Siłowniki pneumatyczne mają naprawdę duże spektrum zastosowania. Tak naprawdę trudno znaleźć branżę, gdzie się ich nie wykorzystuje. ich dużą zaletą jest fakt, że wykorzystują czyste medium. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać rodzaje.
Siłownik pneumatyczny jako serce układu pneumatycznego
Siłownik pneumatyczny nie bez przyczyny określa się mianem serca układu pneumatycznego. Wynika to z faktu, że to on odpowiada za przetworzenie energii sprężonego powietrza na siłę i jednocześnie owa siła może wprowadzić w ruch maszyny, które pracują pod dużymi obciążeniami. Takie rozwiązanie nie tylko przyspiesza pracę, ale też zwiększa jej bezpieczeństwo, co wynika z faktu stosowania czystego medium. Otóż sprężone powietrze jest łatwo dostępne i można go używać nawet w trudnych czy bardzo trudnych warunkach. Sprawdzi się w przemyśle ciężkim, lekkim, branży budowlanej, motoryzacyjnej, ale z siłowników pneumatycznych korzystają też służby ratunkowe. Przy wyborze siłownika pneumatycznego trzeba zwracać uwagę na rodzaj uszczelnienia. Standardowo stosuje się uszczelnienia z poliuretanu, jednak w miejscach, gdzie występuje duże zapylenie czy też dochodzi do zabrudzenia tłoka, najlepiej stosować uszczelnienia z wkładką np. metalową, która usunie nawet trudne czy zaschnięte zanieczyszczenia.
Siłowniki pneumatyczne – rodzaje dwustronnego i jednostronnego działania
Jest wiele rodzajów siłowników pneumatycznych, które różnią się od siebie wielkością, długością skoku, rodzajem zastosowanego uszczelnienia czy możliwością dobrania dodatkowych akcesoriów. Najczęściej wykorzystuje się siłowniki dwustronnego działania, które są zgodne z normą ISO 6432. Takie rodzaje siłowników są przeznaczone do podnoszenia obciążeń. Dostępne są w wariancie bez amortyzacji oraz z regulowaną amortyzacją. Można łatwo znaleźć taki siłownik pneumatyczny Sklep Pneumatig oferuje najwyższej jakości modele, które wykonane są na bazie komponentów wyprodukowanych na terenie Unii Europejskiej.
W ten sposób produkty tego producenta siłowników pneumatycznych spełniają najbardziej restrykcyjne normy jakościowe. Kolejnym typem popularnego siłownika pneumatycznego jest ten jednostronnego działania. Zapewnia on jeszcze mniejsze zużycie sprężonego powietrza i takie modele także oferuje producent siłowników. W tym przypadku ruch roboczy napędzany jest siłą sprężonego powietrza, zaś powrót następuje dzięki sprężynie. Wynika to z faktu, że napędzany powietrzem tłok pneumatyczny siłownika zgniata sprężynę. W sytuacji gdy dochodzi do odpowietrzenia nagromadzona w sprężynie energia cofa tłok. Tutaj należy stosować zawór o funkcji 3/2. Kolejnym wykorzystywanym na szeroką skalę siłownikiem pneumatycznym jest ten ze stali nierdzewnej. Jest odporny na korodowanie, uszkodzenia mechaniczne, a przy tym zapewnia dużą wydajność pracy. Siłownik ze stali nierdzewnej może być wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, mięsnym, a nawet stoczniowym. Jeżeli szukacie naprawdę małego siłownika pneumatycznego, to należy postawić na model kompaktowy, który sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach.
Powinien być on zgodny z normą ISO 21287. Warto jeszcze poznać siłownik obrotowy, dzięki któremu można uzyskać ruch obrotowy o stałym kącie obrotu.
Budowa siłownika pneumatycznego
Siłowniki pneumatyczne mają stosunkowo prostą budowę. Dzięki temu sprawdzą się w różnych warunkach i są uznawane za bezawaryjne. Podstawowymi elementami typowego siłownika są: tuleja cylindrowa, pokrywa przednia, pokrywa tylna, tłok pneumatyczny, cylinder pneumatyczny, pierścień uszczelniający połączenie ruchowe tłoka. Kolejnymi ważnymi elementami są tłoczysko i tuleja prowadząca. Warto zwrócić uwagę także na pierścień zgarniający, a także pierścień uszczelniający, który znajduje się w pokrywie przedniej. Stosowanie siłowników pneumatycznych uważane jest za rozwiązanie ekologiczne, które nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Z tego też powodu można stosować je w różnych, nawet bardzo trudnych branżach. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że siłowniki pneumatyczne potrafią dzięki energii sprężonego powietrza wygenerować dużą siłę, zatem naprawdę w szybki sposób mogą wprawić w ruch nawet ciężką maszynę. Wprowadzając siłowniki można w dużym stopniu zastąpić pracę kapitału ludzkiego i zyskać maksymalną powtarzalność, nawet w trudnych warunkach. Takie rozwiązanie rzeczywiście obniża koszty pracy, ale też w znaczący sposób zmniejsza ryzyko błędu.