Sekret pięknie pachnącej szafy

Każdy lubi nałożyć na siebie pięknie pachnące ubrania. Istnieje wiele sposobów na to, by materiały w naszej szafie zachowały miły zapach. Jakie są najpopularniejsze rozwiązania? Na jakie warto się zdecydować? Podpowiadamy w artykule!

Pachnące ubrania prosto po praniu

Najłatwiejszym sposobem na nadanie naszym ubraniom przyjemnego zapachu jest wypranie ich razem z płynem do płukania. Ich szeroki wybór znajdziemy między innymi na stronie https://eurochemia.com/39-plyny-do-plukania. Do odpowiedniej komory wlewamy dozę płynu zalecaną przez producenta – i to wszystko! Pamiętajmy jednak o tym, że niektórych materiałów nie powinno się w ten sposób prać, ponieważ w ten sposób dodatkowo zmiękczamy materiał i może to doprowadzić do deformacji (wśród tych materiałów jest między innymi jeans i wełna).

Najczęściej wybierane zapachy płynów do prania to:

  • nuty kwiatowe: róża, konwalie, lilie, kwiaty tropikalne, czarna orchidea, magnolia, lawenda,
  • zapachy owocowe;
  • wanilia;
  • kokos;
  • świeże, bardziej neutralne zapachy.

Pachnące saszetki

Wygodnym sposobem na nadanie naszym ubraniom w szafie ładnego zapachu jest przymocowanie do saszetek zapachowych. Zwykle składają się one z granulek zapachowych zamkniętych w papierowym opakowaniu. Nie zajmują wiele miejsca – możemy przyczepić je do drzwi szafy lub na poszczególnych półkach. Szczególnie polecamy zapach lawendowy – jego dodatkową właściwością jest odganianie moli, które mogą zaatakować nasze ubrania.

Odświeżacze powietrza

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju odświeżacze powietrza. Mają przeróżne formy i aplikatory, dzięki czemu bez problemu dobierzemy taki produkt, który najlepiej sprawdzi się w szafie.

Odświeżacz żelowy

Ten odświeżacz powietrza znajdziemy w wielu opcjach zapachowych. Żelowe kulki lub jego większe kawałki umieszcza się w plastikowych opakowaniach, które pozwalają na przedostanie się zapachu bez możliwości zabrudzenia powierzchni żelem. Ustawmy takie odświeżacze na półkach lub na samym dole szafy, aby zapach się rozchodził.

Odświeżacz w aerozolu

Równie szybkim sposobem na odświeżenie zapachu w szafie będzie użycie odświeżacza w aerozolu. Wystarczy delikatnie spryskać wnętrze szafy, zachowując przy tym odpowiednio odległość od ubrań. Możemy to również zrobić bez ubrań w szafie i ułożyć je dopiero po opryskaniu półek.

Zapachowe mydełka

Jeśli mamy wiele zapachowych mydełek w kostkach, a na co dzień nie myjemy takimi rąk, możemy wykorzystać je w innym celu. Ze względu na niewielki rozmiar doskonale nadają się jako odświeżacze do szafy. Możemy upchnąć je między ubraniami i pozbyć się ich, gdy stracą swoje właściwości zapachowe. Dzięki temu ubrania zyskają delikatny i przyjemny zapach, a my wykorzystamy nieużywane kosmetyki.

Inne sposoby na odświeżenie szafy

Poza wyżej wymienionymi metodami mamy również inne możliwości, które nie są już tak bezpośrednie, ale również wpłyną na zapach w naszych szafach. Raz na jakiś czas w pobliżu otwartej szafy możemy zostawić zapaloną świecę zapachową. Dzięki temu zapach rozprzestrzeni się zarówno po pomieszczeniu, jak i w szafie. Podobne działanie mają płyny zapachowe we flakonach z patyczkami. Umieszczenie ich w szafie może być ryzykowne, bo płyn może się rozlać, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić go blisko szafy. Możemy również skorzystać z elektrycznych odświeżaczy, które podłącza się do gniazdka. Po ustalonym czasie lub przez uruchomienie czujnika ruchu odświeżacz wypuszcza w powietrze substancje zapachowe. Pamiętajmy – ładnie pachnące wnętrze naszego domu również wpłynie na zapach w naszej szafie!

Informacja prawna