Dekoracje w pokoju dziecka – czy są bezpieczne?

Urządzanie pokoju malucha to z jednej strony spore wyzwanie dla rodziców, zaś z drugiej prawdziwa przyjemność. O ile w przypadku niemowlaków kwestie bezpiecznej aranżacji nie są tak bardzo istotne, o tyle w momencie gdy dziecko zaczyna raczkować, a następnie chodzić, musimy szczególnie zadbać o tę sferę. Absolutną podstawą jest odpowiednie zabezpieczenie mebli, a konkretnie ostrych krawędzi. Pozostaje jednak pytanie – co z dekoracjami? Czy są one bezpieczne dla maluszka?

Bezpieczne dekoracje, czyli jakie?

Dekorator wnętrz to świetne rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy chcieliby z jednej strony urządzić estetyczne, z drugiej zaś maksymalnie funkcjonalne i przyjazne wnętrze dla swojej pociechy. Osoby działające w tej branży wiedzą jakie elementy wyposażenia sprawdzą się najlepiej. To samo tyczy się dekoracji. Co warto wiedzieć na ich temat?

  • Charakter akcesoriów oraz ich umiejscowienie powinny być przede wszystkim dopasowane do wieku malucha. Gdy dziecko uczy się stawiania pierwszych kroków i ciekawi go każdy najmniejszy element wystroju, warto pamiętać o tym, aby na jego wysokości nie znajdowały się żadne elementy, których zrzucenie wiązałoby się z niebezpieczeństwem. Dotyczy to przede wszystkim takich akcesoriów jak lampy, wazony czy świece.
  • Jedną z dekoracji, która zdecydowanie powinna znaleźć się w dziecięcym pokoju jest dywan. Maluchy spędzają bardzo dużo czasu na podłodze, dlatego miękka tkanina znakomicie zamortyzuje upadki oraz zapewni przyjemne ciepło podczas siedzenia i zabawy. Dekorator wnętrz w mieście Poznań może doradzić dodatkowe zamocowanie dywanu do podłogi za pomocą siatki antypoślizgowej. Tego typu rozwiązania stosuje się zwykle w przypadku mniejszych egzemplarzy.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat bezpiecznych dekoracji?

Jak wygląda sytuacja w przypadku firanek i zasłon? Te dekoracje mogą stwarzać niebezpieczeństwo, jeśli będą na tyle długie, że maluch będzie miał możliwość wspinania się po materiale. Rozwiązaniem jest zatem wybór krótszych wersji, do których dziecko po prostu nie sięga. Co z roślinnością? Dekorator wnętrz może doradzić nam wybór konkretnych kwiatów, jednak pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu czy zieleń nie wydziela żadnych substancji, które mogłyby być uznawane za toksyczne. Konieczne jest także umieszczenie doniczek na takiej wysokości, aby dziecko nie mogło ich strącić. W kwestii bezpieczeństwa poszczególnych elementów wystroju, rodzice powinni przede wszystkim przeanalizować potencjalnie niebezpieczne sytuacje jakie mogłyby się wydarzyć i na tej podstawie podjąć decyzję o zakupie.

Polecamy: https://symfoniapiekna.pl/najwazniejsze-funkcje-i-zalety-tapet-dekoracyjnych-co-warto-o-nich-wiedziec/

Informacja prawna