyszczona i dezynfekowana:
Toaleta – jest szczególnie narażona na rozwój drobnoustrojów i bakterii, dlatego powinniśmy poświęcić jej sprzątaniu znacznie więcej uwagi. Oprócz użycia środków usuwających kamień, które należy stosować przynajmniej dwa razy w tygodniu, warto też każdego wieczoru wlać do niej środek dezynfekujący, który należy pozostawić na noc. W odkażaniu pomogą też zawieszki i wkładki zapachowe, które dodatkowo zniwelują nieprzyjemny zapach.
Kabina prysznicowa – najczęściej narażona jest na tworzenie się osadów z wody i mydła, ale też powstawanie grzyba, który atakuje trudno dostępne do czyszczenia miejsca. Warto zatem stosować specjalistyczne płyny do usuwania kamienia, które dodatkowo tworzą powłokę zapobiegającą ponownemu tworzeniu się osadów.
Zlew i armatura – w utrzymaniu ich czystości pomogą mleczka, często wybielające, a także środki dezynfekujące. Armaturę należy czyścić zgodnie z zaleceniami producenta, tak by skutecznie usunąć osad czy rdzę, ale nie uszkodzić/ porysować powierzchni.
Kafle – należy regularnie je czyścić za pomocą preparatów przeznaczonych do mycia, odkamieniania i dezynfekcji.
Udrażnianie rur – systematyczne udrażnianie rur zapobiegnie ich całkowitemu zapchaniu, które też sprzyja wydobywaniu się nieprzyjemnego zapachu.