Konwencjonalna jazda na rowerze jest zdrową formą treningu, niemniej jednak nie zawsze możemy sobie na nią pozwolić. W przypadku złej pogody nasze plany o wydajnym treningu mogą zostać przekreślone. W takiej sytuacji pomocny może okazać się rowerek stacjonarny. Przy zakupie własnego sprzętu problemem może okazać się wybór rodzaju takiego roweru: spinningowy, magnetyczny czy treningowy? Czym kierować się, wybierając rower nie tyle dla siebie, co dla nastolatki?
Mechaniczny rower treningowy – dobra opcja dla początkujących
Jest to najczęściej wybierana opcja przez początkujących oraz średniozaawansowanych adeptów treningu. Rowery stacjonarne mechaniczne są łatwe w obsłudze, przez co nadają się na pierwszy tego typu zakup. Mechanizm takiego roweru polega na tym, że opór uzyskiwany jest przez zjawisko tarcia koła zamachowego. Jest to również najtańszy rodzaj rowerów stacjonarnych. Warto jednak wspomnieć o tym, że mimo swojej niskiej ceny rowery te odznaczają się małą awaryjnością. Tego typu rower sprawdzi się u osób trenujących od 2 do 3 razy w tygodniu. Wadą roweru mechanicznego jest niedokładny system regulacji oraz zazwyczaj niewielki zakres obciążenia. Taki rower nie posiada również żadnych skomplikowanych układów elektronicznych oraz dodatkowych opcji. Mechaniczny rower treningowy będzie więc dobrym wyborem dla nastolatki, która zaczyna swoją przygodę z treningiem i nie potrzebuje dużego zakresu obciążenia.
Rower magnetyczny dla średniozaawansowanych
Ten typ roweru stacjonarnego wybierany jest najczęściej przez średniozaawansowanych oraz zaawansowanych. W porównaniu z mechanicznymi rowerami treningowymi jest on cięższy oraz posiada więcej dodatkowych funkcji. Zakres wybieranego oporu jest dużo szerszy oraz łatwiej jest opanować system regulacji. Regulacja obciążenia odbywa się za pomocą hamulca magnetycznego. Dodatkową zaletą rowerów magnetycznych jest ich cichsza praca w porównaniu ze standardowymi mechanicznymi rowerami treningowymi. Taka opcja sprawdzi się w przypadku nastolatki, która miała już wcześniej do czynienia z treningiem na rowerze stacjonarnym, jest w niezłej formie i chce ją wzmocnić bądź utrzymać.
Rower spinningowy dla osób zaawansowanych
Ten typ roweru treningowego jest przeznaczony dla osób zaawansowanych. Forma korzystania z roweru spinningowego przypomina jazdę na rowerze szosowym. Jak wiemy, jazda na rowerach szosowych jest praktykowana przez zawodowców, którzy wykonują naprawdę intensywne treningi. W rowerze spinningowym ciało pochylone jest w taki sposób, jak podczas jazdy rowerem szosowym. Mechanizm działa w taki sposób, że moment obrotowy przenoszony jest za pomocą łańcucha lub taśmy. Taka opcja może sprawdzić się w przypadku nastolatek, które trenują kolarstwo i mają do czynienia z intensywnym treningiem. Rowery szosowe nie są raczej polecane dla osób początkujących, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z taką formą treningu.
Najlepszy rower dla nastolatki – czy taki istnieje?
Jak widać, wybór roweru stacjonarnego nie należy do najprostszych zadań. Z pewnością nie ma jednego idealnego typu bądź modelu, który sprawdzi siędla każdego. Warto jest więc przeanalizować wszystkie dostępne opcje i wybrać z niej taką, która będzie najkorzystniejsza dla osoby użytkującej rower – czyli w naszym przypadku dla nastolatki. Bez względu na wybór roweru stacjonarnego, trening wykonywany z jego pomocą na pewno przyniesie pożądane rezultaty.
Przy każdym treningu warto jednak pamiętać o jego kluczowym aspekcie, jakim jest odpowiednia rozgrzewka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty wyjaśniające, jak wykonać prawidłową rozgrzewkę przed treningiem:
- Rozpoczynając rozgrzewkę, warto wykonać w pierwszej kolejności ćwiczenie, które pozwoli obudzić nasze mięśnie i stawy. Jednym z takich ćwiczeń może być intensywny marsz lub marszobieg. Można również skorzystać z rowerku stacjonarnego, ustawiając na nim niewielkie obciążenie.
- W drugim etapie najlepiej jest zwiększyć obciążenie. Warto jest wykonać parę krótkich sprintów z zastosowaniem większego oporu.
- Ostatnim etapem jest stretching, czyli rozciąganie wszystkich części ciała. Pamiętajmy, żeby uwzględnić całe ciało, a nie jedynie same nogi.