Praktykowanie mindfulness jako odpowiedź na stres i niepewność

Termin mindfulness to tłumaczenie z języka pali (martwy język średnioindyjski) słowa sati. Po polsku oznacza on uważność.

Co oznacza termin mindfulness?

Skierowany jest on głównie do osób, które nie mogą poradzić sobie z trudnymi emocjami oraz stresem. Jednak nie tylko ludzie borykający się z nadmiarem negatywnych uczuć i napięciem będą czerpać korzyści z mindfulness. Praktyka ta pomaga zachować dobre zdrowie oraz zwiększa nasze zasoby energii. Dodatkowo oczyszcza umysł i wycisza, co korzystnie wpływa na naszą kondycję psychiczną, która wystawiana jest na ciągłe próby. Za popularyzatora mindfulness na zachodzie uważa się Jona Kabat-Zinna.

Dlaczego warto praktykować mindfulness? Badania przeprowadzone w dużych populacjach wykazały, że niepokój oraz nadmierne rozmyślanie mogą prowadzić do problemów psychicznych, np. depresji czy stanów lękowych. Technika mindfulness kojarzy się zaś mocno z dobrym samopoczuciem oraz zdrowiem. Medytacja może przynosić pozytywne skutki w przypadku takich chorób jak przewlekłe migreny, zespół stresu pourazowego, stwardnienie rozsiane. Obecnie prowadzone są badania, które mają na celu wykazać przydatność mindfulness w zapobieganiu chorobom układu oddechowego. Medytacja stosowana jest również przez specjalistów podczas terapii uzależnień.

Mindfulness – książki, które pomogą Ci rozpocząć trening uważności

Stres, niepewność, stany lękowe, depresja, rozdrażnienie oraz obniżony nastrój – są to powszechne problemy społeczne, z którymi boryka się duża część ludzi. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na poradniki, które mogą pomóc w walce z niepokojem i silnymi emocjami, specjaliści przygotowali wiele interesujących tytułów, łatwo dostępnych w księgarniach. Decydując się na trening uważności nie musisz iść na profesjonalne zajęcia, możesz skorzystać z podręczników, które wprowadzą Cię w podstawy mindfulness i pokierują Twoim rozwojem.

Dzięki książkom pośawięconym praktykowaniu mindfulness, dowiesz się jakie korzyści przynosi medytacja i jak wpływa na nasze życie prywatne i zawodowe, jak zacząć treningi i radzić sobie ze stresem. Szeroki wybór tytułów pozwala dopasować poradnik do swoich potrzeb oraz stopnia zaawansowania. 

Jednym z bestsellerowych tytułów jest „Mindfulness dla bystrzaków”, którego autorem jest Shamash Alidina. Książka ta zawiera przydatne informacje, dzięki którym nauczysz się przezwyciężać ból, rozwiniesz swoją kreatywność i poznasz skuteczne sposoby reagowania na nieprzyjemne emocje. Shamash Alidina zawarł również w swoim poradniku praktyczne techniki dla dzieci. Kupując „Mindfulness dla bystrzaków” otrzymasz również nagrania autora, który jest znanym na świecie wykładowcą i coachem.

Osoby zainteresowane praktyką mindfulness często sięgają po tytuł „Mindfulness w związku. 25 nawyków, które zwiększają intymność, pielęgnują bliskość i pogłębiają więzi”. Książka ta zawiera instrukcje przydatne dla par z długim stażem, które chcą na nowo rozpalić w sobie uczucie, pragną żyć w relacji pełnej miłości, bliskości, zaufania. Autorzy przedstawiają nawyki, które sprzyjają lepszym i zdrowszym relacjom. Dzięki nim wykształcisz zachowania, które znacznie poprawią jakość Twojego związku, otworzą Cię na potrzeby ukochanej osoby, pokażą sztukę empatii i skutecznej komunikacji. Nie musisz dłużej żyć w związku, w którym brakuje bliskości, zaś pełno jest nieporozumień i kłótni.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i kondycję psychiczną, pragniesz pozytywnych zmian w życiu prywatnym i zawodowym, to koniecznie zapoznaj się z treningiem uważności dla początkujących. Zacznij od małych kroków, aby zobaczyć poprawę i zacząć w pełni cieszyć się życiem.

Informacja prawna